Баласт для Труби: Навіщо Рябошапка віддав справи Майдану в ДБР і Портнову

Тепер злочини щодо вбивств учасників Революції гідності замість ГПУ розлідуватимуть підлеглі Романа Труби у Державному бюро розслідувань. Справи будуть під впливом юриста Андрія Портнова

Економічний і політичний оглядач
Баласт для Труби: Навіщо Рябошапка відда…

Анонсована раніше ліквідація управління Генеральної прокуратури , яке розслідувало так звані "злочини Майдану" таки відбулася.  Ліквідувати управління спеціальних розслідувань, яке протягом останніх майже п'яти років очолював Сергій Горбатюк, розпорядився 21 жовтня Генеральний прокурор Руслан Рябошапка. Всі справи, які розслідувало управління Горбатюка, буде передано у Державне бюро розслідувань, повідомляє Depo.ua.

Юридична складова

Натомість в ГПУ створюється окремий департамент процесуального керівництва по кримінальних провадженнях щодо злочинів, здійснених у зв'язку з масовими протестами в 2013-2014 роках.

Новий департамент буде позбавлений функцій проводити слідство, а виконуватиме лише функцію нагляду за рослідуванням, яке здійснюватиме ДБР.

У Руслана Рябошапки раніше вже озвучували наміри позбутись певної категорії справ. Так, у заяві першого заступника ГПУ Віталія Каська минулого тижня йшлося, що справи управління Горбатюка розподілять: справи щодо, власне, злочинів на Майдані, підуть до ДБР, а справи щодо економічних злочинів відносно колишніх чиновників - у НАБУ.

Касько пояснив це так: "У нас справи Майдану - це таке збірне поняття. У моєму розумінні справи Майдану - це застосування летального зброї і жорстокого поводження з мирними протестувальниками. Ця категорія злочинів підслідна ДБР. Але в Управлінні спецрозслідування справи Майдану трохи інакше розглядають. Туди включають і купу економічних справ щодо колишніх чиновників. Ці справи повинні перейти в НАБУ ".

Касько також повідомив, що щодо справ саме про насильницькі злочини є домовленість з керівництвом ДБР про створення в цьому відомстві спеціального підрозділу. 

Політична складова

Раніше Генеральний прокурор висловлював певний скепсис щодо перспективності цих старих справ. "Через кілька місяців буде 6 років з того часу, як було скоєно злочини на Майдані, коли були вбивства. Крім цього, пройшло 7 або 8 років з моменту інших злочинів, за якими триває слідство, наприклад, зловживань при будівництві приміщення ГПУ, - заявляв Рябошапка у вересні. - Можете собі уявити, наскільки перспективно завершити ці справи через стільки часу?".

Водночас новий Генпрокурор заявив, що потрібен аудит справ. які розслідував Горбатюк. "Аудит не тільки за моєї участі як керівника, але і професійних незалежних юристів, в тому числі адвокатів Небесної сотні. Мені здається, що за 6 років можна було просунутися далі, і суспільство вимагає значно більших результатів", - сказав Рябошапка журналістам.

Очевидно, що результати анонсованого "аудиту", якщо він насправді проводився, виявилися не надто райдужними і підтвердили сумнівну перспективність справ Майдану. Тож не дивно, що Рябошапка вирішив не продовжувати каденцію Горбатюка у прокуратурі і всі резонансні справи про вбивства на Майдані разом із супутніми економічними скинути. Як непотрібний політичний баласт.

Позбувшись від них, Рябошапка, з одного боку, уникає сумної перспективи у майбутньому нести відповідальність за їх розслідування і звітувати за це перед суспільством. Адже так чи інакше саме йому довелося б звітувати про результати резонансних розслідувань, які вже багато років ледь жевріють в ГПУ. Натомість отримує можливість перевести стрілки на Горбатюка і Трубу.

Останьому, до речі, тепер доведеться боротись з черговим головним болем, нав'язаним йому Рябошапкою. Втім, Труба має можливість щедо відстрочити неприємні миті: спочатку під ці рослідування потрібно зформувати групу, потім група вивчатиме багатотомні матеріали, і лише потім зможе взятись до виконання конкретних слідчих дій. Ну а до звітів, дивись, і не дійде може…

Але справи Майдану у ДБР стануть приводом для багатьох говорити, що вони гальмуються скандальним Портновим. Мовляв, він має вплив на ДБР. І сам вже встиг сказати, що потрібно розслідувати не тільки злочини "Беркуту", але й майданівців. 

Кадрова складова

А тим часом спецрозслідувачів Горбатюка разом с самим начальником управління, очікується, попросять з Генпрокуратури "на вихід". 

Про саме таку сумну перспективу свідчить те, що Горбатюк вже публічно висловлює невдоволення переатестацією прокурорів, яку запровадив Рябошапка. Горбатюк, зокрема, заявив, що діяльність новостворених кадрових комісій ГПУ перебуває поза законом і, відповідно, їх рішення можуть бути оскаржені і безперечно скасовані.

Горбатюк також повідомив, що чотирьох його підлеглих - слідчих управління спеціальних розслідувань - вже звільнили з ГПУ. І підставою для звільнення стало неподання ними заяв про атестацію встановленого зразка. А за реформою Рябошапки всі прокурори, що мають намір залишитись працювати, обов'язково мають пройти переатестацію.

"Для слідчих записано, що якщо вони хочуть перейти в Офіс генпрокурора, необхідно подати заяву встановленого зразка, але не написано, що в разі неподання слідчий може бути звільнений. Однак чотирьох слідчих просто звільнили, стверджуючи, що вони прирівнюються до прокурорів, оскільки вони були керівниками слідчих відділів, - заявив Горбатюк Громадському.

Ймовірним варіантом розвитку подій буде звільнення і самого Горбатюка. І наразі в нього та в його підлеглих є примарна перспектива працевлаштуватись у ДБР - у той самий, згаданий вище новостворюваний підрозділ, що продовжуватиме розлідування справ Майдану. Але при цьому логічно буде запитати: чи потрібно це самому Горбатюку, статус і вплив якого у відомстві Труби очевидно буде суттєво зменшений? І чи потрібен Трубі такий норовливий підлеглий як Сергій Горбатюк?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme