Небезпечний прецедент: Коли КС поверне Шокіна в крісло генпрокурора

Тепер у будь-кого з громадян України з'явилася можливість звертатися до Конституційного суду і вимагати відміни законів, які були ухвалені з порушенням процедури. Оскільки парламент у нас здебільшого голосував як прийдеться, подібний розвиток подій ризикує призвести до законодавчого колапсу

Небезпечний прецедент: Коли КС поверне Ш…

Учора Конституційний суд скасував скандально відомий "мовний" закон Ківалова-Колесніченка. Як вже раніше писав Depo.ua, це рішення є сигналом, що ми стаємо свідками появи в інформпросторі ще одного медіа-гравця – Конституційного суду. Щоправда, в гонитві за піаром КС створив цікавий прецедент.

Згідно з текстом рішення, під час розгляду законопроекту "Про засади державної мовної політики" 3 липня 2012 року відбулися системні порушення. Судді звернули увагу на низку огріхів: закон ухвалили за відсутності підготовленого до другого читання проекту та висновку комітету щодо нього, а в зал документ подали без зазначення його повної назви та реєстраційного номера. Крім того, зазначається у вердикті КС, у другому читанні не було його обговорення, а народних депутатів позбавили права на розгляд поданих ними поправок та пропозицій. Та окрім цього у вердикті суду йдеться про кнопкодавство. Судді наголосили: під час ухвалення закону Ківалова-Колесніченка нардепи голосували за своїх колег.

З одного боку – ніби все правильно: КС керується статтею 152 Конституції України, яка передбачає можливість скасування законів "якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності". "Кнопкодавство" напряму заборонене Конституцією. Утім, раніше ця підстава у рішеннях Конституційного суду не фігурувала. І недарма: зафіксованих фактів порушення народними обранцями процедури голосування – безліч. У руху "Чесно" є база з кількома сотнями відеодоказів "кнопкодавства", де добре видно, як той або інший депутат тисне "за того хлопця" - себто, порушує Конституцію. Таких нардепів громадські активісти тільки у цьому скликанні нарахували 108. Кожен четвертий нардеп хоча б раз, але порушував закон. У минулому скликанні таких, до речі, було 65 – майже всі з Партії регіонів і Компартії.

Тепер значна кількість законів може бути опротестована. Останній яскравий приклад – ухвалення в жовтні минулого року судової реформи. Журналісти стали свідками багатьох випадків "кнопкодавства". За логікою речей, усі бажаючі (а подавати скарги до КС зараз дозволяється не лише нардепам, але й і звичайним громадянам України) можуть піти до Конституційного суду і вимагати скасування цього або інших рішень ВР, маючи на руках відео з "кнопкодавством".

Це стосується не лише прийнятих законів, але й кадрових рішень Ради. Колишній Генпрокурор Віктор Шокін ще у вересні минулого року подав до Вищого адміністративного суду України позовну заяву про незаконність рішення ВР щодо його звільнення через порушення процедури, а саме – "кнопкодавство". Позитивного результату він не отримав. І тепер Шокін може подати скаргу до КС, де відкрили скриню Пандори.

Зрозуміло, що на підставі одного-єдиного прикладу з депутатами-"піаністами" КС навряд чи скасовуватиме цілий закон. Але за великого бажання можна пошукати й інші – процедурні порушення, яких при розгляді законопроектів вистачає. Хай це видається дещо конспірологічно, але якась група осіб може спробувати влаштувати законодавчий колапс шляхом ревізії процедури прийняття рішень. І завалити КС сотнями скарг.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme