Старі еліти, "ватники" і підозрювані в корупції: Як "слуги" братимуть владу в регіонах

Міський голова Бучі Анатолій Федорук, чиє ім’я фігурує в численних скандалах, знов претендує на керівне крісло. Він завжди був там, де влада. Цього разу для чергового обрання Федорук обрав панівну партію "Слуга народу"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Старі еліти, "ватники" і підозрювані в к…
Фото: lb.ua / колаж: Depo.ua

Політична біографія Анатолія Федорука, міського голови Бучі - невеликого містечка під Києвом, що динамічно розвивається, сповнена карколомними розворотами від одних до інших партійних кольорів. За "дивним" збігом обставин, це завжди були партії, які представляли чинну на той момент владу.

Останнім у часі маневром було його зближення зі "слугами". Про це стало відомо 10 липня, на зустрічі жителів Бучі з головою Київського осередку партії "Слуга народу" Олександром Дубінським. Там, серед дубів та інших дерев Бучанського міського парку, нардеп представив мера Федорука як члена своєї команди.

На зустрічі повідомили, що на цьогорічних жовтневих місцевих виборах Анатолій Федорук балотуватиметься на голову Бучанської об’єднаної територіальної громади від партії "Слуга народу". Такій новині були раді не всі жителі міста: частина містян прийшла на зустріч, щоб заявити протест проти безконтрольної забудови Бучі.

Фото: kotsubynske.com.ua

Те, що до роботи Федорука є великі питання, змушена була визнати й колега Дубінського по парламенту Ольга Василевська-Смаглюк. Депутатка від 96-го округу на згаданій зустрічі критикувала Федорука за порушення в роботі міськради і заявила, що будь-які його протиправні дії будуть розслідуватися правоохоронними органами.

До речі, зараз триває розслідування щодо посадовців Бучанської міськради, яких підозрюють у "торгівлі" місцевими землями. Ще 2015 року Департамент Генпрокуратури України з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки відкрив кримінальне провадження і оголосив підозру Федоруку, секретарю Бучанської ради та ще кільком місцевим чиновникам. Їх підозрювали в перевищенні службових повноважень при виділенні земель державного лісового фонду та знищенні сотень гектарів лісу, внаслідок чого державі заподіяно збитки в особливо великих розмірах.

Зокрема, генпрокурор Юрій Луценко повідомляв, що мери Бучі та Ірпеня (Володимир Карплюк, давній соратник Федорука) у 2006-2012 рр. незаконно відвели у власність земельні ділянки своєму оточенню і "потрібним людям" із Києва, серед яких – колишній перший віце-спікер Верховної Ради, комуніст Ігор Калетнік. Йдеться про 14 га першокласного лісу, так званого "Бучанського межигір’я", оформлені через підставних осіб на діда колишнього нардепа-комуніста Калетніка. Та довести слідство до судового вироку не вдалося: справа досі висить в Ірпінському суді. Між іншим, згаданий Дубінський, коли ще був журналістом, у своїй програмі "Гроші" не раз показував Федорука як… не надто чесну людину. Але зараз він готовий взяти бучанського мера в партійні соратники.

Тож чому, попри численні підозри, Федоруку багато років вдається виходити сухим з води і незмінно керувати Бучею аж із 1998 року? Злі язики називають дві причини такої непотоплюваності. Перша – згідливість мера в питанні виділення земельних ділянок сильним світу цього – нардепам, топ-чиновникам із Києва, тощо. Друга – колекціонування уродженцем Хмельниччини партійних прапорів, якими він прикривався як ганчірками не від сорому, а від кримінальних справ.

У 2002-2004 рр. Анатолій Федорук був членом Партії регіонів. Після Помаранчевої революції перебіг до "Нашої України", попри обурення деяких активістів. Знов повернувся під біло-блакитні прапори регіоналів бучанський мер 2010 року, одночасно з обранням Віктора Януковича президентом. Тоді ж балотувався у мери Бучі і переміг саме як регіонал. А 2013-го очолив Бучанський осередок Партії регіонів.

https://znaj.ua/crops/d5832b/620x0/1/0/2019/05/24/L4CJS4ObeuPAK6Cskf3SMPQN8iD3RuwEAwyx30lZ.jpeg

Фото: chesno.org

Як не дивно, але й після Майдану Федорук втримався у кріслі – навіть попри згадане кримінальне переслідування з боку прокуратури і його домашній арешт.

2015 року з результатом 61% голосів вкотре обрався міським головою Бучі – того разу як самовисуванець. Силовики намагалися трохи попсувати переможцеві настрій. У жовтні 2016-го Печерський райсуд Києва ухвалив рішення відсторонити Федорука від посади мера на 2 місяці, тоді ж у міськраді пройшли обшуки, а в Бучі – мітинг бюджетників на підтримку їхнього голови. Але Апеляційний суд Києва звільнення Федорука з посади скасував. Відтоді він почувається доволі упевнено і не надто переймається висунутими проти нього підозрами.

До речі, саме 2015-го вперше Федорук підтримав "нові обличчя" - посприяв партії ірпінського колеги Карплюка "Нові обличчя", депутати від якої надалі допомогли непотоплюваному мерові Бучі сформувати підконтрольну більшість у міській раді. Вдруге в біографії колишнього регіонала нові обличчя, тепер уже "зелені", з’явилися за п’ять років…

Історія з підтримкою Федорука яскраво підсвітила механізм, за допомогою якого представники партії "Слуга народу" збираються вигравати місцеві вибори 2020 року як у масштабах усієї держави, так і в стратегічно важливих містах і регіонах. Для цього Банкова робить ставку на прохідних колишніх "регіоналів" на посади міських голів і створення хмари сателітів для фракцій "слуг" у майбутніх місцевих радах, які будуть сформовані після дня голосування 25 жовтня.

У Київській області таким сателітом, вважають експерти, буде реанімований у травні партійний проєкт "За майбутнє", головою якої став діловий партнер олігарха Ігоря Коломойського, ексголова Одеської ОДА і Волинської облради Ігор Палиця і яка спирається на однойменну депутатську групу в парламенті. До речі, і поява Олександра Дубінського на чолі обласної організації "слуг" у Київській області багатьма спостерігачами сприйнята як реверанс Коломойському. За даними джерел, партнерський щодо "слуг" проєкт "За майбутнє" в столичній області буде курувати Ярослав Москаленко – колишній нардеп від ПР, впливова в регіоні особа, відома голосуванням двома руками за "диктаторські закони" 16 січня 2014 року.

Щодо ж самої столиці, то в Києві принаймні одна з дуже впливових груп у "Слузі народу" вирішила зробити ставку на балотування в мери Андрія Пальчевського, людини, яка до середини 2000-х мала громадянство Росії і в біографії якої вистачає "темних плям". Водночас роль кандидата від "Слуги народу" відведено нардепці від монобільшості, колишній голові маленького прикордонного містечка Рава-Руська на Львівщині і частій гості ефірів телеканалів з "пулу Медведчука" Ірині Верещук. Саме вона вчора виграла праймеріз за право балотуватися у мери Києва під брендом "Слуга народу". На думку експертів, і Пальчевський, і Верещук продукуватимуть скандали довкола імені п’ятого президента Петра Порошенка. І це стане одним із ключових елементів їх передвиборчої технології.

Простіше кажучи, в одних місцевих радах сателітами "слуг" можуть стати "ОПЗЖ", в інших, не виключено, "Батьківщина", десь – містечкові проекти. У той же час на опонентів і бажаючих зіграти на виборах у самостійну гру тиснутимуть кримінальними справами. Все це робитиметься не лише для того, щоб забезпечити "слугам" комфортні коаліції у місцевих радах, а й з метою не допустити участі у владних коаліціях фракцій "Європейської солідарності" та інших національно-патріотичних сил.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme