Смерть нардепа з "Довіри": Ким був і чому загинув Давиденко

Вчора, 23 травня, народного депутата з фракції "Довіра" Валерія Давиденка знайшли застреленим в його офісі в центрі Києва. У МВС поки що розглядають версію про самогубство. Але трагічна історія може приховувати чимало сенсацій

Depo.ua пише про життєвий шлях нардепа та можливі передумови його загибелі.

Давиденко народився на Чернігівщині, на момент загибелі йому було 47 років. Нардеп мав диплом Українського університету харчових технологій. У 19 років став директором ЗАТ "Агропрофіт", у 31 рік гендиректором ТОВ "СП "Агродім". Згодом бізнес розрісся до цілої аграрної імперії. Так, у 2012-му компанія набула у власність Парафіївський цукрозавод, розташований в Ічнянському районі.  Вже на той момент компанія обробляла 17 тисяч гектарів землі у Бахмацькому, Козелецькому районах, у селі Рудьківка Бобровицького району.

У декларації нардепа, поданій у 2018-му році, активи Давиденка та його родини у понад 10 разів перевищували доходи, саму ж агроімперію політик і бізнесмен переписав на матір – Валентину Давиденко. Також на неї зареєстровано СТОВ "Україна", ТОВ "Агро-Лада", ПАТ "Блок Агросвіт", ПСП "Агро Вам" та низка інших підприємств. 

У 2007-му Давиденко став співвласником "Терра банку" разом з Борисом Приходьком і Юрієм Колобовим. Сам банк виявився провальним проєктом, і у 2014-му туди ввели тимчасову адміністрацію. Втім, досвід у банківській сфері мав і позитивні наслідки для Давиденка.  У 2013-му він став заступником Міністра аграрної політики та продовольства України в уряді Миколи Азарова, де Колобов був міністром фінансів. На каденцію Давиденка припав комерційний скандал. Тоді підпорядкована міністерству Державна продовольчо-зернова корпорація України отримала від Китаю 1,5 мільярди доларів в обмін на поставку зерна в КНР, але не менше 200 мільйонів доларів від цих коштів були виведені в офшори.

У 2014 році чиновника зняли з посади, натомість колишній урядовець став радником дирекції з розвитку перспективних програм ЗАТ "Інститут інноваційного провайдингу національної академії аграрних наук україни".

У тому ж році пішов у парламент від партії "Заступ" –  за рішенням експерти вбачали потребу лобіювати у Раді власні інтереси у сфері агробізнесу. Переміг на виборах по одномандатному окрузі №208. Втім, не без скандалів. Громадянська мережа "Опора" зафіксувала, як молодики роздавали виборцям гроші від імені Давиденка. У самій партії стверджували, що це провокація. 

Згодом став членом ."БПП". Втім, особливої активності не проявляв. Відзначився, в тому числі, тим, що не голосував за визнання нелегітимними виборів в Держдуму в окупованому Криму.

У 2015 році Давиденко став співзасновником партії "Наш край" – сили, що мала об'єднати екс-"регіоналів" та політичні еліти в регіонах.  У листопаді 2018-го п'ятий президент України Петро Порошенко призначив головою Чернігівської ОДА Олександра Мисника, якого відносили до команди Давиденка. Втім, Мисник протримався на посаді близько півроку. 

У 2019-му знову бізнесмен пройшов у парламент як безпартійний. Став членом групи "Довіра" у парламенті, увійшов у комітет з питань економічного розвитку. Зазначимо, що у парламенті "Довіра" є головним сателітом "Слуги народу" – нардепи з групи підтримують законопроєкти, за які у партії монобільшості не вистачає голосів. Зокрема, такі дані у квітні оприлюднив Комітет виборців України. За підрахунками організації, в середньому за такі законопроєкти голосували 13 позафракційних парламентарів, і 12 – з "Довіри".  Таке однодумство, як вважають експерти, – результат такого собі бізнесово-політичного консенсусу, коли партія влади отримує потрібний результат і при цьому не посягає чи навіть охороняє ділові інтереси своїх ситуативних союзників. Подейкують, що саме Давиденко був одним із головним переговорників зі "слугами". 

Зазначимо, що у нардепа було дві доньки, проживав він з цивільною дружиною Людмилою Нестеренко. 

Вбивство чи самогубство

Давиденко був небайдужим до зброї – у декларації зазначені мисливська рушниця Krieghoff та карабін Sig Sauer. І це лише зброя з класу "цінного майна", що підлягає декларуванню. Себто, можливостей пустити собі кулю в голову Давиденко мав чимало. Втім, захоплення загиблого могло б допомогти і потенційним вбивцям обставити справу як самогубство. 

Колега по фракції Давиденка Сергій Шахов вважає неправдопобіним, що Давиденко вкоротив собі віку. 

"Я абсолютно не вірю у версію самогубства, він людина зовсім не суїцидальна. Він завжди був дуже життєрадісний, з гумором ставився до всього, дуже любив свою дружину і дітей. Я вважаю, що він просто не міг застрелитися. Це явно вбивство", –  заявив Шахов і додав, що Давиденко не скаржився "ні на погрози, ні на стеження".

За словами депутата, в останній раз він бачився з Давиденком на засіданні парламенту 20 березня, і той був у доброму гуморі. 

В контексті загибелі Давиденка у мережі згадують ще одну скандальну історію – звинувачення у розкраданні понад 2 млрд коштів Аграрного фонду тодішнього заступника голови Нацбанку Бориса Приходько, що був партнером Давиденка по "Терра банку", а зараз також нардепствує у "Довірі". Тоді гроші фонду розмістили в облігаціях у "Брокбізнесбанку" Сергія Курченка. За гроші рефінансу облігації викупили, але поклали їх на депозит у той самий банк. Зрештою, їх вивели на погашення фіктивних боргів. 

Наводять і доволі абсурдні версії – мовляв, помстилася китайська розвідка, не пробачивши політику і бізнесмену історію із виведеними інвестиціями. 

Екс-нардеп Ігор Мосійчук у своєму телеграм-каналі стверджує, що має багато аргументів і навіть доказів насильницької смерті Давиденка. 

"Як відомо мені з власних джерел, поліція вилучила записи камер спостереження на вході до офісу де загинув Давиденко і стверджує, що до нього, користуючись електронним ключем, окрім покійного та прибиральниці ніхто не заходив. Не дивлячись на це, у версію самогубства Валерія Давиденка я не вірю", – зазначив політик. 

До речі, за версією деяких ЗМІ, на окрузі №208, по якому пройшов Давиденко, може балотуватися, зокрема, одіозний "радикал" Олег Ляшко – зазначимо, що у 2019-му політик не потрапив у Раду, бо його партія не подолала бар'єр у 5%. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада