Спадок Гройсмана: Хто з міністрів може залишитись працювати у новому уряді Зеленського

Причетні до формування нового Кабміну називають кілька прізвищ із числа чинних міністрів, які мають шанс зберегти свої позиції чи, навіть, піти на підвищення

Антон Коломойцев

Нардеп від "Слуги народу" Давид Арахамія, якого готують на посаду керівника пропрезидентської фракції (читай - монобільшості), заявив, що у новому уряді можуть залишитись Арсен Аваков (нинішній міністр внутрішніх справ), Уляна Супрун (міністр охорони здоров'я) та Оксана Маркарова (міністерство фінансів). Чому у Зеленського переграли ситуацію з Супрун, яку президент жорстко критикував та висміював, та які перспективи є у інших урядовців з наведеного списку, - розбирається Depo.ua

Процес добору кадрів для першого уряду президента Володимира Зеленського триває у непублічній площині - до громадськості лише долітають уривки грандіозних тьорок, які йдуть на Банковій та у прилеглих кварталах.  

Американський вектор впливу

Треба сказати, що Арахамію як джерело інформації треба сприймати під певною призмою, адже він, як і багато інших гравців команди Зеленського, є провідником інтересів певних сил. Йдеться про версію, оприлюднену політичними аналітиками про те, що за нардепом маячать американці, з якими Арахамія співпрацював по деяким делікатним напрямкам - зокрема у сфері інформаційної безпеки.

Варто знати, що бізнес з американцями Давид починав у 2000-х з розробки дизайну сайтів. Потім його діяльність перейшла у сферу розробки стандартних шаблонів для сайтів. Знавці цього бізнесу припускають, що українець допомагав американським правоохоронцям у гонитві за так званими кардерами - шахраями, що за допомогою інформаційних технологій крадуть гроші з електронних рахунків. Ці заслуги і лягли у основу прохання з боку впливових представників нинішньої адміністрації США залучити талановитого IT-шника у список "Слуги народу".

Тому коли ми чуємо від Арахамії про можливе залишення на посадах певних осіб, ми маємо розуміти, що це не просто так. А от звідки ростуть ноги таких передбачень - доволі цікаво.

Частота, з якою до Києва почали приїзджати високопоставлені делегати зі Сполучених Штатів, є небувалою. З найбільш резонансних можна відзначити візит Сема Кісліна - американського лобіста одеського походження, який приїздив вирішувати як економічні, так і політичні питання. Кіслін є представником Руді Джуліані, який, у свою чергу, тісно сплетений з Трампом та його командою. 

Одночасно навколо України кружляє і сам Джуліані. Він, щоправда, поки що не сходить до особистого візиту, але його європейські зустрічі із представниками Зеленського говорять про велику цікавість до того, що відбувається в Києві. 

Так, за даними The New York Times Джуліані днями, саме тоді, коли у Києві був Кіслін, в Мадриді зустрічався з представником Зеленського і вкотре педалював тему розслідування справ щодо сім'ї ймовірного конкурента Трампа на майбутніх виборах Джо Байдена.

Як відомо, прихильники Трампа розраховують отримати від українців підтвердження участі Хантера Байдена у певних схемах в Україні, що завдасть значного удару по репутації його батька Джо Байдена і підвищить шанси Трампа виграти кампанію 2020 року.

Паралельно з важковакговиками типу Джуліані та Кісліна, зі сторони американців діють й інші представники, які транслюють українському президенту побажання стосовно того, хто має увійти у нову виконавчу владу України. Це пов'язано, в першу чергу, з економічними інтересами американського істеблішменту, який зацікавлений, зокрема, у запровадженні відкритого ринку землі, приватизації державних підприємств, подальшій співпраці з МВФ, збільшенні споживання американської продукції - зокрема й американської фармацевтики.

Новенькі "старички"

Саме з просуванням американських ліків на український ринок, який формується в першу чергу шляхом державних закупівель міністерством охорони здоров'я, і пов'язана активність навколо міністра охорони здоров'я Уляни Супрун. Після нищівної характеристики на адресу останньої від Володимира Зеленського, здавалося, на подальшій її участі в українській владі поставлено хрест. Але подальші події змусили засумніватись у ймовірності такого розвитку подій. В першу чергу засумнівався сам Зеленський: аргументи, які знайшли для нього лобісти міністра Супрун виявилися достатніми для того, аби її звільнення перестало бути невідворотнім. 

Завданням Супрун на посту міністра в українському уряді є, нагадаємо, реформування медицини таким чином, аби український ринок ліків було переорієнтовано на американські найменування фармацевтичної продукції. Тож Супрун є ключовою фігурою, яка має довести процес витіснення місцевих гравців з ринку і їх повним заміщенням корпораціями, чиї інтереси обстоює американська адміністрація. І тиснучи на Зеленського американці намагаються не втратити вже здобуте і завершити реформу у потрібному ключі.

Прізвище іншого урядовця - міністра фінансів Оксани Маркарової - потрапило у список Арахамії також завдяки каналам зв'язку з США. Пов'язано це з тим, що Маркарова закриває собою фронт співпраці з МВФ, Світовим банком та іншими донорами. І робить це, на їх думку, досить ефективно. Розпорядники ключових фондів просто не бачать на горизонті іншу фігуру, яка зможе прийнаймні замінити Маркарову. Звісно, вони б могли знайти когось на кшталт незабутньої Наталії Яресько, яка керувала мінфіном в уряді Яценюка, а тепер переймається фінансами якоїсь подібної до нашої країни десь у Латинській Америці. Але навіщо шукати собі пригоди, коли існуюча ситуація і так є задовільною? Тому лобі американських партнерів через алгоритми впливу на Зеленського спрямовується саме на збереження Маркарової на її посаді.

Поява ж прізвища міністра внутрішніх справ Арсена Авакова у цьому списку - дещо іншої природи. Це як невідворотня майбутність, яку здатен зрозуміти також і Давид Арахамія.

Потужність Авакова як політичного гравця визначається, не лише його впливом на підпорядкованих силовиків,  мінмолодьспорт, юстицію, прикордонників, надзвичайників, міграційну службу та приватні напіввоєнізовані формування на кшталт національних дружин Білецького. В активі у Авакова є й політичний вплив на певну групу депутатів всередині та за межами фракції "Слуга народу", яких налічується, за деякими прикидками, близько двадцяти.

Плюс Зеленський розуміє, що Аваков йому більш потрібний у таборі прибічників аніж противників - принаймні у період первісного становлення молодого президента.

Тому не виключено, що Аваков може як зберегти свою посаду, так і отримати у новому уряді посаду віце-прем'єра - куратора силових органів. При цьому він стане не весільним генералом, як пророкують у певних колах, а цілком ймовірно збереже свій вплив на перелічені вище вектори, додавши до них також і СБУ та військове відомство.

Хто візьме Кабмін

Як би там не було, поки остаточного бачення нового уряду немає: перемовини з усіма зацікавленими сторонами продовжуються - в тому числі і щодо прем'єр-міністра. На цю посаду, за різними даними, продовжує претендувати заступник голови президентського Офісу Олексій Гончарук. Також про амбіції очолити уряд заявляли Юрій Вітренко та Андрій Коболєв з Нафтогазу, Владислав Рашкован з МВФ та Олег Устенко з фонду Блейзера. 

За словами того ж Арахамії, визначеність в Офісі президента точно є щодо кандидатури міністра закордонних справ, хоча прізвище претендента й не називають. Раніше йшла мова про призначення на цю посаду Вадима Пристайка, який поки що працює в Офісі голови держави. 

У президента обіцяють, що кандидатуру прем'єра внесуть у Раду буквально у перший день, коли депутати зберуться на сесію. За різними даними станеться це вже наступного тижня. Ймовірно, саме тоді Україна і дізнається ім'я президентського фаворита.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада