Справа Гандзюк: Коли напад на активістку переросте в політичні війни

Резонансна справа Катерини Гандзюк продовжує збурювати інформаційний простір – не стільки результатами розслідування, скільки заявами та версіями

Справа Гандзюк: Коли напад на активістку…

З-поміж останніх версій можна виокремити два блоки – ті, що стосуються суто ходу слідства, і політичні. Складається враження, що кілька пов'язаних із силовиками груп впливу намагаються використати цей злочин у взаємній боротьбі за найбільш зручні політико-бізнесові позиції напередодні виборчого 2019 року.

Нагадаємо, у вівторок, 31 липня, невідомий облив сірчаною кислотою виконувачку обов'язків керуючого справами виконавчого комітету Херсонської міської ради Катерину Гандзюк.3 серпня голова МВС Арсен Аваков повідомив, що поліція затримала підозрюваного в замаху на вбивство Гандзюк. Це Микола Новіков, 40-річний раніше засуджений за крадіжку і незаконне поводження зі зброєю херсонець. 6 серпня міський суд Херсона відправив його за грати на 2 місяці без застави. За основною версією слідства, мотивом злочину могла бути критика Гандзюк на адресу чиновників і окремих осіб.

Громадські активісти не були впевнені в тому, що затриманий є саме тією особою, яка скоїла замах на вбивство Катерини Гандзюк. Тим паче, що в суді його родичі повідомили про алібі Новікова.

Сумнівається в успішності "бліцкригу" Нацполіції і юрист Масі Найєм, брат народного депутата Мустафи Найєма, який пильно стежить за ходом розслідування.

"Народний депутат Антон Геращенко (радник міністра внутрішніх справ Арсена Авакова – Ред.) вважає, що справа вже розкрита. Тобто затримання підозрюваного з цілою купою алібі, які поліцією не перевірялись до подачі клопотання про обрання запобіжного заходу - це й є "розкриття злочину". Риторичне питання: чому пан Антон Геращенко має доступ до матеріалів досудового слідства?", - писав він на своїй сторінці у мережі "Фейсбук".

З перших днів після скоєння замаху справа Гандзюк стала "гарячим млинцем", що його перекидають з рук в руки одне одному Херсонське управління Нацполіції, прокуратура і Служба безпеки України.

Слідство починали і продовжують поліціянти. Разом із тим, Головне слідче управління СБУ відкрило провадження по справі Катерини Гандзюк – за фактом організації закінченого замаху на умисне вбивство з особливою жорстокістю, що вчинено на замовлення працівників правоохоронних та державних органів за сприяння сепаратистських організацій на території півдня України, з метою дестабілізації суспільно-політичної обстановки у південному регіоні держави.

Справу в спецслужбі завели ще 7 серпня, але відомо про це стало за кілька днів. Раніше передати справу до СБУ обіцяв генпрокурор Юрій Луценко.

"Це свідчить, що поліція, ймовірно, таки причетна до замаху на вбивство", - вважає Масі Найєм.

Разом із тим, у Генпрокуратурі заявляють, що передали справу херсонської активістки до СБУ не тому, що підозрюють працівників правоохоронних органів, а через недовіру самої активістки до місцевої поліції.

Розвиток ситуації і підтримуваний громадський резонанс примушує активізуватися поліцію. Після затримання згаданого Новікова в Департаменті комунікацій Нацполіції повідомили, що знайшли місце в Херсонській області, де було придбано сірчану кислоту, яку вихлюпнули в обличчя Гандзюк, та встановили особу продавця. Понад те – як повідомив перший заступник глави Нацполіції В'ячеслав Аброськін під час робочої наради в Херсоні, у поліції знають про другого учасника нападу, особа якого зараз встановлюється. Начебто самі він придбав кислоту.

Проведено обшуки, вилучено 539 пляшок з кислотою,яка належить одному із підприємств, яке повинно було утилізувати речовину, зазначив В'ячеслав Аброськін. Один із працівників цього підприємства, вважають у поліції, і продав пляшку кислоти за 150 гривень другому, досі невстановленому, учасникові нападу.

Разом з тим, слідчі досі не оприлюднили жодної інформації про замовника цього злочину. А це є не менш важливим за встановлення особи чи осіб виконавців. Чи матиме це питання чесну відповідь – залежить головним чином від готовності правоохоронців усіх відомств провести професійне розслідування. В іншому ж разі, коли пріоритетом стане захист честі мундирів і міжвідомчі конфлікти, не можна виключати стрімкого загострення реакції суспільства на цей резонансний злочин – як і на інші скоєні останніми тижнями злочини проти активістів. І контролювати цю реакцію владі буде куди складніше, ніж не доводити до загострення і об'єктивно розслідувати замах.

Також існує імовірність того, що замах на Гандзюк переросте у міжвідомчу війну. Яка з місцевого рівня перекинеться на найвищий, у київські кабінети, оскільки резонансність справи перед виборами може призвести до торгів між найвищими посадовцями країни.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme