Людина без ядра: Навіщо Смешко атакує Порошенка і Зеленського

Нинішні заяви генерала схожі на гучний удар молотком аукціоніста, який сигналізує про початок торгів із продажу отриманих у президентській кампанії фактично з нуля шести відсотків голосів виборців

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Людина без ядра: Навіщо Смешко атакує По…

Екс-кандидат у президенти Ігор Смешко, який на виборах посів шосте місце (6%), заявив, що у другому турі виборів президента не підтримає ані Порошенка, ані Зеленського. Видається, екс-глава СБУ переоцінює вартість "золотої акції", яку принесла йому ця кампанія. Смешко хоче привести в Раду найбільшу фракцію. Хто ж учасників перегонів не хоче. Проте далеко не у всіх для цього є ресурси. Та й не факт, що люди, які віддали голоси за колишнього радника Петра Порошенка, віддадуть їх за Зеленського.

Нагадаємо, у першому пості після завершення виборів Смешко фактично повторив уже озвучені до виборів тези про наразі найуспішнішого претендента на президентську посаду: "не знає такого політика, державного діяча, фахівця в системних державних органах управління". А знає "лише талановитого актора Зеленського". Висновок Смешка щодо цього кандидата такий: "Нагадую старе добре англійське правило голосування при демократії: "На перших виборах голосуй серцем і розумом, а на вирішальному етапі виборів – по обставинам. За найменше зло проти вашої батьківщині і вашої сім’ї".

Більш різко генерал-полковник висловився про Порошенка. Мовляв, його в команді кандидата не підтримували "і не збираємося підтримувати і у другому турі виборів президента. Вважаємо, що Петро Порошенко, який не виправдав надії мільйонів українців і зганьбив ідеали Майдану, має піти в історію. На жаль, не героєм".

Тут доречним буде згадати, що Смешко працював радником діючого президента і тому несе долю відповідальності за все те, у чому нині звинувачує Порошенка. Та головний його меседж полягає в іншому. Він повідомив про намір йти зі своєю партією "Сила і Честь" на парламентські вибори, які відбудуться 27 жовтня. Більше того, генерал-полковник не сумнівається не просто в перемозі, але й у своєму потенціалі "реально претендувати на найбільшу парламентську політичну фракцію у Верховній Раді нового скликання".

На чому ґрунтується такий оптимізм? На відміну від інших партій, пише Смешко, у його політсили є власна ідеологія і "стратегія повернення керованості державі, реформування політичної системи, зміни моделі економіки, справжньої децентралізації і відновлення верховенства права та прямої дії Конституції в Україні".

Нагадаємо, Ігор Смешко, екс-керівник СБУ (2003-2005 років), про деякі особливості кар’єри якого розповідав сайт Depo.ua, вважається в експертних колах найбільшою несподіванкою цих виборів. Кандидат, якому відводили технічну роль другого плану, витративши на перегони 1,4 млн грн, збільшив власний рейтинг у рази та майже наздогнав значно більш розкрученого політика, полковника Анатолія Гриценка, який витратився на вибори значно суттєвіше.

Завдяки такій підтримці Ігор Смешко стає справжньою "золотою акцією" перед другим туром виборів. І перетворюється на реального гравця, перед яким відкривається поле для маневрів.  Однак експерти сумніваються в здатності генерала створити відносно велику фракцію в новій Раді. Більше того – не всі упевнені у його спроможності повторити успіх на президентських виборах і здолати 5-відсотковий прохідний бар’єр з партією.

Феномен Смешка, каже політтехнолог Віталій Бала в ефірі Depo.ua, пов’язаний із тим, що проти нього ніхто всерйоз не працював. Другий фактор успіху – карт-бланш цьому кандидату на кількох телеканалах (насамперед близькому до сфери впливу Віктора Медведчука "112 Україна"), що дало екс-голові СБУ позиціонуватися як "міцна рука, незалежна від нинішньої влади і олігархів". При цьому суттєвою проблемою Смешка є відсутність у нього сталого електорального ядра. "Він зробив суперзаявку, але тепер йому треба багато витрачати, аби зберегти результат. Бо проти нього ніхто не працював, а тепер візьмуться", - сказав експерт під час онлайн-конференції Depo.ua.

Принагідно нагадаємо, що окрім позитивних моментів, які приписують Смешку, зокрема недопущення кровопролиття під час Помаранчевої Революції 2004 року, за ним тягнеться і негативний шлейф. Зокрема, пов'язаний з отруєнням Ющенка перед президентськими виборами-2004 під час вечері на дачі тодішнього заступника голови СБУ Володимира Сацюка. На цій вечері був присутній і Смешко. І від того, чи будуть піднімати проти нього негатив, цей або інший, і хто це робитиме – залежатимуть перспективи цього політика.

Є ще одна версія заяв генерала: бажання нагадати про себе тим особам з оточення кандидата в президенти Володимира Зеленського, які в разі перемоги останнього допомагатимуть молодому господарю Банкової розписувати кадрові «пасьянси», тобто розподіляти посади у виконавчій владі. Як розповів Depo.ua під час марафону "Ніч виборів" політичний експерт Тарас Чорновіл, у Зеленського розглядають можливість запропонувати Смешку крісло голови СБУ і публічно про це оголосити. Але, нагадаємо, очільника спецслужби призначають через голосування у парламенті, де в Зеленського до осені не буде своєї партії і невідомо, чи буде 226 голосів. Тому результат голосування за це призначення – під великим знаком питання. А от призначити на керівний пост у Радбез може без допомоги депутатів будь-хто з переможців виборів.

Послуговуючись термінологією гравців, Ігор Смешко повертається у велику гру, маючи в руках козир у вигляді 1,200 млн голосів виборців. Це дає йому підстави свідомо завищувати ставки. Однак в разі, якщо Порошенко зробить майже неможливе і переможе у другому турі, ці ставки відразу перетворяться на попіл.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme