"Стадіон так стадіон": Чи прийде Зеленський на дебати з Порошенком

Вже 14-го квітня Петро Порошенко очікує на Володимира Зеленського на НСК "Олімпійський". Там мають відбутися дебати, які задумала команда президента. Та в коміка не збираються на них йти. І очна зустріч взагалі опинилася під загрозою

Після скандального ефіру "1+1",  де в шоу "Право на владу" Петро Порошенко недовго дебатував із Володимиром Зеленським, в повітрі зависло питання: а чи будуть справжні дебати між кандидатами в президенти? 

Петро Порошенко вкотре запросив Володимира Зеленського на дебати, які мають відбутися 14-го квітня на НСК "Олімпійський". Відповідне відео президент виклав у себе на Фейсбуці. Розпочнуться вони о 14-й.

Ці дебати Порошенко анонсував ще 7-го квітня після тривалих "батлів" між кандидатами відеороликами та аналізами. "Стадіон так стадіон"... У Зеленського, який і затіяв історію зі стадіонними дебатами, не погодилися на "батл" найближчої неділі. Але комік готовий до зустрічі з Порошенком 19-го квітня на "Олімпійському", про що він і заявив президенту телефоном з Парижа під час ефіру на "1+1". Час також відомий - 19:00.

Та Порошенко уточнив, що 19-го числа він планує бути в студії "Суспільного", оскільки там проходитимуть саме офіційні дебати за бюджетний кошт, які мають розпочатися о 20:00. 

Із всього цього виходить, що очних дебатів між кандидатами може і не бути взагалі. Вони з'являтимуться кожен в різних локаціях. Хоча Порошенко цілком може 19-го встигнути в обидві.

Офіційні та неофіційні дебати

Існує Закон про вибори президента.  Він вказує строки проведення офіційних теледебатів за кошти Держбюджету між кандидатами. Вони мають відбуватися в останню п'ятницю перед голосуванням, тобто 19-го квітня 2019-го року. 

"Проведення теледебатів за рахунок коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів, між кандидатами на пост Президента України, включеними до виборчого бюлетеня для повторного голосування, організовується Національною телекомпанією України", - йдеться в Законі.  Також існує постанова ЦВК, якою регламентується порядок проведення теледебатів. В ній чітко прописано, що, як і де має відбуватися. 

"Теледебати між кандидатами проводяться в студії (кімнаті) Національної суспільної телерадіокомпанії України. Оформлення студії (кімнати) не може містити агітаційних матеріалів на користь будь-кого з кандидатів", - йдеться в постанові ЦВК.

У ЦВК та Суспільному говорили, що офіційні теледебати не можуть проходити на стадіоні. Їх повинні провести у студії НСТУ за адресою Іллєнка (колишня Мельникова), 42 у Києві. Про це йдеться в постанові ЦВК.

Закон про вибори президента України, а саме стаття 62-га, також залишає кандидатам можливість для проведення теледебатів за кошти виборчих фондів.

"Зазначені в частині шостій цієї статті теледебати можуть проводитися за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України у строки, передбачені цим Законом для проведення передвиборної агітації, у проміжку між 19 та 22 годинами", - сказано в Законі. 

Відповідно, як Порошенко 14-го квітня, так і Зеленський 19-го, можуть орендувати НСК "Олімпійський" і провести неофіційні дебати, мітинги, збори. Оренда стадіону може обійтися в понад 700 тис. гривень, писала "Українська правда".

Важливим є те, що Закон не зобов'язує кандидатів відвідувати як офіційні теледебати, так і неофіційні. 

ЦВК і НСТУ говорили, що офіційні дебати кандидатів 19 квітня можуть відбутися о 20:00, а після цього кандидати можуть продовжити обговорення у форматі "ток-шоу", але не за державні кошти. 

Петро Порошенко анонсував, що чекатиме на Зеленського 14-го квітня З 14-ї години.

Так будуть дебати взагалі, чи ні?

НСК "Олімпійський" отримав запити від уповноважених представників кандидатів на пост президента Петра Порошенка і Володимира Зеленського щодо проведення дебатів.

Від представника Порошенка надійшов запит на 14 та 19 квітня 2019 року. У Зеленського надіслали запит лише на 19 квітня. Як вже було сказано, під час телефонної розмови на "1+1" Порошенко та Зеленський не домовилися щодо очної зустрічі 14-го квітня. Так само не домовилися і їхні представники. По 19-му квітня в Зеленського навіть пропонували провести дебати по відеозв'язку, бо президент і комік можуть бути на різних локаціях.

Цілком можливо, що 19-го квітня Петро Порошенко перед студією на Суспільному поїде на НСК "Олімпійський" до Зеленського. 

Також поки незрозуміло, яким чином на дебати потраплятимуть люди. Як 14-го квітня, так і 19-го. Штаби Зеленського і Порошенка мали домовитися про розподіл місць на стадіоні 50 на 50. НСК "Олімпійський" вміщує 70 050 глядачів.

На "Суспільному" модерувати дебати мають Павло Казарін та Мирослава Барчук. Хто буде вести неофіційні, якщо вони відбудуться, поки незрозуміло. В Зеленського хотіли Юлію Тимошенко, але вона відмовилася. Також бажав вести дебати Сергій Притула.

Трансляцію офіційних дебатів організовуватиме Суспільне, транслювати їх можуть всі. Так само всі канали, за словами Зеленського і Порошенка, зможуть транслювати можливі неофіційні дебати 14-го і 19-го числа. Але в теорії організатором трансляції повинні стати наближені до кандидатів ресурси. Не виключено, що одним із таких стане канал Коломойського. 

Офіційні теледебати обійдуться Держбюджету в 5,767 млн гривень. Такі цифри називав голова правління "Суспільного" Зураб Аласанія. Загалом же ЦВК виділило Суспільному 19,85 мільйона гривень на агітацію кандидатів перед першим туром і головних дебатів 19-го квітня.

Кому і що вигідно?

Володимир Зеленський готується до очної зустрічі з Петром Порошенком, але враховуючи його рейтинги за останніми соцопитуваннями, де за нього готові проголосувати 71,4% виборців, а за Петра Порошенка - 28,6%, вона може бути й не дуже потрібною. Тому знаючи, що Порошенко планує завітати на Суспільне 19-го, Зеленський спокійно виступить на "Олімпійському". Втім, такий варіант у президента точно обіграють в якості неповаги до українців, за кошти яких організовані офіційні теледебати.

Натомість самому Порошенку вигідний будь-який перебіг подій. Якщо Зеленський не прийде 14-го квітня, а швидше за все так воно і буде, то Порошенко отримає інформаційну перемогу над "боягузом коміком". 19-го квітня все може виглядати так, що Порошенко продовжить "бігати" за Зеленським перед студією "Суспільного" на стадіон чи навпаки. Чи дасть це якийсь ефект перед виборами? Питання відкрите. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна