Справа Гандзюк: Що робить влада і хто такий Новіков

Підозрюваного в нападі на Гандзюк затримали і його вирок, схоже, у всіх на вустах

Справа Гандзюк: Що робить влада і хто та…

Сьогодні Херсонський міський суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 1 жовтня 2018 року включно без внесення застави щодо підозрюваного в нападі на співробітницю мерії Херсона Катерину Гандзюк, херсонця Миколи Новікова.

31-го листопада буцімто він облив сірчаною кислотою активістку, яка виходила зі свого парадного. Жінку госпіталізували у важкому стані з опіками більш ніж третини тіла. 1 серпня її доправили до Києва літаком для подальшого лікування.

Спершу поліція відкрила кримінальне провадження за статтею "хуліганство". Але згодом двічі міняла кваліфікацію. Зараз справа розслідується за п. 4 ч. 2 ст. 115 Карного кодексу України ("Замах на умисне вбивство, вчинене з особливою жорстокістю").

3-го серпня підозрюваного в нападі затримали. Генпрокурор Юрій Луценко після спілкування з Гандзюк заявив, що справу передадуть для розслідування в СБУ.

У активістів є сумніви щодо того, чи справді затриманий є тим самим нападником, а чи правоохоронці під тиском представили суспільству "цапа-відбувайла". Не названо й особу замовника гучного замаху.
Тим часом резонанс, який створили довкола цієї справи громадські активісти, вийшов за межі України. Низка міжнародних організацій, а також посольство США в Києві закликали українську владу розслідувати напад на Катерину Гандзюк.

Юрист Масі Найєм, брат народного депутата Мустафи Найєма, на своїй сторінці у Фейсбук ледь не першим розкрив особу затриманого поліцією підозрюваного в спробі вбивства Гандзюк. Це Микола Миколайович Новіков, 30.11.1978 р. н., громадянин України. Народився у Херсоні, де й зареєстрований. 2011 року притягувався до кримінальної відповідальності за ст. 185 ч.3. КК ("Крадіжка, поєднана з проникненням у житло").

У свою чергу, Антон Геращенко, народний депутат України, радник міністра внутрішніх справ, сьогодні повідомив, що затримана особа раніше була засуджена за крадіжку і незаконне поводження зі зброєю, а зараз Новіков начебто належить до одного зі злочинних угруповань Херсонської області.

"Очевидно, Новіков виконував чиєсь замовлення", - констатував Геращенко, уточнивши, що "намітки (щодо замовника замаху – ред.) є". Не розкривши інших подробиць, він наголосив, що "жодного відношення ці замовники і організатори не мають до поліції, хоча Катерина Гандзюк і її друзі регулярно і публічно заявляли, що до цього має відношення поліція. Це абсолютна неправда, і далі слідство покаже це".

Активісти і друзі потерпілої справді висловлювали побоювання щодо незацікавленості херсонської поліції в розкритті цього злочину. Восени 2017 року вона публічно звинуватила у вимаганні хабара начальника управління захисту економіки ГУ Національної поліції в Херсонській області Артема Антощука.

Представники громадськості, присутні на суді, висловлювали сумніви щодо того, чи має поліція достатні докази причетності Новікова до злочину.

Сьогодні на суді прокуратура клопотала про тримання під вартою на 60 діб. Водночас адвокат Новікова заявив, що той перебуває під вартою незаконно і не був знайомий з Гандзюк. За його словами, один зі свідків не впізнав у підозрюваному нападника, інший – "вводить слідство в оману". За словами адвоката, підозрюваний має алібі: на час скоєння злочину перебував на відпочинку. Цю інформацію підтвердила сестра підозрюваного, заявивши, що Микола Новіков перебував на відпочинку у с. Більшовик поблизу міста Скадовськ. За її словами, з 27 липня до 1 серпня вона з родиною, Новіковим і гостями зі Львова вирушили на море. Там зупинялися у наметовому містечку біля фургону, де один зі свідків бачив їх "кожну хвилину". Сторона захисту привела й інші аргументи, покликані свідчити про непричетність Новікова.

Тим не менше, головуючий у розгляді справи суддя Херсонського суду Ярослав Мусулевський критично поставився до свідчень сестри Новікова, оскільки вона є його родичкою.

Не менш категоричний і Антон Геращенко, який заявляє, що шансів "викрутитися" у Новікова немає. "Навіть відомо, де він придбав сірчану кислоту", - сказав радник міністра внутрішніх справ.

При всій повазі до Геращенка, його заяви виглядають дивними з точки зору презумпції невинуватості. За останні роки дуже хотілося б, щоб до рішення суду подібні спікери не виголошували промов у стилі "шансів немає", "викрутитися не вийде" і так далі. Бо подібні слова з вуст цих людей ставлять під сумнів незаангажованість суду, роблячи його немов чисто формальною процедурою. Це та сама історія як і прихід у суд різного роду активістів, які намагаються впливати на його рішення. Не виключено, що розгляд цієї справи буде забарвлений і такими акціями.

Провину Новікова потрібно спочатку довести, бо якщо насправді вийде, що він невинуватий, а в "колах Геращенка" вже все всім відомо, то справжній нападник вийде сухим із води.

Та в будь-якому разі справа Гандзюк демонструє, що під тиском громадськості та активістів силовики здатні працювати та знаходити підозрюваних. Те саме було в історії із вбивством Ірини Ноздровської. Для влади - це плюс, оскільки за протилежного варіанту це давало б привід опонентам розхитувати ситуацію за прикладом "Врадіївки". Лишається тільки сподіватися, що силовики не оберуть модель роботи "під тиском", розслабляючись на справах, до яких немає уваги "пулу активістів".

Найцікавіше, звісно, ще попереду. Як у справі Гандзюк, так і у випадку із вбивством "Сармата" у Бердянську та затриманими підозрюваними, важливо почути, на кого вони вкажуть, розповідаючи про замовників. І там, швидше за все, можуть бути дуже гучні прізвища місцевого рівня. Кому ці люди невигідні - побачимо далі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme