Справа Гандзюк: Коли активісти "закидають петардами" Зеленського

Останнім часом у справі про вбивство активістки з Херсона Катерини Гандзюк відбулися певні події, які дали підстави громадськості напружитися

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Справа Гандзюк: Коли активісти "закидают…

Під будинком Генерального прокурора Юрія Луценка вчора горіли фаєри. Причиною акції протесту представників ініціативи "Хто замовив Катю Гандзюк" стало перекваліфікування слідством справи, за якою проходять нападники на активістку. Пояснення ГПУ щодо пом’якшення звинувачень не задовольнили громадськість, яка вимагає від влади завершити розслідування злочину й належним чином покарати винних.

Що саме розлютило активістів? Річ у тім, що голову Херсонської обласної ради Владислава Мангера більше не підозрюють у замовленні цього злочину. Як повідомив у "Фейсбук" речник Генеральної прокуратури Андрій Лисенко, підозру змінено, "виходячи із здобутих доказів та наявних у слідства підстав". Тепер Мангеру інкримінують злочин, передбачений ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу України (умисне тілесне ушкодження, вчинене способом, що має характер особливого мучення, або вчинене групою осіб, а також з метою залякування потерпілого або інших осіб, або вчинене на замовлення, або спричинило смерть потерпілого). Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі строком від 7 до 10 років.

Також активістів обурює відсутність підозри у причетності до організації злочину екс-голові обласної держадміністрацїі Андрію Гордєєву та його заступнику Євгену Рищуку, які записали заяви про звільнення з посад за власним бажанням після першого туру президентських виборів.

Одночасно із замаху на вбивство на завдання тяжкого тілесного ушкодження змінили підозру і п’ятьом обвинуваченим у справі – В’ячеславу Вишневському, Віктору Горбунову, Володимиру Васяновичу, Микиті Грабчуку і Сергію Торбіну. В ГПУ пояснили, що зробили це, бо фігуранти справи пішли на угоду зі слідством. За словами речника ГПУ, підозрювані «беззастережно визнали свою винуватість у вчиненні інкримінованих їм злочинів, надали повні покази про події, у тому числі й викривальні свідчення щодо своєї участі у злочині, а також участі у ньому інших осіб».

А 17 квітня стало відомо, що прокуратура змінила підозру ще одному фігуранту справи Гандзюк – колишньому помічнику депутата парламенту Ігорю Павловському. Із організації вбивства підозру перекваліфікували на приховування злочину (частина 1 статті 396 Кримінального кодексу). Ця стаття також передбачає менше покарання. Разом із тим, Павловського залишили під вартою. Нагадаємо: досудове розслідування у справі про вбивство Катерини Гандзюк триватиме щонайменше до 3 липня. Так вирішив Шевченківський районний суд Києва.

Нагадаємо, в.о. керуючої справами виконкому Херсонської міської ради Катерина Гандзюк померла в київській лікарні 4 листопада минулого року після того, як 31 липня у Херсоні біля її під'їзду чоловік вилив на радницю міського голови Херсона кислоту.

11 лютого підозру в організації вбивства Гандзюк оголосили голові Херсонської облради Мангеру. Перед тим обласна організація партії "Батьківщина" виключила його зі своїх лав і рекомендувала піти з посади в облраді. 15 лютого суд постановив узяти Мангера під варту з правом внесення застави. Але він тут же вийшов із СІЗО під заставу, а 18 лютого з’явився на роботі. 6 березня суд відсторонив Мангера від посади на місяць. 5 квітня Мангеру надягли електронний браслет.

Серйозне звинувачення на адресу одного з помітних у регіоні представників "Батьківщини" завдало удару по іміджу лідерки партії Юлії Тимошенко, яка балотувалася в президенти України. Тимошенко то погоджувалася прийняти будь-яке рішення слідства, то бралася відстоювати честь свого однопартійця. Зрештою, підозру Мангеру таки пом’якшили. І сталося це в період міжчасся, коли Петро Порошенко свою посаду покидає, а новообраний президент Володимир Зеленський в свої права ще не вступив.

"Справа Гандзюк" дістанеться новому главі держави у спадок. Справа ця складна, особливо якщо взяти до уваги хвилі суспільного обурення, які вона продовжує здіймати, а також те, що результати роботи слідства можуть не сподобатися тій чи іншій великій політичній силі, членів яких підозрюють у причетності до злочину. 

Для іміджу вже нової влади важливо, щоб слідство було проведено якісно і об’єктивно. Завершить почате нинішня Генпрокуратура, чи це стане справою №1 вже для нового керівництва ГПУ – питання риторичне. Але в загальному контексті тиші з табору переможця президентських виборів суспільство поки не чує і про те, чи планує Зеленський ініціювати звільнення Луценка з крісла Генпрокурора, і якщо так – то який спосіб для досягнення цієї мети бачить ЗЕкоманда. Бо збирати підписи депутатів парламенту – марна справа. Для розуміння перспективи "справи Гандзюк" важливо й те, кого конкретно у нового президента бачать на чолі ГПУ. Адже одним із перших завдань цієї людини стане здатність організувати підлеглих на завершення об’єктивного слідства у цій справі, доведення її до суду та здатність кваліфіковано підтримати державне звинувачення.

З цього напрошується логічне запитання: чи не варто активістам руху "Хто замовив Катю Гандзюк" за відповіддю звернутися до Зеленського, який і після перемоги на виборах перебуває у віртуальній реальності. Адже за місяць, може й менше, саме він триматиме відповідь перед суспільством за розслідування цієї та інших гучних справ. Які завдали нищівного удару по владі, а, отже, так чи інакше сприяли його передвиборчій кампанії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme