Стагнація "Нормандії", вакцини від COVID-19 та ядерне відновлення: Що Зеленський розповів HBO

Під час пандемії коронавірусу Україна проявила більше людяності, ніж багато інших країн, наше членство в НАТО – одне з найважливіших питань безпеки, а нормандський процес наразі перебуває у стагнації

Стагнація "Нормандії", вакцини від COVID…

Про це та багато іншого президент України Володимир Зеленський розповів у програмі Axios на телеканалі HBO. Depo.ua зібрав ключові цитати українського лідера з інтерв'ю американському телебаченню. 

Про Байдена і НАТО

"Я щиро бажаю Джо Байдену успіху з усіма викликами, які перед ним постануть. Що стосується України, я б хотів, щоб ми увійшли в новий етап та стали на новий шлях. Президент Байден казав, що він турбується і продовжуватиме турбуватись та працювати задля безпеки в Європі", – зазначив український президент.

Додав, що розраховує на допомогу США у питанні російської агресії проти України.

"На сході України триває війна, триває агресія Російської Федерації, анексія Криму. Тож я хотів би, щоб США і зокрема президент Байден, який дуже знайомий з Україною, допомогли нам вийти з цієї по-справжньому трагічної ситуації", – сказав вын.

На запитання журналіста "Чого саме ви потребуєте від Сполучених Штатів?" Зеленський відповів: "Ми вдячні за все. Але якщо ми, українці, і Україна хоче бути рівноправним членом альянсу, рівноправним членом НАТО… Це одне з найважливіших питань безпеки – тієї самої безпеки, про яку говорить президент Байден. В такому разі в мене є дуже просте питання: пане президенте, чому ми досі не в НАТО?"

Зеленський зазначив, що хоча ніхто напевно не знає, як зупинити агресію Росії, але кроками до цього є саме об'єднання з ЄС та НАТО. 

"Ми маємо з вами приклад в Грузії, Азербайджані, Нагірному Карабасі... І в Україні, в Молдові. Кейси – вони всі різні, але десь дуже схожі. Тому сказати стовідсотково, що хтось знає, як це зробити – ні, на 100% – ні. Але є певні кроки (...) Питання ж не в юридичному оформленні: ти в одному союзі або в іншому, ти в НАТО чи не в НАТО. Немає. Це об'єднання людей, які починають усім світом тиснути на ту людину або політику тих людей, які не поважають світовий закон, світовий порядок, міжнародні кордони", – підсумував український лідер.

Про можливе запрошення у Білий дім

"Я думаю, що обов’язково буду запрошений президентом Байденом у Білий дім, і з задоволенням прийму це запрошення. Я вважаю, що у нас є багато, про що не тільки говорити, а багато чого зробити. Мені здається, що деякі зміни у світі будуть впродовж каденції Президента Байдена. Дуже позитивні. Я б дуже хотів, щоб ми змогли допомогти йому у цій справі, а президент Байден допоміг Україні, яку він прекрасно знає. Але не так глибоко, як нам хотілося б. Впевнений, що після нашої зустрічі це буде саме так. І я думаю, що запрошення, наша зустріч з Президентом США – це символ і відповідь на всі ті питання, які були від вас із самого початку про те, чого очікує Україна від Сполучених Штатів, чи сприймають Сполучені Штати Україну як партнера, чи ми вийдемо на інший рівень наших відносин, чи зможуть Сполучені Штати допомогти закінчити війну у Європі", – зазначив президент України.  

Про Будапештський меморандум і можливість відновлення ядерного потенціалу України

Зеленський акцентував, що вважає невиконання умов Будапештського меморандуму після початку російської агресії проти України зрадою та великою помилкою. 

"Будь-які світові дипломатичні домовленості від моменту, коли не виконується Будапештський меморандум, "помножені на нуль". І що б ми далі не підписували, про що б країни не домовлялися, завжди буде ризик, що хтось скаже, що це якийсь папірець і необов’язково його виконувати. Тобто у XXI столітті досі діють традиції середньовіччя, коли діє не сила домовленостей, а просто сила. Хто сильніший, у кого більше зброї – той, скажімо так, пише Конституцію твоєї країни. Це образлива ситуація. В України було декілька таких ситуацій", – сказав український президент.

Акцентував, що якби Україна свого часу не віддала ядерну зброю, російського торгення у 2014 році не відбулося б.

"Я розумію, що ядерна зброя – це дуже погано. Але якби в Україні зараз була ядерна зброя, якби ми тоді не зробили таку велику помилку, а я вважаю, що це помилка на сьогодні, то не було би вторгнення, і ми мали б свої території. Тому що ми завжди могли б говорити на рівних з Російською Федерацією та з усім світом", – наголосив Зеленський.

Водночас він зазначив, що відновлювати зараз ядерний потенціал України не потрібно.

"Я вважаю, що сьогодні це неправильно робити. Все-таки ми повинні не перетворюватися з людей на звірів. Все-таки цивілізація врешті-решт переможе. Як би ми не ставилися до демократії, як говорив Черчилль, кращого у світі поки що немає. З усіма мінусами демократії, з усіма мінусами ядерного роззброєння, з усіма викликами, які були і є у нас, коли забрали нашу територію і вбили 14 тисяч людей, –все-таки, якщо ми хочемо побудувати демократичну, цивілізовану країну, ми повинні йти за світовим законом, повинні залишатися людьми", – наголосив президент. 

Про російську вакцину

Український лідер проти закупівлі російської вакцини від коронавірусу "Спутник V", оскільки немає даних про її безпечність.

"Я не можу ризикувати здоров’ям наших громадян. Не хочу казати якісь неприємні слова, тому що так може бути, що через мої слова терміни постачання вакцин будуть ще довшими, тому я не буду ризикувати. Але це один приклад, коли світ нагадує нам, що Україна повинна, перш за все, розбудовувати себе сильною країною, у якої є все: своя зброя, своя армія, своя вакцина, свої гроші – все своє. Ми відреагували як цивілізовані люди. Коли почався ковід, ми, наприклад, відправляли в Італію літаки з дезінфекторами, з усіма засобами, які могли допомогти запобігти коронавірусу. Тому що в нас спиртова галузь дуже розвинена, і там, де ми могли, ми допомагали. І я вважаю, що ми показали більше людяності, ніж багато країн світу", – сказав Зеленський.

Водночас він додав, що Росія використовує свій препарат на тлі затримки з початком вакцинації в Україні як черговий елемент інформаційної війни.

"Щодо Росії. Я хочу сказати про російську вакцину, щоб ми зрозуміли. Це один з тих проявів серйозної інформаційної війни, яка ведеться. Питання не в тому, що там написано Made in Russia, питання в тому, що ніхто не може гарантувати якість цієї вакцини. А вони користуються тим, що європейська вакцина приходить до нас дуже запізно, і тому пропонують свою", – наголосив Зеленський.

Президент наголосив, що Україна веде перемовини щодо постачання вакцин з багатьма країнами та виробниками.

"Ви сказали про Китай. Так, ми будемо домовлятися з усіма країнами, які нам зможуть поставити вакцину. Є Sinоvac – одна з китайських вакцин. У нас є AstraZeneca. У нас є Moderna. Знаю, вона дорожча, але Україна не обирає, що дорожче, а що дешевше – ми обираємо зараз термін. І, на жаль, ми не в першому вагоні вакцинації. Ми десь у кінці, а я хочу, щоб Україна була принаймні всередині за термінами постачання вакцини", – зазначив Зеленський. 

Про стагнацію нормандського процесу

На думку Зеленського, зустріч лідерів "норманського формату" у Парижі 2019 року дала сигнал про рух вперед, однак потім пішла стагнація. 

"Причин для цього багато: спочатку був коронавірус, і шість-сім місяців ми чули, що через COVID-19 ми не можемо збиратися – були відеозустрічі в Мінському форматі й навіть були відеозустрічі радників нормандського процесу... Але все це – балачки", – зауважив він.

Президент вважає, що застій у переговорах відбувається через небажання РФ крокувати вперед. 

"Тому що вони думали, що ми будемо гальмувати цей переговорний процес, Мінський процес. Але ми дуже швидко рухаємося вперед, ми готові проговорювати всі деталі і йти до фіналу цієї війни – йти до миру. Поки що йдеться не про відновлення відносин між нашими країнами – це все далі. Але ми повинні зупинити війну між нашими країнами, вийти на кордони, повернути наших людей і наші території. Тому ми крокуємо вперед", – акцентував український лідер. 

Про скандал щодо телефонної розмови з Трампом

"Коли опублікували нашу розмову… Я вважаю, що це дуже неправильно. І опублікувала це не Україна. Я б ніколи цього не допустив. Ніхто з нас не мав права опубліковувати такі речі", — сказав він.

Також президент Україні вкотре наголосив, що тоді Трамп не тиснув на нього. Крім цього, він наголосив, що йому було прикро про це читати.

"Я багато читав, коли моє ім'я з’являлось на сторінках тих чи інших медіа. І я читав, що Трамп тиснув. По-перше, це було дуже образливо. Чому? Тому що я президент України. Можливо, ми менші, ніж Сполучені Штати, але ми незалежна Україна. Ми довели це Росії, коли втримали свою територію, і ми продовжуємо це доводити. Ось чому він не тиснув. Я б цього ніколи не сказав", — зауважив Зеленський

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme