"Щурячі перегони": Про що свідчить відставка голови Одещини Степанова

За останні дні своїх посад позбулися два очільники регіонів – Андрій Гордєєв і Максим Степанов. Причини різні, однак обидва випадки є досить симптоматичними

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Щурячі перегони": Про що свідчить відст…
Максим Степанов / Фото: УНІАН

Втрата крісла головою Херсонщини спричинена звинуваченнями на його адресу з боку громадських активістів, які вважають Гордєєва причетним до вбивства Катерини Гандзюк. Ця відставка очікувалася давно, її скоріше можна вважати запізнілою. Сам чиновник прокоментував звільнення за власним бажанням так: "Я не хочу, щоб наслідки інформкіллерства проти мене вплинули на спокій нашої держави, а разом з тим і на спокій Херсонщини". Гордєєв також зазначив, що не хоче, щоб "сфабрикований проти нього негатив" якимось чином вплинув на другий тур виборів.

 

І якщо з цією відставкою все зрозуміло, то звільнення очільника Одещини Максима Степанова, вочевидь, сталося через провальні результати голосування за президента Петра Порошенка. В Одеській області діючого главу держави у першому турі підтримали лише 9% виборців. У той же час Володимира Зеленського аж 41,26%. Гіршою підтримка Порошенка є лише в чотирьох областях – Дніпропетровській (8,32%), Запорізькій (8,76%), Харківській (8,52%) та Луганській (6,58%). За джерелами Depo.ua, днями відбулося засідання штабу Порошенка, на якому були присутні і деякі голови облдержадміністрацій. Там відбувся серйозний розбір польотів, в результаті якого і був "збитий" Степанов.

 

Подейкують, що претензії до цього керівника виникли ще на старті кампанії. Він начебто відмовився виконувати настанови центрального штабу, пояснюючи це тим, що здатний забезпечити потрібний результат і сам, без порад з Києва. Чим це закінчилося, видно з цифр, оприлюднених на сайті Центрвиборчкому. А ще кажуть, що на це засідання із заявами за власним бажанням приїхало ще кілька голів ОДА, однак їм сказали працювати. Тобто, за провальні підсумки голосування покарали одного, іншим дали шанс виправитися. Та от чи захочуть вони це робити, питання риторичне.

 

Та повернемося до Степанова. Його призначили керувати Одещиною 12 січня 2017 року, він переміг на відкритому конкурсі. Посада голови ОДА була вакантною від 7 листопада 2016 року, коли з неї зі скандалом звільнився Міхеїл Саакашвілі. А до нього, нагадаємо, Одеською областю керував Ігор Палиця, діловий партнер Ігоря Коломойського. Це дуже важливий момент, адже коли Саакашвілі прийшов на посаду, він виступив з низкою звинувачень на адресу попередника. Найбільш резонансне: Палиця, звільняючись, забрав у міліції 40 військових вантажівок КрАЗ, які належали йому.

 

У подальшому ці два чоловіки неодноразово вступали у жорсткі баталії. Приміром, в одному з ефірів Савіка Шустера між ними розгорілася словесна війна. Саакашвілі заявив, що олігархів не можна допускати до управління країною, оскільки їхня головна мета - особисте збагачення: "Для чого олігархи зберігають броньовані машини у себе вдома? Для чого їм каски і зброя? А для того, що коли відбувається розпад держави, коли відбувається деморалізація держструктури, коли крадуться гроші, коли у людей зашкалює цинізм, коли відбувається делегітимізація влади, що в результаті цієї політики відбувається, тоді на сцену знову вийдуть ці броньовані БТРи (КрАЗи), на сцену вийдуть люди в тих касках, які вони зняли з нашого спецназу, які він відвіз як особисту власність, і тоді вже вони пред'являть по повній рахунок за нафту і за ці всі речі, пред'являть рахунок українській державі і цього сценарію ми не допустимо", - емоційно заявив наступник Палиці. Той, у відповідь, нагадав Саакашвілі його минуле: "В Грузії ви закінчили, втікши, залишивши громадянство, свій народ, подивимося, як ви закінчите в Україні". Як у воду дивився…

 

Але фокус у тому, що зараз Саакашвілі і Палиця за збігом обставин опинилися в одному човні. Опозиційному до Порошенка. Ігор Петрович і Міхеїл Ніколозович, кожен по-своєму, працюють на перемогу Володимира Зеленського. І в кожного з них є свої плани в Україні в разі, якщо це станеться. Палицю називають ледь не головним претендентом на прем’єрство або на керівництво президентською Адміністрацією. У Саакашвілі поки плани скромніші: повернутися в Україну знову її громадянином. Принаймні, Зеленський це йому пообіцяв.

 

До чого тут Степанов? Сьогодні на питання журналістів про те, чи дійсно його звільнили "за дружбу" з Ігорем Палицею, Степанов пояснив: ніколи не приховував, що давно товаришує з соратником Коломойського. "Ми добрі друзі, і 15 років дружимо", - сказав він. Мабуть, тут і варто шукати пояснення надзвичайно низького результату Порошенка в регіоні. До слова, зелена карта країни за наслідками першого туру – це відповідь на питання, чи використовувався адмінресурс, котрим лякали українців кандидати в президенти.

Степанов не збирається просто йти. Він назвав рішення президента "дивним документом", який не має нічого спільного із законодавством. І нагадав, що для звільнення має бути подання уряду. А поки його немає, він виконуватиме обов’язки голови ОДА. Тобто, маємо перший прецедент непослуху голови облдержадміністрації. Але, скоріш за все, не останній непослух високопоставленого чиновника. Почався процес "перевзування" депутатів і керівників різних органів влади. Він ще не масовий, однак уже відчутний в інформаційному полі. Що ж, традиційні для вітчизняної політики "щурячі перегони" стартували…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme