Справа Труханова: Як виправдання мера Одеси вдарить по Зеленському

"Справа Краян" - про купівлю будівлі для "Нової мерії" в Одесі - слухалася в суді понад півроку. Сьогодні суд виніс вирок – Геннадій Труханов не винний. Що буде далі?

Малиновський суд виголошував вирок чотири дні. Це супроводжувалося виступами активістів, де ключовою особою був екс-глава Одещини, лідер "Руху нових сил" Міхеїл Саакашвілі. Прокуратура просила покарати мера Одеси дванадцятьма роками в'язниці з конфіскацією майна. Для Павла Вугельмана просили 11 років, Олексію Спектору, Володимиру Родіонову і Василю Шкрябаю - по 10 років (також з конфіскацією майна). Бізнесменам Ігорю Кравченку, Петру Загодиренку і оцінниці Галині Богдановій, які проходили обвинуваченими у справі, прокуратура просила також призначити реальний термін - 11, 10 і 7 років з конфіскацією майна. У свою чергу адвокати Труханова наполягали на тому, що слідчі органи припустилися порушень при зборі доказів. І взагалі – ця справа ніщо інше, як політичне замовлення. Зрештою суд став на їхній бік. Що можна до певної міри вважати і черговою поразкою антикорупційних органів.

Активісти на чолі із Саакашвілі намагалися вплинути на рішення суддів, прорвавшись до судової зали. Поліцейським довелося попрацювати. Можна передбачити, що на цьому все не завершиться, адже виправдальне рішення суду у період передвиборчої кампанії буде на руку багатьом. По-перше, самому Труханову, який тепер зможе заявляти, що його, невинуватого чоловіка, хотіли посади ні за що, але він довів свою чесність. По-друге, Саакашвілі, який зробив війну з Трухановим одним із головних елементів кампанії своєї політсили. По-третє, партії Труханова-Кернеса "Довіряй ділам", яка скористається судовим рішенням в якості додаткового козиря для виборців. Інша справа, скільки очок це доплюсує до доволі низького рейтингу цієї партії. По-четверте, моральну сатисфакцію отримає не лише виправданий мер Одеси, але й олігарх Ігор Коломойський, якого називають одним із головних партнерів "Довіряй ділам".

Однак, враховуючи резонанс і самої справи, і сьогоднішнього рішення, можна передбачити, що це ще не все. Адже побіжно, проте достатньо неприємно, воно б’є по новому президенту і його команді. На їхню адресу й без того звучить багато закидів через вал незрозумілих судових постанов. Досі у Зе-команді провину за всі ці рішення покладали на попередника, мовляв, оце така судова реформа Порошенка. До пори, до часу така технологія діятиме, проте усьому колись приходить кінець. Не важко здогадатися, що противники Труханова апелюватимуть особисто до Зеленського, який впливати на суду не може, та кого це цікавить під час виборчої кампанії.   

Нагадаємо, в якій саме справі Труханов став переможцем. 14 лютого минулого року він був затриманий в аеропорту Бориспіль детективами НАБУ та прокурорами САП за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України ("Заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем"). На сайті НАБУ викладена вся фабула справи. Якщо коротко, то, за даними слідства, Одеський міський голова у змові з групою осіб забезпечив ухвалення депутатським корпусом міської ради рішення про надання згоди на придбання у комунальну власність територіальної громади будівлі ВАТ "ХК "Краян" за завідомо завищеною ціною — у розмірі 185 млн грн. У березні 2018 року ці кошти передали в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), в червні матеріали по справі було відкрито, а 5 жовтня обвинувальний акт стосовно восьми осіб, серед яких — чинний міський голова Одеси, скеровано до Малиновського районного суду міста Одеса.

Однак повернемося в лютий минулого року. Наступного дня після затримання, Труханова випустили на волю на поруки народного депутата Дмитра Голубова, а його заступника Павла Вугельмана на поруки взяли ще два депутати – Юрій Мірошниченко та Олександр Пресман. Засідання Солом’янського суду, де розглядалося питання про запобіжний захід меру Одеси та його заступнику, супроводжувалося бійками. Коли із зали суду почали виходити так звані "тітушки", які підтримували Труханова, між ними і націоналістами зав’язався конфлікт. Втрутилася поліція, почалася тиснява, сутички і затримання. Після цього націоналісти влаштували розбірки з правоохоронцями з вимогою віддати їхніх представників. Внаслідок цього отримав поранення нацгвардієць. Та попри невдоволення вулиці суд відпустив обох фігурантів справи на поруки.

Історія повторилася, але вже у Малиновському суді Одеси. Зараз на передовій війни з Трухановим вже не націоналісти, а Саакашвілі. У правоохоронців, слава Богу, ніхто не стріляв. Однак мер Труханов знову вийшов сухим із води. Як будуть розвиватися події далі? Апеляції і тому подібні речі, які супроводжують судові процеси, будуть. Але головне для одеського градоначальника та його партнерів на сьогоднішній, передвиборчий момент, що виправдальний вирок є. А далі Труханов і компанія вирішуватимуть свої проблеми по мірі їх появи. Кінець цієї епопеї буде залежати від того, наскільки потужною виявиться в парламенті група підтримки таких осіб, як Труханов. Судячи із соціологічних опитувань – чисельність вимальовується достатньо значною.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна