Що змінить Райнін в АП після відставки Ложкіна

Заміна на чолі Адміністрації президента Бориса Ложкіна на Ігоря Райніна не стане для України якимось політичним потрясінням
Depo.Влада
29 серпня 2016 14:53
ФОТО: depo.ua
Що змінить Райнін в АП після відставки Ложкіна
Що змінить Райнін в АП після відставки Ложкіна

Останніми днями в Україні не припиняють обговорювати можливу відставку Бориса Ложкіна з посади голови Адміністрації президента та призначення у вакантне крісло харківського губернатора Ігоря Райніна, який є креатурою того ж Ложкіна. Аби розібратися, що зміниться в країні через ці кадрові зміни, треба відповісти на п'ять простих питань.

Чи зміниться політика Адміністрації президента?

Перш за все варто не забувати, що Ложкін на чолі Адміністрації президента насправді був - провідником політики Петра Порошенка, і тому говорити про те, що якось різко зміниться політика АП через заміну голови адміністрації немає особливих підстав.

За час своєї роботи Ложкін вибудовував достатньо рівні стосунки з усіма політичними гравцями і постарався зробити так, щоб він був посередником між багатьма групами впливу і президентом. В той же час, пішовши з посади, він залишає за собою, в усякому разі на якусь середньострокову перспективу, функцію комунікації з крупним бізнесом і з фракціями парламенту. Тому очікувати найближчим часом якісь різкі зміни в політиці президентської канцелярії просто не доводиться.

Якими можуть бути стосунки нового голови АП Райніна із заступниками?

Стосунки серед перших керівників Адміністрації президента через прихід нового голови не зміняться ніяк, в тому числі і через те, що політика Адміністрації також не зазнає змін. Перший заступник Ложкіна Віталій Ковальчук прекрасно розуміє правила гри і поводитиме себе так само, як і при Ложкіні.

Що стосується інших заступників, приміром, Ростислава Павленко та Костянтина Єлісєєва, то вони також продовжуватимуть ту саму політику, що проводили за часів Ложкіна. По суті всі головні центри впливу в Адміністрації залишаться при своїх повноваженнях, тому немає підстав вважати, що найближчим часом якийсь з центрів впливу підніметься чи опуститься, хоча б з тієї причини, що усі центри впливу в АП насправді є дуже орієнтованими на Порошенка, і не грають якоїсь своєї великої ролі.

Чи буде Райнін настільки самостійною фігурою як Ложкін?

Райнін на новій посаді вочевидь буде людиною дуже залежною від Ложкіна. На першому етапі своєї роботи, можна не сумніватися, що в багатьох питаннях Райнін буде орієнтуватися на думку Ложкіна і його поради. Але сам бюрократичний функціонал глави Адміністрації передбачає збільшення його самостійності, і Райнін в перспективі може стати більш самостійним гравцем, якщо, звісно, сам цього захоче.

Власне перед ним зараз стоїть певна дилема, адже ми ще не розуміємо мотивацію самого Ложкіна – або він збирається бути таким собі сірим кардиналом, або просто хоче відійти в бік. Виходячи з відповіді на це питання і буде залежати те, наскільки самостійним виявиться Райнін. В той же час в будь-якому разі протягом наступних півроку велика частина всієї кулуарної роботи, яку робить Ложкін, безпосередньо перейде на Райніна, і його роль буде тільки зростати. І тут все залежатиме від його дипломатичних вмінь і здібностях поставити себе в переговорному процесі.

Чи зміниться регіональна кадрова політика?

Очевидно після відставки Ложкіна "паритетний підхід" до регіональної політики буде зберігатися. Як і раніше різні центри впливів в Адміністрації і навколо неї пробуватимуть закріпити за собою якісь регіональні вотчини. Отже, говорити про те, що когось різко посунуть або різко винесуть в регіонах на середньострокову перспективу також не доводиться.

Якими будуть стосунки АП з Кабінетом міністрів?

Тут перш за все треба відзначити, що у прем'єр-міністра Володимира Гройсмана дуже непогані стосунки з Райніним. Протягом останнього року Гройсман двічі їздив до Харкова. Перший раз в якості голови Верховної Ради, другий - як керівник уряду. Це показує те, що у Райніна з Гройсманом щонайменше нормальні робочі стосунки. Отже, немає підстав говорити про можливість конфлікту між прем'єром та головою АП, і не схоже на те, що Райнін буде займатися якимись інтригами. Якщо у стосунках Кабміну та Адміністрації Порошенка і виникнуть якісь проблеми, то вони не по лінії Райнін-Гройсман.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада