Легалізація паспортів: Коли в Україні запровадять подвійне громадянство

Чергова заява міністра закордонних справ України Павла Клімкіна про доцільність запровадження в Україні подвійного громадянства очікувано викликала дискусію

У суботу на брифінгу в Одесі очільник українського зовнішньополітичного відомства висловився за те, щоб дозволити українцям мати подвійне громадянство. З однією обмовкою – крім російського. "Я за те, щоб ми ввели подвійне громадянство. Але подвійне громадянство з країною-агресором має бути за будь-яких умов виключено. Коли Росія поверне окупований Донбас і Крим, можливо, ми до цього повернемося", – сказав Клімкін. І додав: для  цього має бути ухвалене політичне рішення у Верховній Раді.

Нагадаємо, відносно недавно у нас був гучний скандал з масовою роздачею громадянам України угорських паспортів. ЗМІ оприлюднили відео, як у консульстві Угорщини у Берегові нашим громадянам видають паспорти сусідньої держави. У жовтні міністр закордонних справ України констатував, що Угорщина видала десятки тисяч паспортів жителям Закарпатської області. "Свідомі громадяни, якщо вони набувають (нове громадянство – Ред.), мають відмовитись від цього (українського) громадянства", - говорив тоді Клімкін.

Пам’ятаємо й те, як ще до 2014 року російські консульства в Сімферополі, Одесі та інших містах майже відкрито роздавали громадянам України паспорти РФ. І немала кількість осіб з подвійним громадянством стала одним із чинників, який свого часу полегшив Кремлю завдання анексії Криму.

Пропозиція Клімкіна, а на цю тему він говорить далеко не вперше, очікувано викликала дискусію. Так, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука в ефірі одного із телеканалів зазначив: якщо на території України буде оголошено воєнний стан, то незрозуміло, як громадянин якої держави буде поводитися в такому разі людина. "У нас є прикрі випадки, коли люди уникали кримінальної відповідальності за свої вчинки, використовуючи громадянство інших країн. Коли вони відверто втекли з країни, і ми не маємо можливості тепер їх притягнути до відповідальності, тому що в країні, громадянином якої є ця людина, не передбачена видача власних злочинців ", - зазначив Тука.

Що каже закон

Стаття 4 Конституції каже, що "в Україні існує єдине громадянство" (слово "єдине" в цьому контексті означає неможливість існування громадянства окремих адміністративно-територіальних одиниць України – міста Одеси, Закарпатської чи Вінницької областей, приміром). При цьому Конституція прямо не забороняє мати кілька паспортів – проте в цьому випадку наша держава розглядатиме людину як громадянина якоїсь однієї країни.

Не розставляє крапки над "і" в питанні подвійного громадянства чинний закон "Про громадянство України", де у статті 2 сказано: "Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України".

Водночас добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави є підставою для припинення громадянства України – згідно з ч.1 ст. 19 цього закону. Проте втрата громадянства України відбувається не автоматично з набуттям громадянства іншої держави, а виключно з дня видачі Указу Президента України про припинення громадянства щодо певної особи.

При цьому жоден з актів не зобов'язує людину повідомляти міграційну службу про отримання паспорта іншої країни. Не існує і юридичної (ані кримінальної, ані адміністративної) відповідальності за наявність іншого громадянства на додачу до українського. Чи не єдине обмеження – для державних службовців. Згідно зі ст. 19 Закону України "Про державну службу", особи, які мають громадянство іншої країни, окрім України, не можуть вступити на державну службу.

Офіційної статистики про кількість українців, які мають також паспорти інших держав, немає.

У квітні 2018 року президент подав до Верховної Ради проект закону №8297 про внесення змін до закону "Про громадянство України" щодо удосконалення окремих положень, але тут же його відкликав для уточнення: під час аналізу в проекті виявили норму, яка фактично позбавила жителів окупованого Криму права на повернення українського громадянства. Документ передбачав, що підставою для втрати громадянства України стане "використання виборчого чи іншого права, наданого іноземним громадянством або виконання обов'язків, покладених іноземним громадянством, що підтверджується даними публічних реєстрів або офіційних видань і сайтів державних органів або органів місцевого самоврядування іноземної держави". Отже, складні моменти з громадянством поки не врегульовані.

Як на подвійне громадянство дивляться у світі

У різних державах світу можна зустріти дуже відмінне ставлення до наявності у кишенях своїх громадян паспортів інших країн. Заборонене подвійне громадянство у таких дуже різних за рівнем розвитку і демократичністю близько 80 країнах, як Китай, Індія, Саудівська Аравія Азербайджан, Білорусь, Казахстан, Туркменістан, Узбекистан, Таджикистан. Малайзія, Індонезія, Монголія, Папуа Нова Гвінея, Сінгапур, Японія, Словаччина та інших.

Мати два чи більше громадянств заборонено в Австрії. При набутті австрійського громадянства слід відмовитися від попереднього. Ті, хто добровільно набуває іноземне громадянство, як правило, втрачає паспорт Австрії. Заборонене чи обмежене отриманням при народженні подвійне громадянство в Норвегії, Нідерландах.

У Росії мати подвійне громадянство не заборонено, але про його наявність необхідно повідомляти Федеральну міграційну службу. На території країни визнається тільки російське громадянство. Натомість до країн, які дозволяють подвійне громадянство, належать США, Австралія, Ізраїль і левова частка членів Євросоюзу. Так, у Болгарії іноземець має спочатку отримати посвідку на тимчасове проживання. Вона видається за умови придбання державних облігацій на суму не менше 5 тисяч євро. Тоді через рік особа може звертатися за отриманням болгарського паспорту. Інвестовані кошти мають лишатися у країні ще мінімум два роки після набуття громадянства.

Бельгія толерантно ставиться до проблеми подвійного громадянства і, принаймні, не цікавиться наявністю у потенційного нового бельгійця паспорта іншої країни (або країн). Польська конституція дозволяє подвійне громадянство. При цьому особа, яка його має, не звільняється від обов'язків щодо польської держави. Не може володіти другим паспортом громадянин, який претендує на високу державну посаду в Польщі або отримання доступу до державної таємниці. Приміром, Радослав Сікорський після призначення міністром національної оборони 2006 року здав паспорт Великої Британії. Польське громадянство надається за "правом крові", тобто у випадку, якщо хоча б один із батьків особи має польський паспорт.

До речі, найбільш короткий для іноземця шлях до польського паспорта лежить через карту поляка, яку запроваджено 2008 року для етнічних поляків з країн колишнього СРСР. Власник цієї карти може відразу отримати карту постійного проживання в країні, і на її підставі через рік перебування у Польщі – подавати документи на громадянство. Зараз понад 100 тисяч громадян України мають карту поляка.

Подвійне громадянство дозволене в Німеччині – переважно для громадян Євросоюзу. Але й тут тривають дискусії щодо доцільності його збереження. 

Ліберальне ставлення до другого і наступних паспортів у Чехії. 2014 року набув чинностi закон про громадянство Чеської Республіки: держава відмовилася від принципу єдиної національності та заохочує до подвійного (або й більше) громадянства. Прописане право набуття громадянства Чехії за народженням. Можливість отримати чеське громадянство без відмови від попереднього у іноземців була й раніше, але для цього їм потрібно було мешкати і сплачувати податки у Чехії не менше 20 років.

Поза межами балтійських країн, насамперед Литви, постійно перебуває значна частина їхнього населення. І питання другого громадянства залишається для них актуальним. Приміром, у Латвії подвійне громадянство дозволене. Але, згідно із законом від 2013 року, тільки з країнами, з якими у Риги є спільні демократичні цінності: члени Євросоюзу, НАТО, Європейської асоціації вільної торгівлі, а також Австралія, Бразилія, Нова Зеландія і окремі країни, з якими Латвія уклала договір про визнання подвійного громадянства. Можливість для громадян РФ отримали латвійський паспорт закрита.

В Естонії пропонували дозволити подвійне громадянство за латвійською моделлю для громадян союзних країн. Однак місцевий парламент цей законопроект провалив. Та після переформатування парламенту за підсумками березневих виборів 2019 року питання подвійного громадянства знову стане актуальним. А от у Литві подвійне громадянство заборонене. Президент має право за особливі заслуги видати литовський паспорт іноземцю.

Молдова: ухвалений 1991 року закон про громадянство забороняв подвійне громадянство, яке могло надаватися виключно спеціальним рішенням президента країни лише в інтересах Республіки і у виняткових випадках. На початку 2000-их до влади прийшла Партія комуністів і до закону були внесені поправки, які офіційно дозволили подвійне громадянство. 2007 року ухвалений новий закон. Власникам двох паспортів заборонили обіймати державні посади, працювати у правоохоронних органах, спецслужбах та інших силових відомствах. 2009 року опозиція опротестувала його в Європейському суді з прав людини, а 2010-го суд ухвалив рішення, яким дозволив молдованам із подвійним громадянством обіймати високі посади у держустановах. 2018 року парламент Молдови ухвалив закон "Інвестиції в обмін на громадянство". Він дозволяє іноземцям, які готові інвестувати в економіку країни, отримувати паспорт Республіки Молдова на пільгових умовах. Питання подвійного громадянства актуальне в цій країні з огляду на тяжіння частини її населення до Румунії, а іншої – до Росії.

Отже, якщо багато хто в глобальному світі без особливих застережень ставиться до наявності у людини кількох паспортів, то в українській владі замислюються про те, щоб взяти цю сферу під контроль. Загалом доцільно заповнити законодавчу прогалину і визначитися, чи варто узаконити два і більше паспортів, які вже лежать у кишенях сотень тисяч українців. Адже дірки в законодавстві стають ґрунтом для провокацій і корупції. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна