"Сівохо-2", компроміси і поступки: Які нові віяння принесе Кравчук у Мінський процес

Новий очільник українського представництва у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук відразу після свого офіційного призначення зробив низку заяв, з яких можна зробити кілька висновків

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Сівохо-2", компроміси і поступки: Які н…
Фото: УНІАН

У інтерв’ю РБК-Україна Кравчук назвав своєю місією "закінчити війну і, щоб в Україні панував мир, щоб ми жили спокійно… щоб на Донбасі і в Україні був мир". І тут відразу виникає перша засторога: для досягнення миру перший український президент збирається "йти на компроміси" з агресором. У якій сфері? Каже, буде прагнути шукати їх у питаннях статусу управління територією Донбасу, статусу місцевого самоуправління, політичного статусу Донбасу. "Я буду виступати за те, щоб від загальних слів переходити до конкретних дій. Щоб це було управління, яке принесе користь людям, які там живуть, і люди відчують, що вони є господарями своєї землі", - каже 86-річний переговорник.

Визначив Кравчук і "речі, які компромісам не піддаються – суверенітет, територіальна цілісність, незалежність, недоторканність кордонів… ці питання визначені заздалегідь принципами міжнародного права".

Названо також послідовність кроків, якими Леонід Кравчук вестиме Мінську групу до миру в нашій країні: "Починаємо з припинення вогню, потім говоримо про способи місцевого самоуправління, про вибори, а потім – крок за кроком йдемо далі".

Втім, питання – куди далі – може і не постати. Тому що досягти реального успіху за переліченими вище пунктами буде дуже складно. Хоча б уже тому, що необхідною внутрішньою умовою для припинення війни Кравчук називає консенсус політичних сил всередині самої України. "Кого би не поставили у Мінський формат – якщо не буде в Україні злагоди, якщо не буде в Україні єдності всіх політичних сил… звичайно, буде вирішувати складно будь-які питання", - вважає новий керівник дедегації в Контактній групі.

Ця його вимога загального політичного консенсусу видається нереалістичною, тим більше що з наближенням осені і місцевих виборів політична напруга в державі неминуче зростатиме, опоненти влади з усіх таборів підігріватимуть протестні настрої, в тому числі - користуючись проколами владної команди. В тому числі – у сфері перемовин про припинення війни. Скажімо, патріотична частина суспільства хвилюється з приводу того, як Банкова зможе проштовхнути через парламент питання статусу окупованих частин України і проведення там виборів. З іншого боку, "партія Кремля" в нашій політиці тиснутиме на оточення Зеленського і вимагатиме прискорення руху до миру. До речі, спостерігачі нагадують про давні й тісні зв’язки Леоніда Кравчука саме з останньою частиною політичного середовища, зокрема, з колишнім лідером об’єднаних соціал-демократів, а нині співголовою ОПЗЖ Віктором Медведчуком.

Тим часом Кравчук побачив "певні зрушення" в мінському процесі. Каже, "вперше в житті три дні, четвертий день вже сьогодні, після оголошення тиші жоден з нашого боку, і, сподіваюсь, з того боку, – не загинув і не був поранений".

І тут – увага! – Леонід Макарович робить хід конем і не надто криючись запускає пробну кулю: намагається зняти з лідера країни-агресора Володимира Путіна безпосередню відповідальність за відновлення миру на сході України. "Багато хто думає, що Путін сказав і вони зразу "слушаюсь!" і припинили стріляти. Це – питання складне. Давайте ми навчимося терпінню", - закликає Кравчук, кажучи, що на боці окупантів воюють люди, "які прийшли не просто воювати, а прийшли заробити гроші". І ними начебто Путін не керує. Тому головне, щоб Україна постійно вносила пропозиції, "щоби ми їх аргументували, були здатні до перемовин, компромісів, пропозицій та поступок".

Отже, компроміси і поступки - ось яке меню готує влада. Майже "просто припинити стріляти", лише іншими словами.

Така риторика, мабуть, матиме підтримку з боку чинного українського президента, який уже понад рік без особливого успіху намагається "зазирнути в очі Путіну", аби побачити там бажання миру. З таким перемовником Зеленському працюватиметься комфортно. Кравчук це розуміє і виступає в інтерв’ю "адвокатом" президента України. Критику влади він називає "червоною лінією", перейти яку не можна. "…той, хто заважає працювати владі і не має ніяких гальм – він виступає тоді проти України, - апелює до опонентів чинної влади Кравчук. – Не можна сьогодні, не об’єднавшись, боротись за Україну, коли з першого слова відразу: це не так, те не так". І розповідає, що був у владі 65 років та бачив людей, які, коли отримували владу, "показували через п’ять днів, що вони не здатні забити цвяха і збудувати собачу будку" (класичний, до речі, образ для українських президентів – розповідати про собачу будку як про якийсь еталон державного будівництва).

Тут же перший президент чітко визначає, кому, на його думку, критикувати чинну владу зась. Кравчук вдається до випаду на адресу президента п’ятого, тобто Петра Порошенка – імені не називає, але здогадатися нескладно. "Якщо людина вчора допустила безліч помилок: і корупція, і бідність, і війна, яку обіцяли закінчити за два тижні, а вже п’ять років. Сьогодні ще крісла не охололи від їх постатей – вони вже вчать, як треба жити, що у них все було добре. Я таким людям не вірю", - каже Кравчук. Далі – ще одна атака на попередника Зеленського, який прийшов у президенти, "коли до нього руйнували все, що могли, і думали одночасно про свою кишеню".

Дивно, що критикувати Зеленського і його владу Кравчук "забороняє" лише патріотичній опозиції, а про ОПЗЖ чи, наприклад, блогера Анатолія Шарія – ані пари з вуст.

Загалом у першому ж інтерв’ю в офіційному статусі Кравчук наговорив достатньо для того, щоб зрозуміти: відтепер у Мінську делегація України може перейти на більш м’які, компромісні позиції та шукати ту "середину", де не стріляють, де не гинуть українські воїни і де немає окупації і війни. У цій іпостасі заслужений ветеран нашої політики нагадує іншого, значно молодшого діяча, Сергія Сівохо, короткий період перебування якого в ролі радника секретаря Радбезу запам’ятався ініціативами на кшталт "Платформи примирення" і потраплянням під гарячу руку патріотів. Після звільнення з РНБО Сівохо перейшов до віртуального світу Фейсбуку – писав, що його команда 9 травня поклала квіти до пам’ятника радянський солдатам у окупованому Донецьку та інших містах. А зараз комік з Донецька, який вважає війну на Донбасі "внутрішнім конфліктом", знов пожвавився і щось пише про компроміси і мир.

Так от, Леонід Кравчук завдяки останнім своїм заявам, та й висловлюванням, які звучали з його вуст раніше, дуже наблизився до образу такого собі Сівохо, але з більш високим статусом. Він намагатиметься зіграти в мудрого "кота Леопольда": надсилатиме сигнали про потребу компромісу як назовні – в Мінськ і Москву, так і для внутрішнього вжитку – "забороняючи" державницькій опозиції критикувати Зеленського. Так автори ходу з призначенням Кравчука використовуватимуть його одночасно за кількома напрямками і як ретранслятора потрібних Банковій тез, і як громовідвода.

Тому слід чекати, що перший глава нашої держави остаточно оселиться на лояльних до влади і ОПЗЖ телеканалах, звідки литимуться фрази про мир. Скоріш за все, його завдання мінімум – створювати в медіа ілюзію, що мир можливий лише на умовах компромісу. І точно знайдуться глядачі політичних шоу, які сприймуть все це за чисту монету. А оскільки насправді для настання миру потрібно небагато, лише бажання Володимира Путіна, якого наразі той не демонструє і тримає Україну на гачку Донбасу, то тривати ці розмови можуть довго. Та чи буде хоч якийсь успішний результат від таких балачок?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme