Кияни розлюбили "слуг": Хто переможе на виборах у столиці

Учора соціологічна компанія SOCIS оприлюднила заміри громадської думки в столиці. За даними соціологів, підтримка партії Зеленського в Києві впала удвічі. Що це значить?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Кияни розлюбили "слуг": Хто переможе на…

Отже, спочатку про отримані цифри. Якби вибори до Київради відбулися зараз, то партія "Євросолідарність" могла б розраховувати на 21%, в той час як "Слуга народу" – на 18%. На парламентських виборах у липні минулого року президентська партія отримала в столиці 36,46%, а її кандидати виграли в усіх 13 мажоритарних округах. У той же час партія Петра Порошенка мала 16,68%. Тобто, підтримка "ЄС" трохи зросла, а от "слуг" - суттєво знизилася. На третьому місці - УДАР Кличка (13,3%). У п’ятірці також "Батьківщина" та "ОПЗЖ". До отримання фракцій у Київраді наближаються партії Саакашвілі, Шарія та "Голос". 22,5% опитаних ще не визначилися. Це дуже багато, і саме за цих виборців змагатимуться учасники перегонів.

Віталій Кличко зберігає впевнене лідерство в якості кандидата на посаду міського голови (41.8%), на друге місце опитані поставили Андрія Пальчевського (8,8%), на третє – шоумена Сергія Притулу (8%). У топ-п’ятірці також екс-мер столиці Олександр Омельченко та журналіст Дмитро Гордон. 16,2% ще не визначилися. А от можливого кандидата від "слуг" Олександра Ткаченка погоджується підтримати лише 1,3%. І це на тлі того, що опитувані визнали суттєве погіршення ситуації практично в усіх сферах.

Попри певні нюанси, як то наближеність цієї соціологічної компанії до оточення Петра Порошенка, або опитування телефоном, що шкутильгає на репрезентативність, все ж певні висновки з оприлюднених цифр зробити можна. Висновок перший: навіть якщо довіра до "слуг" упала і не вдвічі, то монобільшості у Київраді вони точно не отримають. Однак покращити свої справи пропрезидентська сила може двома речами: черговими виплатами пенсіонерам та висуненням кандидата, який стане обличчям "слуг" на виборах. У партії планують провести праймеріз, участь у якому візьме кілька осіб, зокрема, Олександр Дубінський, не виключено, Олександр Качура, Микола Тищенко, згаданий вище Ткаченко. Проте на недавній прес-конференції президент Володимир Зеленський припустив, що у мери може кандидувати й інша особа. Спробуємо уявити, що нею оберуть Віктора Ляшка, який став доволі впізнаваним і медійним під час карантину. Велика позитивна стаття про нього вже з’явилася на "Українській правді", ймовірно, це лише старт.

Наскільки такий вибір може бути вдалим? Тут є два нюанси. По-перше, чи піаритиме його особисто Зеленський. А, по-друге, чи не буде восени другої хвилі епідемії коронавірусу. Якщо це станеться, то Ляшко в якості захисника киян від смертельної болячки спробує затьмарити інших кандидатів. Утім, про його балотування поки є лише припущення.

Висновок другий: наразі ще не зрозуміло, хто йтиме від "ЄС". В оприлюдненому соцопитуванні натяку на висуванця немає. Експерти зауважують, що обличчям команди і заодно кандидатом у мери може стати народний депутат Олексій Гончаренко. Його похід на вибори вплине на нинішні показники Віталія Кличка, адже частково їхній електорат перетинатиметься.  

Висновок третій: Кличку бажано не лише перемогти у першому турі, але й розуміти, якою – лояльною чи ворожою до нього – буде наступний склад Київради. Простіше кажучи, з ким його УДАР, або це буде поки лише ймовірна "партія мерів", укладатиме коаліцію. Бо без лояльної більшості у міськраді перемога на виборах мера буде пірровою. Себто, Кличку треба обирати, з ким дружити після перегонів – з "ЄС" чи зі "Слугою народу".

Висновок четвертий: наведені цифри підтримки "Євросолідарності" виглядають непогано для старту, та чи є цій політсилі куди рости. З одного боку, влада такими діями, як учора вчиняло ДБР у Музеї Гончара, де Порошенко виставив картини зі своєї приватної колекції, мобілізує антизеленський електорат. Але з іншого – цій політсилі та її кандидатам потрібно готуватися до реальної опозиційної боротьби, до битви за Київ. І тут багато чого залежатиме від якості списку. 

Висновок п’ятий, останній: зараз розпочинається війна соціологів. Неважко здогадатися, що відповідь на опитування SOCIS не забариться. І тут цікаво, на скільки відсотків наступне опитування підніме (чи опустить) цифри довіри до партії влади у Києві, адже думка киян - своєрідний орієнтир для українців. Особливо для мешканців центральних регіонів країни. Тому якщо в соцопитуваннях встановиться тенденція до зниження рівня підтримки киянами "зеленої" команди на старті виборчих перегонів, вже дуже швидко можна буде фіксувати цю ж тенденцію в багатьох регіонах. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme