Слабкість Росії у війні з Україною та "політична ідентичність" Зеленського

Що світові ЗМІ писали про Україну

Слабкість Росії у війні з Україною та "п…

На тижні, що минає, низка західних ЗМІ присвятили статті Україні. Depo.ua обрав найголовніші з них.

Російська брехня та MH17

П'ять років тому рейс MH17 авіакомпанії Malaysia Airlines був збитий у небі над Донбасом. Росія тоді одразу почала заперечувати свою причетність до злочину і вбивства 298 людей на борту, перекладаючи відповідальність на Україну. Але журналісти та міжнародні слідчі працювали заради отримання правди і дізналися, що російська ракета класу "земля-повітря", запущена з системи "Бук", знищила літак. А цього тижня слідчі зробили черговий крок, оголосивши ім’я чотирьох підозрюваних - всі вони перебувають в Росії,  Washington Post.

Імена підозрюваних оголосив генпрокурор Нідерландів Фред Вестербеке. Це четверо чоловіків, яких він хотів би посадити на лаву підсудних у березні 2020-го за звинуваченнями у вбивстві. Троє з них пов’язані з армією і розвідкою Росії. Четвертий – це український сепаратист, який перебуває під командуванням одного з росіян. 

Попередні розслідування вказували на те, що авіалайнер був збитий російською ракетою. А пускова установка "Бук" приїхала на територію України з Росії й туди ж дуже швидко була повернута.

Група Bellingcat визначила людей, які супроводжували "Бук" до місця запуску ракет і назад на російську територію. Тепер кримінальне розслідування просувається вперед. Його проводить спільна команда слідчих з Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів і України.

Як каже Вестербеке, винні у знищенні MH17 могли сплутати пасажирський лайнер з українським військовим літаком. Але це їх зовсім не виправдовує. Навряд чи хтось з чотирьох обвинувачених дійсно сяде на лаву підсудних наступного березня. Вони перебувають на Росії, яка точно їх не віддасть. 

Видання доходить висновку, що взагалі вся історія агресії Росії проти України покрита брехнею. Президент Володимир Путін брехав про роль Кремля у відправці "зелених чоловічків" для окупації Криму у 2014 році. Так само, як і про російську роль у розпалюванні кривавої війни на Донбасі. Можливо кримінальне переслідування розчистить брехню про один жахливий день цієї брудної війни, коли 298 невинних цивільних втратили своє життя через російську ракету.

В той же час у Путіна власна версія. Як зазначає Die Zeit, Росія говорить про політичну мотивированность. "У нас є своя версія, ми її представили, але на жаль, нас ніхто не слухає", - заявляв президент Владимир Путін.

"Однак, чим триваліше розслідування, тим важче стає Росії виправдовувати відповідальність за збиття літака, - відзначає автор статті. - В середу в Нідерландах були представлені нові докази того, що влітку 2014 року підрозділ російської протиповітряної оборони підтримував сепаратистів. Це фотографії та повідомлення російських солдатів з соцмереж, а також записи телефонних переговорів сепаратистів ".

Один з них особливо делікатний для російського керівництва. На записі тодішній "прем'єр-міністр" "ДНР" Олександр Бородай говорить з Владиславом Сурковим, співробітником президентської адміністрації, який обіцяє надати військову допомогу. "Бородай, який зараз живе в Москві, у відповідь на запит назвав ці переговори" фальсифікацією. "Я неодноразово розмовляв з Сурковим, але тільки про гуманітарну допомогу і політичних питаннях ", - говорить він.

"Робота слідчих триває, і, можливо, в майбутньому буде розкрито ще більше інформації про російську участь. Але поки цього не станеться, Росія може не боятися серйозних політичних наслідків", - йдеться в статті.

"Оскільки зараз змінюється керівництво Єврокомісії, найближчим часом буде важко повернутися до питання санкцій", - говорить російський зовнішньополітичний експерт Андрій Кортунов.

Незалежні російські ЗМІ, в свою чергу, вважають докази слідчих переконливими. Журналіст Павло Канигін лише кілька днів тому опублікував нові докази того, що незадовго до аварії Boeing російські підрозділи ППО були перекинуті до українського кордону.

"Пошук правди в цій справі Москва сприймає як політичний процес, як атаку на себе", - пояснює Канигін. "За його словами, малоймовірно, що винні постануть перед судом, поки рішення приймає сьогоднішнє російське керівництво. Тим не менш, він вірить в справедливість і не виключає, що політична ситуація в Росії зміниться. Тоді, на його думку, може статися і так, що Росія визнає провину, - передає Die Zeit. - "Час працює на правду і проти тих, хто намагається її приховати", - говорить він.

Євреї та політична ідентичність

The Wall Street Journal присвятив статтю єврейству Володимира Зеленського і назвав її "Розуміння єврейського президента України".

Після того, як Володимир Зеленський виграв на президентських виборах України, отримавши більшу кількість голосів за Порошенка в квітні цього року, його країна стала єдиною, крім Ізраїлю, де і президент, і прем'єр-міністр - євреї. Це примітно, враховуючи, що євреї в Україні складають лише невелику меншість, і міжнародна преса вхопилася за цю тему. Проте, під час виборчої кампанії єврейство Зеленського не грало ролі як фактор.

За кілька тижнів до виборів Зеленський заявив автору публікації в The Wall Street Journal, що "той факт, що я єврей, займає 20-е місце в довгому списку моїх рис". Як комік, який іноді висміював політиків, які були відкрито релігійні на публіці, він не зацікавлений в тому, щоб робити віру частиною своєї політичної і національної ідентичності.

Зеленський народився 41 рік тому в родині інтелігентів в українському місті Кривий Ріг. Майбутній президент ніколи не був релігійним. Вадик Переверзєв, друг дитинства, розповів автору публікації Наталі Гривняк:" ми знали, що він був євреєм за національністю, але це не проявлялося в святах, в спілкуванні або в дотриманні шаббату. Його сім'я була абсолютно такою ж, як й інші ". Ставши дорослим, він залишився орієнтованим на сім'ю, але "те, що Володимир взяв зі своєї родини як традицію - це величезну трудову етику, а не релігійну ідентичність.  Дружина Зеленського - не єврейка, і його діти, як повідомляється, були хрещені в православній традиції, якої дотримуються близько двох третин українців.

"Зеленський - українець, - сказав голова Об'єднаної єврейської громади України Михайло Ткач. - Його вчили в родині, де вони знали, що вони євреї за походженням. Він розуміє, що таке шаббат. Питання про те, чи молиться він ... не є найважливішим". Ткач зустрічався із Зеленським і вважає його світським. "Як тільки ви стаєте президентом переважно православної країни, ви повинні поважати закони цієї країни. Ви повинні поважати традиції цієї країни. Такий наш єврейський закон. Тому я не сумніваюся, що Володимир буде поважати православ'я, християнство в цілому і будь-яку іншу релігію в Україні" .

Революція 2014 року на Майдані допомогла зміцнити українську ідентичність, яка об'єднала суспільство. 

"В Україні під час Майдану трапився феномен злиття єврейських активістів з українською політичною нацією, - вказує Анна Вишнякова, яка консультує український МЗС з питань ксенофобії і антисемітизму. - Євреї брали участь у подіях на Майдані і боролися пліч-о-пліч на Сході ". Це згуртувало українців навколо політичної, а не етнічної ідентичності. Через п'ять років після революції єврейське походження Зеленського рідко обговорювалося під час кампанії. Зазвичай вона згадувалася лише побічно - наприклад, за чутками, він був близький з українсько-ізраїльським олігархом Ігорем Коломойським ", - пише американське видання.

Після його обрання деякі представники єврейської громади турбувалися, що якщо новий президент зазнає невдачі, козлами відпущення стануть євреї країни. Незважаючи на складну історію, сьогодні Україна може бути однією з найменш антисемітських країн в Центральній чи Східній Європі. Опитування , проведене Pew в 2018 році, показало, що тільки 5% українців "заявляють, що не приймають євреїв в якості співгромадян". Тільки близько третини відповіли так само на Росії і це є найнижчим показником в регіоні.

"Зеленський зараз, в основному, зосереджений на створенні нової політичної ідентичності. Сучасна Україна - толерантна і інклюзивна нація, яка залишила проблеми релігії та етнічної приналежності далеко позаду", - вважає політолог Костянтин Батозський.  Виборці думають про зміцнення правопорядку, поліпшення економіки і захист територіальної цілісності України. Якщо Зеленський зможе забезпечити досягнення результатів по цих проблемах - і покаже, що він - український патріот, якого найбільше цікавить побудова української єдності - питання про його походження і віру вичерпаються.

Рецепт перемоги над Росією

Екс-посол США Джон Гербст на Atlantic Council дав зрозуміти, як Володимир Зеленський за допомогою США зможе перемогти Росію.

"Зеленському потрібно здобути перемогу в одразу двох великих битвах: проти агресії Кремля і проти внутрішніх зацікавлених сторін, які блокують реформи. З допомогою з боку США і ЄС він може здобути перемогу на обох фронтах. Конгрес повинен продовжувати виконувати свою роль у забезпеченні підтримки", - вважає Гербст. 

На думку Гербста, у Росії є велика слабкість у війні з Україною - російський народ, який дає зрозуміти, що не хоче воювати. Через це Путін змушений приховувати втрати. В той же час, Вашингтон передав Україні "Джавеліни" і це звело нанівець танкову загрозу на фронті. Тепер же США мають забезпечити Україну прибережними радарами, швидкими бойовими катерами Mark V і протикорабельними ракетами Harpoon. З ними Україна зможе стримати провокації Росії в морі.

Окрема зброя - санкції, які мають бути посилені. Російська економіка слабка і залежна від експорту енергоносіїв. Досі запроваджені санкції Заходу скорочували щорічне зростання ВВП Росії на 1,5%.

Обкласти санкціями варто і проект "Північний потік-2". Також Гербст підтримав законопроект "Про захист американської безпеки від агресії Кремля", у якому йдеться про нові й потенційні санкції проти Росії, якщо вона продовжить втручатися у вибори в США.

У той же час німецькі ЗМІ, після зустрічі Зеленського з Меркель, мали рзні погляди щодо позиції Німеччини. Наприклад, Welt зазначає, що "Україна хоче більшого тиску на Росію, а Меркель - ні". 

Видання зазначає, що Зеленський хотів знайти і домогтися більше інструментів тиску на Росію, але в Німеччині від Меркель він отримав лише обіцянку продовжувати існуючі санкції. "Münchner Merkur" навіть нагадує слова Меркель: "Поки немає прогресу у відновленні суверенітету та територіальної цілісності України, "санкції не можуть бути зняті".

Транзит газу та українська ГТС

Як пише Bloomberg, Росія не зможе відмовитися від транзиту газу через Україну, бо перебої можуть стимулювати Європу відмовитися від значної кількості такого джерела енергії. 

У Нідерландах - на найбільшому ринку в ЄС - природний газ здешевшав на 20%. Для "Газпрому" важливу укласти з Україною нову угоду щодо транзиту газу, бо тоді вони втратять мільярди доларів від доходу, як і Україна - кілька мільярдів у бюджет. Натомість, в ЄС активно ведеться кампанія по переходу на відновлювальні джерела енергії. Також в ЄС єзапаси газу, в тому числі і зрідженого. А "Газпром" ще й очікують серйозні переговори з Данією щодо "Північного потоку-2". 

Чи змінить Україну Зеленський

Росіянин Леонід Бершидський пише на Bloomberg, що Володимир Зеленський після підтвердження конституційності його указу про розпуск РАди Конституційним судом готується захопити парламент. Рейтинги його політсили "Слуга народу" з новими обличчями досить великі. Але йому в новій Раді таки знадобиться молодший партнер. Бершидський вважає, що таким стане "Голос" Вакарчука. Ця політсила буде корисною зокрема через зв'язки з американськими демократами. Та і в самого Зеленського у команді є чимало людей, дотичних до США. До того ж, виділення допомоги в $250 млн, про що в США нещодавно оголосили, може означати комплімент від Вашингтона. Хвиля нових облич настільки потужна, що Петро Порошенко опиняється на маргінесі. Рейтинг його партії в межах 4% і в кращому випадку –  9%.

Бершидський порівнює Зеленського з Макроном через те, що партія французького президента так само отримувала більшість після перемоги того на виборах.

Зеленський багато обіцяв, зокрема і мирний план по Донбасу. Він вже почав перегляд указів його попередників. Але найголовніше –  Зеленському ще доведеться показати, що він робитиме з владою олігархів. Не тільки Коломойського, але й інших, які мають вигоду від держави. Принаймні, сил спробувати поборотися йому має вистачити. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme