Справа "Укрбуду": Як НАБУ підвісило Зеленського

Колишній нардеп і співвласник компанії "Укрбуд" Максим Микитась пішов на співпрацю зі слідством. Тепер його звинувачення на адресу заступника Андрія Єрмака в ОП Олега Татарова у причетності до корупції стають батогом для діючого президента

Політичний оглядач
Справа "Укрбуду": Як НАБУ підвісило Зеле…

Загальновідомо, що нинішня влада не дружить з такою штукою, як стратегія. Вона грається у кризовий менеджмент, не розуміючи, що проблема кризових ситуацій у ній самій. Одна із таких ситуацій була абсолютно прогнозованою, коли Олега Татарова, особистість добре відому з часів Майдану, коли він захищав режим Януковича, взяли на роботу на Банкову. А президент Зеленський в інтерв’ю британському журналістові ВВС виправдовував це призначення. Мовляв, Татаров нікого не розстрілював. Це правда, проте президент тоді взяв на себе відповідальність за все, що було пов’язане з цією особою до приходу в президентський Офіс. І при Януковичу, і тоді, коли Татаров пішов в адвокати.

Спочатку дуже коротко про справу забудовника Максима Микитася, яка тепер стала справою Татарова. НАБУ підозрює екс-нардепа у привласненні майна Національної гвардії, з якою "Укрбуд" уклав угоду, за якою на території колишньої військової частини мали побудувати житловий комплекс, а Нацгвардія за це мала отримати там 50 квартир і 30 паркомісць. Потім сторони уклали додаткові угоди, за якими Нацгвардія відмовилася від квартир і паркомісць на Печерську в обмін на 65 квартир у будинку на околиці Києва, вартість яких, як потім установила експертиза, виявилася на 81,6 млн грн меншою. Розслідування цієї справи триває не перший місяць, за цей час підозрюваний виходив під заставу, потім знову повертався під варту, потім знову виходив. І ось останніми днями крига у цій справі скресла настільки, що обіцяє потоплення усього владного айсбергу. Але, схоже, ті, хто сидять на горі цього айсбергу, не розуміють, що вони тонуть.

Максим Микитась пішов на угоду зі слідством, після чого те різко активізувалося. Це перший випадок такого масштабу у нашій історії, раніше були тільки дрібні угоди зі слідством. Тепер же закручується такий сценарій, який би не написав навіть фаховий сценарист.

З’ясувалося, що Національне антикорупційне бюро розслідує справу, в якій фігурує заступник Андрія Єрмака Олег Татаров. Справа стосується можливої причетності Татарова до фальсифікації експертизи у справі екснардепа Максима Микитася. Сам Татаров заявив: "НАБУ - це не українська історія, яка на жаль є за межами нашої країни. Можна виходити з різними законодавчими ініціативами, але корінням проблем в антикорупційній політиці держави є саме Артем Ситник". В ОП ж поспішили дезавуювати цю заяву, назвавши її "особистою думкою, яка не відображає офіційної позиції президента".

У той же час Микитась написав у "Фейсбук" розлогий пост, у якому розповів свою версію взаємин зі своїм колишнім адвокатом Татаровим. Якщо коротко, то в усіх схемах "Укрбуду" він звинуватив нинішнього заступника Єрмака. І тут варто зазначити – поки це більш емоційна заява ніж юридична. Там немає конкретики, а є суцільна емоція і ненависть (Микитась очевидно щиро вважає, що в усіх його бідах Татаров зіграв ключову роль). І цей момент зараз є дуже важливим – справа перейшла в медійну площину, де ніхто не розбирається з фактами. Є Микитась, який говорить про поганого Татарова. Є медіасупровід цієї історії, про що буде сказано нижче, і є (поки що, як мінімум) повна відсутність юридичного фактажу. Простіше кажучи, є заяви, але без доказової бази. В свою чергу така ситуація виходить за межі процесу і стає виключно медійною історією "вірю- не вірю".

Масла у вогонь підлило рішення генпрокурора Венедіктової відсторонити прокурорів САП, які вели цю справу. За данними журналіста Юрія Бутусова, який останнім часом є ключовим гравцем НАБУ по "зливу інформації", прокурори готували обшуки у Татарова вдома та за місцем роботи, тобто в Офісі президента (що там можна знайти крім заголовка в новинах, що в штаб-квартирі Зеленського ведуться обшуки, не зрозуміло).

Але факт залишається фактом – Венедіктова взяла удар на себе і призначила себе та в.о очільника САП процесуальними керівниками. І, при цьому, ні прокуратура, ні Офіс президента не вийшли зі своєю комунікацією. Як результат, Зеленський та його команда повністю програли медіапростір у соцмережах та в електронних ЗМі, як мінімум у вівторок і середу. Ще раз повторимося – зараз ми повністю виносимо за дужки наявність чи відсутність доказової юридичної бази. Справа Микитася, як і абсолютна більшість справ НАБУ – це інформаційні історії, які часто завершуються юридичним пшиком. І зараз, якщо виходити з наявних данних якоїсь доказової бази не видно – є слово Микитася проти слова Татарова. Але 99% глядачів цього серіалу над цим навіть не збираються замислюватися.

Все це означає кілька вкрай неприємних речей для Зеленського і не тільки. Наголосимо: політичних речей. Перша – в Офісі президента, який обіцяв здолати корупцію, опинилася особа, котру підозрюють в корупції. І не просто якийсь клерк, а заступник очільника президентської канцелярії, на якого покладені дуже серйозні повноваження координації роботи силових відомств. Давайте також не забувати, що Татаров був тією людиною, яку розглядали, як можливого майбутнього керівника ДБР, а саме цей орган має право розслідувати діяльність НАБУ. Друга річ, яка вже укорінюється в масовій свідомості – підозрюваного в корупції намагаються врятувати за допомогою Генпрокурора (і тут треба зауважити, що Венедіктова настільки не має власної команди, що змушена була себе поставити процесуальним керівником, а не покласти цю функцію на іншу довірену особу). Хоча при правильній комунікації цього всього можна було б уникнути – в усьому світі справи подібного рівня беруться під особистий контроль генпрокурора. Але все це вкупі означає просту річ: в ГПУ визрів і буде підігріватися внутрішній конфлікт, відомство буде розбалансованим.

Є ще один аспект: якщо Микитась пішов на угоду зі слідством по цій справі, то хто може достеменно сказати, що він міг розповісти слідчим НАБУ про тих політиків і чиновників, з якими співпрацював у схемі з житлом для Нацгвардії. Або по інших схемах. Людей, які так чи інакше перетиналися з Микитасем – сотні. Простіше кажучи, у руках НАБУ зараз можуть опинитися гачки на дуже впливових осіб. Скандальні забудови "Укрбуду" були в Києві (припустимо, що папочка буде на Віталія Кличка), схема, яка розслідується, реалізувалася за урядування Володимира Гройсмана (при бажанні можна "підвісити" і його), а ще Микитась став депутатом по мажоритарному округу в Чернігові. Не виключено, у нього могли розпитати і про цей епізод в його біографії, - хто і як доклався до перемоги. Одним словом, у НАБУ тепер може бути цілий архів з показів Микитася. Ще раз повторимося – ми виносимо за дужки юридичні аспекти, тут є перш за все медійна та політична складова, які чекатимуть свого часу. Що там правда, що фантазія – це вже справа третьорядна, головне – рукописи не горять. І їх за зручної нагоди можна буде витягнути на публічний огляд.

Та найголовніше: НАБУ справою Татарова підвісило на гачок Зеленського. А президентський Офіс, повністю проваливши медіасупровід цієї історії, сприяв Ситнику та його детективам. Може ті навіть і не сподівалися, що Банкова в купі з Різницькою робитимуть такі дурниці. Але сталося як сталося. І тепер будь-який наступний крок ОП та президента лише погіршуватиме ситуацію: звільнять Татарова і віддадуть в руки НАБУ покажуть, що не можуть захистити своїх, рятуватимуть і далі – ризикують отримати у громадській думці тавро захисників "корупціонерів". Сюди варто додати ще кілька нюансів: реакцію парламенту, де точно захочуть приперчити цю історію якоюсь ТСК, та реакцію наших західних партнерів. До всіх попередніх вимог європейців щодо того, щоб залишити керівника НАБУ, обрати правильного керівника САП, очевидно додасться історія з правильним керівником ДБР.

І останнє: як це парадоксально не звучить, але справа Татарова не має нічого спільного з реальною боротьбою з корупцією. "Укрбуд" зупинив будівництво більше 50 новобудов, дотації на їхню добудову складуть мільярди гривень. Микитасю інкримінують 89 млн грн розтрат, і він їх заплатить. Ось і вся математика.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme