Масова стимуляція пологів: Про що свідчить жахаюча статистика Дубілета

Міністр кабінету міністрів Дмитро Дубілет у своєму  Facebook-дописі навів статистику народжуваності, відзначивши дивну тенденцію: вже менше маленьких українців та українок народжуються у вихідні дні

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Масова стимуляція пологів: Про що свідчи…
Фото: Shutterstock

 

У дописі він зауважив, що, з першого погляду, дивне явище може бути пов’язана із практикою штучного стимулювання пологів.

Але чи справді така практика поширена в Україні, і чи настільки усе погано?

Журналісти Depo.ua вивчили історії жінок, якими вони ділилися під наведеною вище публікацією та поговорили про акушерське насилля із акушерами-гінекологами.

Так, коментуючи допис міністра, акушер-гінеколог Юліана Федько зазначає наступне:

"Середній відсоток кесарських розтинів по Україні не перевищує 20%. Середній відсоток "пологів без втручань" перевищує 70%. Це офіційна статистика МОЗу, в тому числі, часів керівництва Уляною Супрун. Тому пан міністр, якщо справді хотів отримати аналіз вищенаведених цифр, то передусім мав би залучити фахівців своєї колеги по кабміну - пані Зоряни Скалецької".  

Щодо індукції/стимуляції, за даними Федько,  її відсоток по Україні протягом останніх 10 років -  5-7% від загальної кількості пологів, а цифра ця стала і не залежить від зміни уряду. 

Втім, частина коментаторів під Дописом Дубілета зазначають, що дійсно стикалися з практикою стимуляції без видимих медичних показань.

Ось кілька із наведених історій:

"2004 рік. Завіз чоловік до пологового ввечері. Переймів як таких не було, але підійшов термін, живіт нив. Медсестра сказала зайти до маніпуляційної. Не пояснюючи, що робить, під мої слова "не треба мені робити укол", зробила його мені. Смішно, але факт. Треба розуміти, що здебільшого до пологового потрапляють молоді, невпевнені та розгублені дівчата. При цьому промовила "Чого ти будеш мучитись". До 12:00 ночі я народила. Це відома практика", – це лише один із коментарів з історією пологів зі стимуляцією під дописом Дубілета.

 

Довідка. Під акушерським насильством під час пологів мають на увазі:

  • дії, про які не спитали згоду жінки, та про наслідки яких надали неповну чи неправдиву інформацію та дії, які зробили попри сказане жінкою "Ні"

  • емоційний тиск на породіллю з метою схилити її до певного рішення

  • заподіяння жінці фізичних страждань через зайві медичні втручання

  • заподіяння жінці емоційних страждань через неповажне ставлення

У деяких історіях жінки скаржаться, що були виключені з процесу прийняття рішень щодо їхнього власного тіла, з ними різко спілкувалися, не інформували про здійснення медичних маніпуляцій, стимулювали пологи без видимих медичних показань.

Також, судячи із окремих коментарів, "видимі медичні показання" іноді можуть розповсюджуватися ще й у залежності від місця проживання жінки, графіку роботи лікарів, тощо. Адже, як зазначають коментатори, одна справа – коли ви живете у великому місті, і при початку пологів достатньо викликати швидку, за 10-15 хвилин опинившись у лікарні. І зовсім інша - якщо йдеться про районні центри або села із нестачею кваліфікованих спеціалістів, і їхати до пологового доводиться завчасно, у залежності від очікуваної дати. А там медики можуть викликати завчасні пологи, аби жінка не займала "зайвий час" койко-місце.

Окрім цього, багато людей зазначають, що і самі б більше воліли народжувати у будні дні, із "повним складом" спеціалістів, адже, на їхню особисту думку, "бригади вихідного дня" можуть бути менш кваліфікованими і укомплектованими, ніж у звичайні робочі дні. Повідомляють також про стимуляцію пологів, аби жінки народжували не у святкові чи вихідні дні, та не вночі - мовляв, так зручніше медикам.

Коментують у Facebook статистику і лікарі. Так, відомий акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв пропонує поглянути на статистику з іншої сторони. Він вважає, що стимуляція пологів у багатьох випадках – виправдане явище, адже у багатьох клінічних ситуаціях важлива присутність усього медичного персоналу, а не лише чергової бригади, як на вихідних. 

Втім, такий нав'язаний вибір сприймається доволі дивно. Адже ніщо не заважає організувати роботу таким чином, щоб графік у всіх медичних працівників був плаваючим і зміна на суботу та неділю була не менш укомплектована, ніж у будні. 

Ось що зазначає чоловік, який наводить коментар "лікаря-анестезіолога, який багато працював у "акушерстві":

Юліана Федько говорить, що показання до індукції/стимуляції є суто медичними і не залежать від місця проживання жінки та його віддаленості від обласного чи районного центру, а тривалість займання жінкою ліжкомісця, на її думку,  для медперсоналу немає жодного значення. 

"Кожна жінка , яка поступає в пологовий будинок має підписати інформовану згоду на комплекс медичних втручань і відповідно, при зміні клінічної та акушерської ситуації, необхідності зміни акушерської тактики, жінці пропонується підписати згоду на ті чи інші види втручань", – каже вона.

Акушер-гінеколог Вікторія Бугро зазначає, що в останні кілька років в Україні спостерігається тенденція до максимально фізіологічних пологів, і тому навіть ті випадки, за яких раніше "про всяк випадок" брали на кесарів розтин, зараз пускають у природні пологи і мають дуже хороші результати. 

"Практика акушерської агресії зараз набагато менша, ніж вона була 10 років тому, і я б не була настільки категоричною. Кожен випадок індивідуальний, і на жаль, трапляються такі випадки, про які розповідають, але зараз цього набагато менше"

Щодо вище наведеної історії із жінкою, якій зробили укол проти її волі, Бугро зазначає, що без погодження з лікарем подібні маніпуляції робити не можна, а наведена історія, ймовірна, була поодиноким випадком.

"Все індивідуально. На сьогоднішній день у нас взагалі є дуже великий розрив у нашій справі. Тому що протоколи є, але ще багато хто користується своїми знаннями, набутими за радянських часів." 

"Також у нас є величезна проблема поліпрагмазії, коли ми призначаємо препарати в гігантських кількостях, з абсолютно недоведеною ефективністю і дуже часто з невідповідністю клінічній ситуації".

Вікторія Бугро зазначає, що хоча усе це присутнє, ситуація помалу, але виправляється із приходом нових, молодих та прогресивних лікарів, які інтенсивно навчаються.  

"Втім,  ми маємо розуміти, що кожна із цих історій - це особиста історія кожної родини, і на жаль так, є не дуже хороші", - зазначає вона.

Коментуючи практику штучної стимуляції пологів заради "комфортного графіку" лікарів, акушер-гінеколог зазначає: 

"Раніше так дійсно було. І не просто у будні дні, а ні для кого не є секретом практика договірних пологів. І бували нюанси, коли лікар, грубо кажучи, не передавав на наступну зміну жінку. Але знову ж таки, я не думаю, що це настільки масове явище. Це питання порядноості кожної конкретної людини, а лікар це перш за все людина". 

Ми розпитали у Вікторії, як саме, на її думку, варто інформаційно готуватися жінці до пологів та як запобігти випадкам акушерської агресії. У мережі на цю тему ходить безліч порад - від зйомок пологів на камеру (що фіксує у тому числі дії лікарів) до обов’язкових партнерських пологів, де партнер виступатиме також у якості "свідка" й "захисника".

Ось що лікарка радить жінкам:

"По-перше, я би радила не сприймати лікарів як злочинців і не чекати від них якоїсь падлючості. Для того, щоб жінка себе почувала впевнено, вона має знати, що з нею взагалі буде відбуватися. Для цього потрібно відвідувати курси, де розповідатимуть про пологи та про те, як себе поводити, щоб полегшити свій стан.

Звичайно, дуже широко зараз поширені партнерські пологи, і дійсно, за тою статистикою, яка ведеться, дуже часто результати цих пологів більш сприятливі. Але це не через те, що є "свідок", а скоріш через те, що жінка почуває себе спокійніше, коли її підтримує близька їй людина. Це може бути чоловік, це може бути мама або будь-яка людина, яка може її підтримати й заспокоїти. 

Тут ще один момент треба враховувати.

Наше інформаційне поле дуже насичене страшилками, і це дуже часто призводить до того, що жінки взагалі не звертаються до пологових будинків, а народжують де завгодно.

Практикуються якісь альтернативні техніки пологів, за яких жінок супроводжують доули. І знову таки, все це добре доки усе добре. Але щойно з’являється якась проблема, добре, якщо така жінка вчасно доїде на швидкій у пологовий будинок. 

Дуже часто бувають ускладнення, і коли вони виникають, всі звинувачують не ту доулу, якої й сліду не лишилося, а лікарів, які прийняли таку жінку. Все дуже неоднозначно, і треба індивідуально підходити до кожної ситуації".

Говорячи про доул…

Довідка: Доула – це наймана жінка, яка супроводжує породіллю під час пологів, надає інформаційну та емоційну підтримку. Доула не надає медичної допомоги та не має втручатися в процес пологів.

"Якщо ми говоримо про Київ, у нас зараз дуже добре оснащені пологові будинки. І є кімнати для альтернативних пологів, є всі умови. Тому, я тільки за, якщо доула приймає участь у пологах саме в умовах акушерського стаціонару . Але категорично проти, коли доула влазить у процес пологів і починає йти проти того, що говорить лікар, починає давати якісь недоречні поради. Все має бути гармонійно. Якщо у нас пологи за участі лікаря і доули, то має бути взаємоповага у роботі".

Також лікарка зазначає про ще одну велику проблему: часто жінки не стають на облік, не проходять обстеження під час вагітності, подекуди роблячи це з міркувань псевдонаукових практик.

"Особисто мене дратують люди, які вішають локшину на вуха з усіми цими практиками жіночими, диханням маточкою, пошуками жіночого начала. Дуже часто люди втрачають свій час.

Багато хто з жінок взагалі не стоїть на обліку. Не роблять ультразвукове дослідження. Чіпляються за свою гуру. І ніхто не знає, що там з плацентою, де вона знаходиться, що з плодом, чи є якісь нюанси, чи немає.

У розвинених країнах зараз поширена плодова медицина, коли на ранніх етапах знаходяться якісь вади у плода, то таку дитину забирають на операційний стіл відразу після пологів, а у деяких країнах проводиться операція прямо на плоді.

Та що із цього ми можемо отримати, якщо жінка взагалі не була на обліку?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme