Справа на $30 тисяч: Як в "Слузі народу" воюють за оцінку нерухомості

Фінансовий комітет ВР заблокував законопроект, який мав на меті прибрати електронні майданчики оцінщиків нерухомості. Після чого по тілу монобільшості пішла ще одна тріщина

Юрій Васильченко

Нардеп Олександр Дубінський, якого пов’язують з олігархом Ігорем Коломойським, повідомив, що в Офісі президента наполягають на проходженні депутатів "СН" з фінкомітету через детектор брехні. Він уточнив: ініціатором цього виступила Роксолана Підласа. При цьому додав: "Якщо вже хтось бере на себе сміливість висувати такі звинувачення, вважаю, що детектор брехні повинні пройти і співробітники Офісу президента (!) і депутати - які знаходяться серед авторів найскандальніших і сумнівних законопроектів цього скликання (викликали в залі підозри в можливій корупції)". Після чого виклав цілий перелік підозрілих, з його точки зору, законопроектів.

У свою чергу екс-міністр Павло Розенко повідомив цікаву версію: ідея детектору з’явилася після того, коли в ОП запідозрили 11 "слуг" в отриманні по $30 тис за голосування проти антикорупційного законопроекту. Для розуміння ситуації, нагадаємо, про що йдеться.

Отже, у Раді зареєстровані два законопроекти - №2047 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об'єктів нерухомості" та альтернативний йому №2047-1 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційних схем у сфері оцінки об'єктів нерухомості шляхом діджиталізації розрахунку податкової вартості нерухомості". Перший для зручності назвемо законопроектом Павла Фролова, другий – Олександра Качури.

Фролов і компанія пропонують вилучити електронні майданчики з процедури реєстрації та перевірки реєстрації інформації звітів про оцінку об'єктів нерухомості та відключення їх від Єдиної бази даних звітів про оцінку. Йдеться про цікаву схему, за якою начебто стоїть нардеп Антон Яценко (він сам свою причетність спростовує). Від 18 липня минулого року діє єдина електронна база звітів про оцінку нерухомості з платними електронними майданчиками для розміщення інформації, яку оцінювачі зобов'язані вносити дані про зроблених оцінках. Мета цієї бази правильна - сформувати реальні ціни на ринку оцінки рухомого і нерухомого майна та виключити факти заниження вартості, які набули масштабного характеру. Однак є одне "але" - Фонд держмайна для внесення інформації в базу авторизує спеціальні електронні майданчики, тобто приватних посередників. Які беруть за свої послуги недешево. Фролов та згідна з ним група депутатів, до складу котрої увійшли й соратники Вакарчука з "Голосу", пропонують прибрати ці годівнички для посередників. Та не все так просто, бо є інша група, яка виявилася більш переконливою.

Пан Качура і Ко пропонують діджеталізувати процес оцінки: створити дворівневу систему оцінки, де податкова вартість об'єкта нерухомості буде автоматично визначатися авторизованим електронним майданчиком та перевіряється в Єдиній базі даних податкової вартості. Тобто, прибрати з процесу людину, а, отже, й корупцію. Ось як в інтерв’ю "Цензору" пояснював свою думку нардеп Качура: "Я пропоную прибрати монополію на майданчики і впровадити електронний сервіс оцінки, щоб люди не ходили ногами до оцінювача. Вони не погоджуються і кажуть: ні, нехай оцінювач оцінює замість майданчиків. І знову по колу - вони будуть квартиру на Грушевського 9А оцінювати і писати, що це квартира на околиці міста в поганому стані. А ми не зможемо підняти прожитковий мінімум і пенсії через це". Ніби також логічно. До того ж, автор законопроекту прямо натякає, що за законопроектом опонентів стоять самі оцінщики, яких він називає "мафією" і пропонує прибрати взагалі. От навколо цього і розгорівся конфлікт.

При цьому як на боці групи Качури, так і на боці групи Фролова виступає своя група підтримки, яка виносить скандал назагал. Дещо утихомирити пристрасті вирішив голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. "Наша фракція проходить випробування, які не кожному депутату пройти під силу… Не думаю, що є хоч якийсь привід для розчарувань у всій політичній силі. Так загартовується сталь. А схеми ми все одно ліквідуємо. Чи не дочекаються!", написав він у "Фейсбук". На його допис відреагувала екс-депутат Вікторія Пташник, закликавши винести законопроект у сесійну залу, щоб народ бачив, хто і як голосуватиме. Пропозиція слушна, однак можна припустити, що цього ніхто не робитиме, зважаючи на ризик повторення голосування за "судову реформу" Зеленського. Тоді законопроект пройшов завдяки голосам позафракційних, "слуги" ж віддали за нього лише 219 голосів.

Також можна очікувати, що перевірка "слуг" на детекторі залишиться на рівні розмов. Так, якщо версія, викладена Розенком, правдива, тоді йдеться про корупцію в стінах парламенту. І тут потрібна не перевірка на детекторі брехні, а зацікавленість Антикорупційного бюро. А її не буде. Бо, по-перше, невідомо, хто туди звернеться. Розенко? Чи, може, самі "слуги"? Навряд. А, по-друге, може виборці Зе-команди і не проти подивитися на цирк "упіймай "слугу народу" на хабарі", але це зовсім ні до чого Банковій. Фракція і без того тріщить по швах, та ще й рейтинг почав просідати. То ж, скоріше за все, тему тихенько замнуть. Як замняли скандал із "кнопкодавами".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада