Шпигунські ігри: Чиї "жучки" могли бути у штабі Гриценка

У штабі Гриценка знайшли прослушку. Про це з повідомив нардеп і начштабу кандидата-полковника Віктор Чумак. І за законами передвиборчого водевілю звинуватив в усьому владу

"Хочу показати журналістам на камери оці 5 пристроїв, які були знайдені у штабі кандидата в президенти Анатолія Гриценка. Це пускові пристрої, які запускають відео чи аудіозапис. Ці пристрої можуть бути і в цьому приміщені. У мене величезний сумнів, що це може поставити якась приватна правоохоронна структура. Думаю, що без втручання держави тут не обійшлося", - сказав Чумак. І тут же додав: нема до кого звертатися – керівник СБУ прослуховує практично всіх депутатів, Генпрокурор розказує якісь дивні речі.

Взагалі-то у подібних випадках у нормальних країнах звертаються саме до компетентних державних органів. Гриценко багато говорить про цінності, чесність, про державу, яку хоче побудувати, проте виконання обіцянок починається з простих речей. Знайшли "жучки"? З ними не на трибуну парламенту треба бігти і не в телеефіри, а хоча б написати заяву в поліцію.

Анатолій Гриценко вибудовує свою передвиборчу кампанію на радикальному протистоянні з владою. Якщо спитати пересічного виборця, що зі сказаного цим кандидатом найбільше запам'яталося, скоріше за все, згадки аж ніяк не будуть пов'язані з його програмою чи позитивними обіцянками. Кампанія Гриценка – клубок з негативу до всіх, найбільше – до влади.

Варто згадати його звинувачення на адресу СБУ через бійку з "тітушками" в Одесі ще до офіційного висунення кандидатом у президенти. На доказ своїм словам документальних підтверджень він не надав. Наступна гучна історія – позов до суду на Центрвиборчком. Полковнику єдиному з кандидатів настільки не сподобалася впроваджена процедура роботи з реєстром виборців (виключно у приміщенні ЦВК і персонально лише кандидату в президенти), що він звернувся до суду. Той відмовив. Юристи Гриценка відмову оскаржують. Що також можна вважати політтехнологією: заявляти про нечесних суддів, про тиск влади, одним словом, потрапляти в інформаційний мейнстрім.

Анатолій Степанович не перший і не останній політик, який піариться на прослушці. Таких випадків були десятки, якщо не сотні. Навіть Дональд Трамп свого часу звинувачував свого попередника Барака Обаму, що той начебто давав вказівку спецслужбам прослуховувати його телефон. Американська розвідслужба слова Трампа спростувала, але скандал певний час жив в інформаційному просторі.

У нашій країні за останні роки також неодноразово звучали заяви про прослуховування, через нього навіть бійки були, як, приміром сутичка між прокурорськими і спецназом НАБУ в столиці влітку 2016-го. На "довгі вуха" восени 2015-го скаржився Олег Ляшко. У 2016-му в інтернеті всі бажаючі могли почути розмови начебто заступниці голови Нацбанку Катерини Рожкової. Тоді саме велася активна інформаційна війна проти Національного банку, були вуличні акції і так далі. Ширилися мережею "розмови" Ігоря Коломойського, свої записи оприлюднював нардеп-втікач Олександр Онищенко. Про прослуховування заявляв і львівський мер Андрій Садовий. Ще восени 2017-го він в одному з інтерв'ю скаржився на "тотальний контроль" за ним з боку влади: мовляв, живе наче в акваріумі – тобто слухають всі його телефони, слідкують за всіма його зустрічами. Знайдені "жучки" він не показував. Але коли в мережі з'явився запис неприємних оцінок Садовим Катерини Гандзюк, тема оживилася. Принаймні, слова львівського мера знайшли підтвердження.

Якщо повірити Чумаку, що штаб Гриценка прослуховували, тоді почуте мають оприлюднити. Інакше навіщо було гаяти час. Коли ж під час виборчої кампанії нічого не оприлюднять, тоді залишається підозра, що прослуховування не було. Це перше. Друге – слухати один одного можуть і самі кандидати в президенти, зараз немає проблем, аби за бажання дістати і встановити "жучки". У штабах буває багато різних людей, до того ж Гриценка приєдналися політики, які мають за плечима значний послужний список, не менший і в оточення цих політиків. І де гарантія, що полковника не слухають "свої"?

Підсумовуючи, зауважимо: Гриценку варто все ж звернутися із заявою до відповідних органів. А ті мають провести ретельну перевірку, бо негоже, щоб наші вибори перетворилися з боротьби ідей на суцільні скандали з, висловлюючись науковими термінами, вуаєризмом чи ексаудиризмом. І піаром на цьому всіх проти всіх.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна