Схема місцевих виборів: Яку гру з мерами розпочав Зеленський

Схоже, Банкова відмовилася від прямого тиску й обрала більш м’який сценарій своєї участі в обранні влади в регіонах

Схема місцевих виборів: Яку гру з мерами…

У черговому відео, оприлюдненому цієї середи, 6 травня, президент України несподівано розкритикував озвучені народним депутатом і головою партії "Слуга народу" Олександром Корнієнком заяви про намір ускладнити участь партій у місцевих виборах, запланованих на кінець жовтня цього року.

Зокрема, Зеленський запевнив, що не допустить встановлення на місцевих виборах штучних бар'єрів для регіональних партій. При цьому Зеленський (чи автори тексту, який він озвучив у ролику) не стримував себе в оцінках: "В окремих політичних партіях активізувався вірус, який сидить у них останні 28 років. Цей вірус називається "хитрозробленість", - сказав президент. – Розуміючи свої мізерні шанси на місцевих виборах, деякі партії намагаються змінити законодавство та встановити надумані бар'єри для регіональних партій. Таким чином старі політики хочуть, попри політичну волю жителів області, "пролізти" в місцеві органи влади. Фактично – позбавити невеликі партії та безпартійних громадян можливості змінювати свій регіон на краще". Гарант Конституції запевнив, що є гарантом у тому числі й конституційного права кожного громадянина бути обраним. "Тому ніяких "двох третин", чи "п'яти відсотків", чи інших "схем "не буде. Це позиція і моя, і партії "Слуга народу", - заявив він. А хто ж ці "хитрозроблені"?

Приводом для раптового "наїзду" президента стала заява Олександра Корнієнка про плани монобільшості внести "технічні і політичні" зміни до Виборчого кодексу щодо правил проведення місцевих виборів. Перша особа "Слуги народу" закликала міських голів взяти на себе політичну відповідальність і створити загальнонаціональну партію мерів, а не лобіювати, як зараз, свої інтереси через Асоціацію міст України (головою якої ж Київський міський голова Віталій Кличко).

Що ж до конкретних змін до Виборчого кодексу, то планувалося знизити бар'єр у 90 тисяч жителів між населеними пунктами, вибори в яких проводяться за пропорційною і мажоритарною системами. Та головним бажанням "слуг" було прив’язати місцеві еліти до існуючих загальнодержавних партійних "монстрів" і позбавити регіональних політиків можливості спертися на партії, які реально існують лише в одному чи кількох регіонах. Зробити це мали намір через запровадження 5% загальнонаціонального бар'єру прохідності для партій і вимогу охоплення партосередками не менше 2/3 країни. Ще одна планована новація, якої вже, очевидно, не буде – запровадження вимоги партійності для кандидатів у міські голови.

"У нас як гриби після дощу ростуть партії мерів. У рамках одного міста або регіону. Коли ми говоримо про таку тенденцію в центральних областях країни, це ще півбіди. Але коли йдеться про прикордонні райони – всі ми розуміємо, які області маються на увазі, - то це вже може бути зовсім інша історія", - говорив у інтерв’ю "Дзеркалу тижня" Корнієнко, попереджаючи про загрозу посилення сепаратизму в Україні внаслідок надмірної "самостійності" місцевих еліт. Також формальний лідер "слуг" нагадав про положення ст.3 закону про партії, яка передбачає створення в Україні лише загальнонаціональних партій і фактичну заборону регіональних.

Але, як виявилося, реальний очільник партії влади, яким є президент Зеленський, був протилежної думки про доцільність прив’язування мерів до загальнодержавних партій. 

Нагадаємо, на останніх місцевих виборах в Україні, які відбулися 2015 року, мала місце низка прецедентів створення "кишенькових" партій регіонального значення, що їх кандидати в мери використовували як трамплін для потрапляння на посади. У цьому контексті говорили, скажімо, про партію "Довіряй справам" міських голів Харкова і Одеси, двох Геннадіїв – Кернеса і Труханова, частково партію "Відродження" з харківськими коренями тощо.

На хвилі невдоволення озвученими Корнієнком намірами "слуг" місцеві еліти задумувалися над можливістю створення нової партії, яка виражала б їхні інтереси в масштабах держави. Відповідні натяки звучали з вуст міського голови Києва. ЗМІ писали, що вже відбулися й попередні консультації голів великих міст щодо можливості їхнього злиття у такій партії.

Але заява Зеленського, схоже, ставить під великий знак питання необхідність появи нового "Нашого краю" або чогось на кшталт "Рідного міста". Поки все залишається по-старому, і мери та інші лідери місцевих еліт можуть спокійно готувати вже наявні під їхніми прапорами структури регіонального значення для участі у виборчих баталіях.

Для чого ж "слуги" виступали проти дрібних партій? Річ у тім, що за рік існування "партія центральної влади" так і не спромоглася створити і розвинути свої осередки, які були б хоч більш-менш впливові на місцях. Місцеві організації "слуг" або малопомітні, або існують лише на папері, а керують ними часто особи, навіть із числа нардепів-мажоритарників, які не мають впливу на ситуацію в своїх регіонах. Поки не дала очевидного ефекту і недавня спроба партії влади закріпити кураторів за областями. А треба врахувати, що, обираючи собі місцеву владу, українці голосують не за партійний бренд, як на парламентських виборах, а за впізнавані обличчя, "господарників", а не політиків. Таких людей у активі "слуг" майже немає.

Насправді у "Слуги народу" є два сценарії виступу на виборах-2020. Перший – це повторити чи хоча б наблизитися до свого загальнонаціонального тріумфу річної давнини. Для цього партії влади потрібні нові сенси для виборця і розкручені в регіонах постаті. Натомість за обома напрямками проглядається великі нулі. Дуже яскраво продемонстрували це проведені у березні цього року довибори у Верховну Раду за округом на Харківщині, де "слуги" фактично віддали перемогу представниці однієї з місцевих груп впливу Юлії Світличній.

"Кадровий ліфт" із добору кандидатів вивіз дві з половиною сотні "слуг" у депутати парламенту, після чого зупинився десь між поверхами владної будівлі. Спроба запустити його шляхом проведення наради голови Офісу президента Андрія Єрмака з главами обласних держадміністрацій (які через напівзруйновану дилетантизмом "нових облич" систему кадрових призначень переважно дуже далекі від реального впливу на свої області) схожа на імітацію діяльності дещо розгубленим центром.

Іншим сценарієм для "слуг" під місцеві вибори є включення у свою орбіту справді впливових "на землі" персон. А також інкорпорація своїх людей у політичні проекти місцевого значення. "Слуга народу" може створювати дієві та помітні коаліції в місцевих радах із фракціями, які реально впливають на розклади в областях і містах. І схоже, саме на цей план і робитиметься ставка на Банковій. Бо реалії виключають озвучування партією влади справді цікавих людям смислів. Тим більше що на осінь багатьма експертами прогнозується загострення економічної кризи.

Та загалом складається враження, що очільники нинішньої влади слабо уявляють собі, для чого потрібні та як функціонують місцеві ради. Відмова від "плану Корнієнка" насправді може свідчити про намагання Банкової вдатися до м’якого сценарію політичного підкупу регіональних еліт. Схема така: "Ми, Київ, даємо вам можливість взяти своє в місцевих радах, а за це ви потім не створюєте нам проблем". В українських реаліях така "висока довіра" може бути (і точно буде) сприйнята регіональними "князьками" як слабкість центральної влади і можливість грати у свої ігри. Тоді ми зможемо сповна зрозуміти зміст вислову "Техас повинні грабувати тільки техасці". Та і це ще не найгірший вірогідний наслідок.

Можемо зіткнутися з наростанням відцентрових настроїв і тенденцій, що особливо загрозливо в умовах війни на Сході та загалом перебування України в оточенні країн, принаймні частина яких має своє бачення перспективи перебування у складі нашої держави тих чи інших територій. І не факт, що завтра-післязавтра, на тлі економічних проблем і непрофесіоналізму центру, хтось із сусідів не запропонує місцевим елітам більш суттєві преференції, ніж здатні запропонувати "нові обличчя" з Києва. Але ці загрози, схоже, не надто турбують Банкову. Вона продовжує діяти, не передбачаючи нові виклики та прогнозуючи реакцію держави на них, а в режимі тактичного гасіння пожеж, які спалахують із подиву гідною регулярністю не лише в Чорнобильській зоні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"