"Європейська солідарність" замість "Голосу": Як Порошенко планує боротися за проукраїнського виборця

Петро Порошенко виступив на Форумі Громадської організації "Солідарна Справа Громад" і анонсував своє бажання об'єднати всі демократичні сили та перемогти на позачергових парламентських виборах 21 липня

фото: facebook  Петро Порошенко

Автор: Андрій Коваленко

Петро Порошенко відвідав форум дружньої до нього ГОшки "Солідарна Справа Громад". Про її створення першими повідомили Юрій Бірюков та Андрій "Полтава" Карпов ще на початку травня, запевнивши, що це буде платформа без політичних цілей, яка існуватиме для генерування ідей і допомоги БПП "Солідарність". 

Порошенко виступив із чітким меседжем перед дружньою для нього публікою активістів та перших облич БПП, серед яких була перший заступник голови ВР Ірина Геращенко: оголосив про свій похід на вибори за перемогою, анонсував зміну назви партії ("Європейська солідарність" вже), її оновлення новими кадрами, активістами, добровольцями, волонтерами та керівниками, а також сказав про майбутнє об'єднання демократичних сил. 

"Ми повинні об'єднати всі демократичні сили. Ми повинні всіх з демократичного табору запросити об'єднатися, тому що інший сценарій буде: люди, які будуть голосувати за демократів, а вони не пройдуть, ці голоси підуть нашим опонентам", - казав Порошенко, плануючи прибирати всі перешкоди для об'єднання.  

На фоні останніх конфузів новообраного президента Володимира Зеленського із розпуском ВР, призначенням юриста Коломойського Андрія Богдана на посаду голови АП, виступом на IForumi російською, референдумом про мир із РФ, Петро Олексійович мав нагадати проукраїнській спільноті, що в них є лідер. Робити це потрібно було терміново, бо серед проукраїнських сил народилася нова партія "Голос" Святослава Вакарчука, який за останніми соцопитуваннями вже має 4,6% проти 8,8% у БПП. От тільки якщо Вакарчук наростив після презентації політсили, то БПП, навпаки, втрачає - раніше вони могли розраховувати на 12%.  Не варто забувати і про антирейтинг, який вимірюється ледь не 50% - для ліквідації такого негативу і потрібен ребрендинг БПП на "Європейську солідарність". Наразі всі ці рейтинги умовні, але саме Вакарчук може застовпити за собою роль головної надії проукраїнського електорату. І розгорнути боротьбу за виборця західної та Центральної України, який голосував за Зеленського і Порошенка. На його фоні "Громадянська позиція" Гриценка, "Самопоміч" Садового, дрібніші політсили калібру "Свободи" та "Сили людей" виглядають безідейно та слабко.

Петро Порошенко анонсував з'їзд власної політсили на 31 травня - на тиждень раніше, ніж планують зібратися у Вакарчука. На цьому з'їзді він має показати оновлену партію з новими ідеями. Нові кадри у партії повинні з'явитися в тому числі з успішних громад, які показали результати у децентралізації. Не виключено, що будуть там лідери думок (той самий блогер Андрій Карпов говорив про бажання йти в депутати), представники офісу реформ. Не варто відкидати й культурних діячів. 

Але на цьому полі Порошенко грає не один. "Нові обличчя" обіцяв Зеленський і продовжує це декларувати для своєї "Слуги народу". Хоча за останніми призначеннями людей з "Кварталу 95" на посади в АП та СБУ зрозуміло, що кадрова лава в нього коротка. Декларує нових людей у списках, які ніколи не були депутатами, й Святослав Вакарчук. Деяких з них він вже показав. Серед них є прозахідні кадри, які мають досвід роботи в організаціях, пов'язаних із Соросом. Колишня заступниця Міністра економічного розвитку і торгівлі України Юлія Клименко працювала з міністром Айварасом Абромавічусом. Клименко - член правління українського представництва міжнародної неурядової антикорупційної організації Transparency International Ukraine. Так само працювала в комерційних структурах: на посаді гендиректора девелоперської компанії Cantik Enterprises, комерційного директора Dragon Development, директора компанії "Славутич".  Ярослав Юрчишин  - виконавчий директор українського відділення Transparency International Ukraine, а Соломія Бобровська - регіональний координатор "Чесно". 

Чи будуть такі в Порошенка - питання відкрите. 

За останніми соціологічними опитуваннями в парламент проходять п'ять партій: "Слуга народу" - 43,8% "Опозиційна платформа - За життя" - 10,5%, "Блок Петра Порошенка - Солідарність" - 8,8%,"Батьківщина" - 7,3%, "Сила і честь" (Ігор Смешко) - 5,1%. "Голос" Вакарчука, як ми вже казали, має 4,6%, але схоже дуже швидко перескочить через 5% прохідний бар'єр. 

Наразі Порошенко та Вакарчук повторюються в меседжах і вестимуть боротьбу За один електорат, включно із Садовим, Гриценком та лібералами. В "Європейській солідарності" виступають за вибори із відкритими списками, як і в "Голосі". Там називають Росію агресором, декларують курс в НАТО та ЄС та навіть говорять про нових професіоналів у владі, ліквідацію монополій і боротьбу з корупцією, захист української мови. У той же час Вакарчук дещо розчарований Порошенком. 

"Президент Порошенко мав унікальну можливість змінити всю систему справедливості в країні - це найбільша претензія, яку, я думаю, йому висунув виборець. Незважаючи на зрозумілі успіхи і його особисті, і його команди, цей запит на справедливість (на боротьбу з корупцією, на зміни на краще) - ту, яку можна було відчути і доторкнутися руками (життя кожного українця), мені здається, цей запит людей не був виконаний. Незважаючи на те, що багато речей - наприклад, такі як безвізовий режим, він завершив і оформив, при ньому це сталося, або автокефалія для церкви, або певні реформи в українській армії - були зроблені, люди чекали простих і зрозумілих правил гри, люди чекали відновлення справедливості. Цього так і не відбулося", - казав лідер "Голосу" та гурту "Океан Ельзи". 

Натомість проукраїнські ініціативи Зеленського у Вакарчука готові підтримувати, але ідею про референдум щодо переговорів та миру з Росією, озвучену головою АП Богданом, він розкритикував. Як і Порошенко.

Якщо Вакарчук виглядає лібералом, то Порошенко і його політсила швидше сповідують ліберальний консерватизм. Більш жорстка риторика має вселяти впевненість в українців, що саме він може захистити їхні інтереси. Тим більше, що і багаж досягнень Порошенко має. П'ятий президент під час передвиборчої кампанії довів, що він боєць і спробує об'єднати навколо себе проукраїнські сили. Тому питання можливого об'єднання "Голосу" і "Солідарності" в новій ВР за умови потрапляння обох туди - відкрите. Навіть не дивлячись на те, що сьогодні Вакарчук запевняє про відсутність у його політсилі фінансування і співпраці з олігархами. Та декларує бажання об'єднатися із "Силою людей", що навряд чи вийде. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна