Хто стане "новим Бобровником" для Ситника з Холодницьким

Відхід в інший світ судді Солом'янського райсуду Олександра Бобровника може загальмувати і без того повільну роботу антикорупційних органів

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Хто стане "новим Бобровником" для Ситник…

Несподівана кончина 37-річного судді Олександра Бобровника, якого вважали "улюбленим" (або ж за виразом деяких недоброзичливців - "ручним") суддею керівника НАБУ Артема Ситника, може серйозно позначитися на роботі Бюро.

Як вже писав Depo.ua, протягом кількох останніх років система авторозподілу суду дивним чином призначала на розгляд Бобровнику найбільш скандальні справи. Зокрема, саме цей суддя вів провадження щодо розслідувань НАБУ по "Укргазвидобуванню" й Олександру Онищенку, по діяльності екс-голови ДФС Романа Насірова. Крім того, минулого року Бобровник визначав міру запобіжного заходу екс-нардепу від "Народного фронту" Миколі Мартиненку, віддавши його на поруки депутатам та міністрам з уряду. Також він відпустив ще одного фігуранта "справи Мартиненка", колишнього голову наглядової ради Одеського припортового заводу Сергія Перелому під особисту поруку кількох народних депутатів.

Та історія супроводжувалася скандалом: у "Народному фронті" звинуватили НАБУ у тому, що воно використовує Бобровника, який перебуває на гачку у Ситника. Зокрема, "фронтовики" згадали про копії протоколів огляду відеозаписів, які велися в рамках проведення оперативно-технічних заходів в службовому кабінеті судді. У цих документах йдеться про хабарництво в робочому кабінеті та про пияцтво служителя Феміди.

То ж оскільки через Бобровника проходили майже всі основні розслідування НАБУ, можна не сумніватися, що його смерть ускладнить проходження так званих антикорупційних справ через суд. У Солом'янському суді є й інші люди в мантіях (щоправда, станом на зараз лише троє з них можуть вести кримінальні провадження), і не виключено, що Бобровнику серед них знайдуть заміну. Але на це піде час.

Про кого конкретно йдеться? Слідчий суддя Світлана Кушнір – суддя Солом'янського суду з 2002 року. Фігурувала під час винесення вироків щодо активістів Майдану. Зокрема, їй закидали завідомо неправосудну ухвалу стосвно активістів Михайла Овсієнка та Дмитра Юрченка. Суддя обрала для них запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 30 діб на час проведення досудового розслідування. У Юрченка та Овсієнка в автомобілях інспекторами ДАІ були начебто знайдені автомобільні покришки. Попри це Вища рада правосуддя відмовила у притягненні Кушнір до дисциплінарної відповідальності.

Також суддя у червні минулого року відмовилася стягнути з Романа Насірова 100 млн гривень застави через незданий паспорт. Під час засідання прокурор заявив, що відсторонений глава ДФС не здав правоохоронцям ще один український закордонний паспорт, але суддя не схотіла це враховувати.

Ще один слідчий суддя Сергій Коробенко працює в Солом'янському суді з 2008 року. Його неодноразово хотіли притягнути до дисциплінарної відповідальності, але ВККС відмовлялося ухвалити відповідне рішення. Утім, в якісь резонансні скандали Коробенко не потрапляв.

Якщо говорити про слідчого суддю Віталія Українця, то він відомий тим, що у грудні 2016 року відмовив у задоволенні клопотання прокурорів САП про відсторонення глави ЦВК Михайла Охендовського з посади на два місяці, а в листопаді 2017 року відмовив заявнику у проханні зобов'язати Національне антикорупційне бюро відкрити кримінальне провадження щодо судді Васильківського міськрайонного суду Київської області Олени Орди. Фактично, Українець захистив колегу.

Варто згадати і про голову Солом'янського суду Людмилу Шереметьєву, яка працює тут з 2000 року. Під час розгляду справи по Насірову депутати Верховної Ради ініціювали проти неї кримінальну справу у зв'язку із затягуванням розгляду міри запобіжного заходу. Утім, жодних наслідків це не мало. Цікаво, що у плівках з акваріуму Холодницького є пасаж і про Шереметьєву. Зокрема, начебто заступник очільника САП Кривенко під час розмови зі своїм шефом говорить про можливість "набрати бабушку" і вирішити необхідні питання.

За потреби, можна накопати компромат і на інших суддів. Бо вони у нас майже всі зі скелетами у шафах. З Америки і Європи нам непідкупних суддів не пришлють, то ж ті, що є, в разі згоди працювати в спайці з НАБУ-САП, не лише отримають можливість мати серйозний вплив на ухвалення резонансних рішень, але в перспективі розраховувати на кар'єрне зростання. Оскільки все йде до того, що Верховна Рада найближчим часом таки остаточно проголосує за створення багатостраждального антикорупційного суду, судді з Солом'янки, лояльні до антикорупційних органів, зможуть претендувати на посади у новоствореному органі. Особливо, якщо за них замовлять слівце західні друзі НАБУ. З іншого ж боку, є ризик "згоріти" на роботі, бо до фігури такого судді прикута особлива увага преси. Так сталося з Бобровником. Або "погоріти" на чомусь і вилетіти з роботи за порушення присяги.

Поки шукатимуть зручну заміну померлому судді, більшість проваджень ризикує зависнути. А їх накопилося достатньо. Ще одна проблема: ображені на НАБУ фігуранти антикорупційних справ можуть ініціювати проведення перевірки діяльності Бобровника, а заодно і всього Солом'янського суду. Доки вони триватимуть, жоден із суддів не візьметься за "набушні" справи. Від гріха подалі. Це, до речі, собі на користь можуть використати в НАБУ. Мовляв, за таких умов неможливо видати позитивний результат. То ж, передчасна смерть Бобровника не лише на певний час загальмує розгляд антикорупційних справ, але й спричинить чергову хвилю піару "корупціонерів" проти "антикорупціонерів" і навпаки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme