Справа Омеляна: як "лічняки" директора НАБУ вбивають українську економіку

19 червня детективи НАБУ повідомили ексміністру інфраструктури України Володимиру Омеляну про підозру у вчиненні незаконних дій, що призвели до недоотримання держбюджетом 30,4 млн грн. Корупційними діями підлеглі Артема Ситника назвали зниження занадто високих портових зборів, які практично вбивали водні перевезення в Україні

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Справа Омеляна: як "лічняки" директора Н…
Фото: УНІАН

Після цієї справи, яка є лише черговим епізодом багаторічної помсти Артема Ситника колишньому чиновнику, жоден чиновник не піде на рішення, які спрощують ведення бізнесу в Україні, щоб не повторити долю Омеляна.

Чергова справа проти Омеляна стала дійсно показовою -  дії ексміністра інфраструктури НАБУ кваліфікувало за ч.2 ст.211 Кримінального кодексу України ("Видання службовою особою нормативно-правового акта, який зменшує надходження до бюджету всупереч закону, якщо предметом таких дій були бюджетні кошти в особливо великих розмірах"). "Слідство встановило, що колишній міністр у грудні 2017 року видав наказ про зменшення всіх портових зборів (крім маякового) на 20%. При цьому, один із цих зборів - адміністративний - є прибутковою частиною державного бюджету. Тому змінити його розмір могла тільки Верховна Рада, а не міністр", - заявила пресслужба НАБУ. Сам ексміністр справу проти себе вважає безглуздою, оскільки рішення про зниження портових тарифів на 20% прийняв уряд, а не він особисто.

Збитки чи прибутки?

Європейська бізнес асоціація відразу заявила, що звинувачення НАБУ безпідставні, а рішення про зниження портових зборів на 20% у 2018 році було досягненням в портовій галузі. "Два роки тому голос бізнесу було почуто і зроблено перший крок. Уряд підтримав ініціативу знизити ставки портових зборів на 20%, - йдеться у заяві. -  На переконання бізнесу, зниження ставок портових зборів – одне з важливих досягнень у портовій галузі, яке дозволило збільшити вантажопотік навіть у кризовий час". Президент Української зернової асоціації Микола Горбачов в свою чергу заявив, що зниження портових зборів в умовах кризи дозволить уникнути подорожчання сільгосппродукції. Рішення підтримала Американська торгова палата. Федерація роботодавців транспорту України вважає, що зниження на 20% розмірів портових зборів в Україні до рівня порівнянних зарубіжних портів забезпечить конкурентоспроможність українського експорту в умовах кризи, викликаного епідемією коронавірусу. Врешті, рішення Омеляна про зниження портових зборів у 2018 році також підтримують всі західні партнери країни.

Що не так з НАБУ, яке пресує ексміністра за давно очікуване рішення про зниження портових зборів, яке підтримали всі профільні асоціації і схвалювали експерти? Адже збільшення вантажопотоку в результаті все одно компенсує тимчасові втрати від зниження ставки, а бізнес наповнить бюджет податками і зборами через пожвавлення економічної діяльності в результаті такого рішення? Все дуже просто – ця справа не має економічної логіки і корупційної складової. Логіка її інша, як і в більшості справ НАБУ. Достатньо згадати попередні справи Ситника проти Омеляна.

Ситник проти Омеляна – чому НАБУ роками переслідує ексміністра

Коли НАБУ відкрило справу по нібито недостовірному декларуванню доходів Омеляном, міністр одразу заявив, що це - помста за те, ще міністр інфраструктури Володимир Омелян вирішив взяти на поруки екснардепа Мартиненка, що дуже роздратувало Артема Ситника, відомство якого вело цю справу. І дійсно, цікавий збіг - справу щодо нього детективи НАБУ порушили саме після його візиту до суду над екс-депутатом Миколою Мартиненком.

За версією НАБУ, він начебто записав на брата авто, яке він ніби придбав сам, а також не вказав у електронному документі оренду будинку в селі Іванковичі на Київщині. НАЗК у липні 2017-го не встановила в деклараціях Омеляна ознак незаконного збагачення та недостовірного декларування. У листопаді 2018 року НАБУ завершило досудове розслідування проти Омеляна: його звинуватили в незаконному збагаченні та недостовірному декларуванні. Рішенням суду справу проти Омеляна було закрито.

Але НАБУ вперто продовжує переслідувати Омеляна. Відбувалися арешти майна, кілька десятків детективів слідкували за переміщенням автомобіля брата, слідкували за Омеляном і його сім’єю, допитували колишніх одногрупників, нянь дітей, прослуховували і читали переписку у месенджерах без ухвали суду, допитували вночі родичів. За роки стеження за Омеляном 40 детективами НАБУ накопичили 29 томів справи. Омеляну у випадку обвинувачуваного вироку суду загрожує незначний штраф, але головне – клеймо корупціонера.

Омеляна НАБУ і досі тягає по судах. 31 березня цього року настав термін давності за одним з епізодів провадження. Однак сам Омелян відмовився від закриття кримінального провадження, і суд продовжив розглядати справу. "Відмовився закривати мою кримінальну справу, тому що це - справа честі . Хочу, щоб ми встановили істину. Якщо не буде надмірно затягнутого судового процесу, я хотів би дійти до кінця і не користуватися відповідними можливостями в законодавстві", - сказав ексміністр.

Не Омеляном єдиним. Гучні "лічняки" Ситника

Звинувачення НАБУ в упередженості могли би викликати сумніви, якщо не враховувати інші справи Артема Ситника, в яких також простежуються особисті мотиви – так звані "лічняки". Принаймні, такі висновки можна зробити, якщо вивчити ці справи. Ось тільки декілька з них:

Справа Гаврилової

Справу Ситник відкрив після того, як Лідія Гаврилова, голова Держаудитслужби, за її словами відмовилася трактувати висновки перевірок на користь його установи. Їй повідомили про підозру у незаконному збагаченні та недостовірному декларуванні вартості квартири та двох паркомісць і автомобіля колишнього чоловіка. НАБУ проводило обшуки, через суд арештовували майно. "Мова про тиск з боку НАБУ на мене як керівника органу фінансового контролю, працівників якого залучають до перевірок у рамках кримінальних проваджень НАБУ. Саме з метою того, що іноді буває необхідність для НАБУ трактування тих чи інших висновків перевірок на їхню користь", – заявила сама Гаврилова. У жовтні 2019 року Вищий антикорупційний суд закрив кримінальне провадження щодо звинувачення у незаконному збагаченні. Справу, до речі, розслідували аж 40 детективів НАБУ.

Справа Кулика

Прокурор Кулик перебував у слідчій групі ГПУ, яка розслідувала зловживання Ситника на посаді начальника слідчого відділу ГПУ. У червні 2016 року детективи НАБУ провели у квартирі Кулика обшук по звинуваченню у ніби незаконному збагаченні, а 4 липня 2016 року суд, за поданням НАБУ, відсторонив Кулика з посади і обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. НАБУ викладало аудіо- та відеозаписи допиту Кулика, телефонні розмови його колишньої дружини, що стосуються її приватного життя. 13 липня Апеляційний суд Києва відновив Кулика на посаді. 7 жовтня 2016 року розслідування справи про його незаконне збагачення було завершено і 23 жовтня 2016 року НАБУ передало його до суду. 

Справа Корчак

НАЗК вручили Ситнику адмінпротокол про конфлікт інтересів –  у березні 2015 він подав декларацію до ДФС з порушеннями порядку. Підлеглі Ситника натомість відкрили справу проти керівника НАЗК Корчак щодо ніби недекларування паркомісць і автомобілю ShkodaOctavia, які належать її родичам. Корчак заявила про помсту Ситника щодо неї. НАБУ викликало Корчак на допити, детектив НАБУ намагався, є припущення, що не дуже легально, потрапити в квартиру до Корчак. Вторгнення до квартири розслідувала поліція. За кілька днів після цього співробітники СБУ вилучили приховану камеру спостереження в кабінеті співробітника Нацагенства з питань запобігання корупції Олександра Писаренка, який займався справою конфлікту інтересів Ситника. НАБУ переслідує Корчак вже більше 4-х років.

Справа Бахматюка

Ключовий свідок у справі проти самого Ситника, за якою він визнаний судом винним у корупції і внесений до реєстру корупціонерів НАЗК, є радником сестри бізнесмена Олега Бахматюка. НАБУ у жовтні 2019 року відкрило з порушенням законодавства кримінальне провадження проти Олега Бахматюка та екс-заступника голови НБУ Писарука. НАБУ звинуватило Бахматюка і Писарука у виведенні 1.2 млрд рефінансування для VAB банка Бахматюка, хоча звіт Фонду гарантування вкладів та заяви НБУ доводять, що ці гроші були віддані 80 тисячам вкладників банку. 35 детективів НАБУ проводили допити працівників підприємств Бахматюка. Сам Бахматюк заявляв про готовність сплатити державі 8 млрд грн боргів банку через механізм реструктуризації, хоча відповіді так і не отримав. Нещодавно Печерський районний суд визнав незаконними дії Генпрокуратури про відновлення цієї справи, яку відразу передали НАБУ, і зобов’язав офіс генпрокурора скасувати незаконну постанову.

Справа Логвінського

Цілком вірогідно, що ця справа НАБУ відкрита для тиску через Логвінського на його дружину, суддю Європейського суду з прав з людини, щоб суд не приймав рішення стосовно порушень закону працівниками НАБУ. СБУ розслідує можливі порушення НАБУ під час обшуку в брата Логвинського

Справа Гончаренка і "Думської"

Нардеп Олексій Гончаренко закликав директора НАБУ піти у відставку як визнаного судом корупціонера прямо з парламентської трибуни. Наступного дня в Одесі співробітники НАБУ обшукали і вилучили техніку телеканалу "Думская ТВ". Офіційно шукали документи на право власності на приміщення фірми, яка не має стосунку до власника телеканалу Михайла Шмушковича - першого заступника Олексія Гончаренка по партії "Європейська солідарність" в області. НАБУ не вилучили жодного документа в телекомпанії, забрали тільки записи з камер відеоспостереження і карту пам'яті з камери оператора каналу, який фіксував їхні дії.

НАБУ vs економіка

Негативні наслідки політично заангажованого переслідування Омеляна з боку НАБУ не забаряться. Якщо суд ухвалить рішення про незаконність зниження портових зборів, першим це відчує бізнес, як український, так і іноземні інвестори. З іншого боку, після переслідування Омеляна за вочевидь корисне для країни рішення змусить задуматись і інших чиновників – а чи варто проводити якісь реформи, допомагати розвитку бізнесу, якщо тебе за це можуть затягати по судам?

Так, під загрозою може опинитись давно очікуване зниження драконівських тарифів "Укрзалізниці" на вантажні перевезення. У 2019 році тарифи на вантажні перевезення  було ще підвищено на 14,2%. Укрзалізниця нав’язує виробникам новий договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом з підвищеними тарифами. При цьому необхідність зниження, а не підвищення тарифів говорять експерти і профільні асоціації.

Перша енергетична асоціація України заявила про негативний вплив на роботу енергетичної системи країни  - понад 50% перевезення вугілля становить транспортування енергетичного вугілля для потреб ТЕС. Якщо тарифи ще підвищити, логістичні витрати вугледобувної галузі, яка і так знаходиться в стані стагнації, зростуть ще на 3,5 млрд грн на рік. Президент ОП "Укрметалургпром" Олександр Каленков заявив про штучне обмеження експорту, де частка гірничо-металургійних комплексів та продукції аграріїв складає понад 50%.

Підвищення замість зниження тарифів призведе до подальшого економічного падіння і суттєвого зменшення валютних надходжень у країну. Але чиновник тепер знає – знижувати тарифи собі дорожче, є приклад Омеляна. Навіть якщо Ситнику і не вдасться "закошмарити" ексміністра, на місці Омеляна не захоче опинитись жоден з його заступників.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme