Вибори мерів: Хто переміг в Борисполі, Броварах і Новгороді-Сіверському

Місцеві вибори в Борисполі, Броварах і Новгороді-Сіверському продемонстрували, що і в новому році партія президента продовжує втрачати популярність

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Вибори мерів: Хто переміг в Борисполі, Б…

Цієї неділі, 17 січня, жителі трьох великих районних центрів України, два з яких розташовані в Київській області, обрали собі міську владу. Вибори відбулися саме зараз з двох причин. В першому випадку - тому що лідерів виборчих перегонів вбив коронавірус.

Так, в Борисполі одразу після виборів 25 жовтня, від коронавірусу помер міський голова, 60-річний Анатолій Федорчук. Це був патріарх місцевої влади: на посаді Бориспільського міського голови він працював майже 15 років, з 2006-го. Лідирував він і на останніх своїх виборах. Вбив коронавірус і ще одного переобраного голову – Новгород-Сіверського (Чернігівська область). 47-річний мер Олег Бондаренко цю посаду обіймав з 2015 року і за попередніми даними, перемагав і 25 жовтня.

З іншої причини, через численні порушення, Київський окружний адмінсуд 9 листопада визнав такими, що не відбулися, вибори мера і депутатів міської ради у Броварах. За паралельними підрахунками переміг чинний мер Ігор Сапожко, якого підтримали 44,07%. Але вибори скасували за позовом двох кандидатів – представника "Голосу" Андрія Саука і самовисуванця Андрія Маслака, який зараз балотувався від партії "За майбутнє". Вони виявили грубе порушення: на надрукованих у Броварах виборчих бюлетенях містилися номери, що давали змогу встановити, як саме проголосував конкретний виборець.

Щоб повністю перегорнути сторінку місцевих виборів-2020/21, залишилося провести голосування в лічених регіонах. Нагадаємо, у жовтні 2020 року, і теж від ускладнень внаслідок коронавірусу, помер обраний мером Конотопа на Сумщині Олександр Луговий. Нові вибори тут пройдуть 24 січня. На 7 лютого призначені повторні вибори сільського голови у Кароліно-Бугазькій об’єднаній територіальній громаді (Одеська область), де голосування 25 жовтня супроводжувалося валом порушень і де різні групи впливу ніяк не поділять "золоті" земельні ділянки біля моря.

Щодо ж виборів, які відбулися 17 січня, то активність виборців на них традиційно для місцевих кампаній була низькою: у Борисполі відвідуваність дільниць ледь перевищила 30%, у Новгород-Сіверському – 41%, в Броварах – 43%. Тим не менше, вибори в цих містах відбулися.

Уже відомо, що міським головою Борисполя майже напевне (офіційно результати ще не оголосили) стане кандидат від партії "Європейська солідарність", депутат міської ради Володимир Борисенко, якого встиг привітати партійний лідер Петро Порошенко.

Володимир Борисенко

Борисенко здобув 28,41% голосів, що дало йому змогу на вісім відсотків обійти колоритного кандидата – підприємця, колишнього помічника нардепа Сергія Міщенка, ексголову Бориспільської районної ради і екслідера районної організації Партії регіонів, чинного секретаря Бориспільської міськради, Владислава Байчаса. 25 жовтня він балотувався в мери Борисполя від партії "Слуга народу" і став третім із результатом 9,75%. Цього разу Байчас йшов на вибори як самовисуванець, але заручився колективною і дуже показовою підтримкою партій "Слуга народу", ОПЗЖ, "Батьківщина" і "Наш край". Та це йому не допомогло: отримав Байчас 20,61%. Представник партії Віталія Кличка "УДАР" Володимир Кондратенко має 20%, член Всеукраїнського об'єднання "Свобода" Олег Верес набрав понад 10%. Останньою, шостою, в Борисполі стала нардеп Анна Скороход, відома тим, що її вигнали з фракції "слуг" і толерантністю до георгіївських стрічок, (6,72%).

У Новгороді-Сіверському, за попередніми підрахунками, перемагає представник партії впливового в регіоні мера Чернігова Володимира Атрошенка "Рідний дім", чинна секретар міськради Людмила Ткаченко. Сенсацій там не передбачається.

Людмила Ткаченко

Другого туру в Борисполі і Новгороді-Сіверському не буде, тому що у відповідних громадах менше ніж 75 тисяч виборців. У місті на півночі Чернігівщини поліція склала лише один адмінпротокол (через агітацію на дільниці).

Значно менш спокійно (і це вже традиція кількох кампаній поспіль) минув день голосування у Броварах. Але й тут навряд чи буде потреба у призначенні другого туру. Хоча чисельність місцевих виборців перевищує 100 тисяч, та чинний мер, колишній "регіонал" Ігор Сапожко може отримати більше 50% голосів виборців, які прийшли на дільниці, що забезпечить йому чергові п’ять років на посаді.

Ігор Сапожко

Допомагатимуть Сапожку працювати представники його партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", які перемагають у боротьбі за мандати міських депутатів.

Загалом за підсумками виборчої неділі до поліції Київщини надійшло 82 повідомлення про порушення виборчого процесу, повідомила у Фейсбуці поліція Київської області. Складено 34 адміністративні протоколи: 28 у Броварах і 4 – в Борисполі. Стосувалися вони фотографування виборчих бюлетенів і виборчих каруселей, які, на жаль, є поширеним на українських виборах порушенням. 

Звернули увагу фахівці з виборчих технологій і на раптово зрослий показник явки виборців у Броварах – 25 жовтня за значно кращої, ніж учора, погоди на дільниці дійшли відсотків на десять виборців менше, ніж у січневий мороз-2021. Правоохоронці повідомили про затримання п’ятьох жителів Києва, які для голосування "незаконно змінили місце реєстрації". Не варто виключати, що такі технології і дали змогу підвищити показник явки.

У цьому ж місті поліція зафіксувала ознаки виборчої "сітки", тобто масового вкидання голосів за одного з кандидатів. Подію зареєстрували як правопорушення. Затримали й чоловіка, який фотографував свій бюлетень. Але на чию користь "каруселили" і плели "сітки" - офіційні джерела не повідомляють. Та й навряд чи навіть ці факти дадуть підстави якомусь суду вдруге скасувати результати виборів у Броварах.

Загалом же за підсумками голосування 17 січня ми отримали нові пазли до відомої картини, яка склалася в країні після основного, жовтневого етапу місцевих виборів. Представники партії "Слуга народу" впевнено втрачають чільні позиції на рівнях влади, нижчих за Верховну Раду. Балотуватися від цієї "молодої команди" стає непрестижно і більше того, ризиковано: якщо 2019 року одне лише перебування в лавах ЗЕ!команди гарантувало перемогу на виборах, то сьогодні цей фактор спрацьовує з протилежним ефектом. Тож місцеві політики і бізнесмени знов обирають за трамплін для потрапляння у владу на своєму рівні регіональні партії, часто імені популярних в тих чи інших містах і областях лідерів-"міцних господарників".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme