Сигнал олігархам: Навіщо Зеленському "АрселорМіттал"

Справа з "АрселорМіттал Кривий Ріг" стає дуже цікавою

Сигнал олігархам: Навіщо Зеленському "Ар…

Після обшуків СБУ на "АрселорМіттал" спецслужба арештувала обладнання підприємства і заявила, що під час замірів на радіацію було помічене перевищення норми в десятки разів. Експертизу на радіацію проводило відомство "Держатомрегулювання", очолюване Григорієм Плачковим. А це син голови наглядової ради ахметівського "Київенерго" Івана Плачкова. На "АрселорМіттал" вже заявляють, що через дії спецслужби там зазнають збитків в $1,3 млн.

Нагадаємо, 13 липня президент України Володимир Зеленський розкритикував керівництво металургійного гіганта за шкоду екології, мовляв за останні 5 років в Кривому Розі в середньому кількість онкохворих зросла на 25 тисяч. СБУ відкрила справу за статтею "екоцид", провела обшуки 20 липня і заарештувала обладнання. Керівник спецслужби Баканов стверджує, що керівництво гіганта недобросовісно використовувало інвестиції власника підприємства, індійця Лакшмі Міттала.

Каламбур в тому, що незадовго до обшуків Зеленський випустив англомовне звернення, в якому закликав іноземних інвесторів приходити в нову Україну. 

У цій історії кидаються в очі кілька речей.

По-перше, "АрселорМіттал" далеко не єдине підприємство, яке може шкодити екології. Досить взяти Маріуполь, Запоріжжя. Звичайно, "АрселорМіттал" до цього вже платив штрафи за шкоду навколишньому середовищу - в 2016-му за рішенням суду сума склала близько 70 млн грн. За часів Януковича також були позови і санкції.

Показовим є те, що Зеленський і його команда - люди з Кривого Рогу, де живуть батьки президента. І підприємство, яке після приватизації "Криворіжсталі" скорочувало робітників на 20 тисяч, хоч і є одним з головних платників податків в країні, а також роботодавцем, має не дуже хорошу репутацію в місті. Тому для Зеленського вирішити проблему екології вдома може бути справою принципу.

По-друге – це напряму стосується олігархів. Атака силовиків на "АрселорМіттал" може бути частиною концепції побудови нових правил гри Зеленського для великого бізнесу і олігархів. Володимир Зеленський як до виборів президента, так і після них говорив, що олігархів зобов'яжуть вкладати гроші в проекти держави. Ахметова президент бачить інвестором медицини – відповідні слова пролунали за кермом "Тесли" Андрія Богдана.

"Пресуванням" підпримства в Кривому Розі олігархам показують, як можуть розвиватися події, якщо вони не будуть співпрацювати. У Зеленського після парламентських виборів фактично буде монопольна влада. І хоч в його політсилі і є люди Коломойського і Пінчука, домовлятися їм з президентом доведеться безпосередньо. А главі держави будуть потрібні гроші. Як мінімум на ініціативу щодо скасування комуналки для людей старше 70-років.

Цікаво також і те, що у часи Леоніда Кучми "Криворіжсталь" досить скандально приватизували Пінчук з Ахметовим, які втратили підприємство за Ющенка. Тоді його продали світовому гіганту. Що ж буде тепер? Невже таким чином хочуть домогтися зміни власника?

Як ця історія відобразитися на інвестиціях в країну? З одного боку, екоцид - стаття неприємна. Металургія в Україні є синонімом шкоди екології. Але ось знадобляться зусилля, щоб іноземці повірили, що силовики тепер працюють інакше і "АрселорМіттал" банально не хочуть "віджати". Тому робота СБУ швидше негативно відіб‘ється на інвестиційному кліматі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme