Що заважає Яценюку очолити боротьбу з корупцією

За те, чи отримає Україна безвізовий режим, чи ні, повинна діяти колективна відповідальність усієї влади, а не лише парламенту
Depo.Влада
5 січня 2016 12:30
ФОТО: depo.ua
Що заважає Яценюку очолити боротьбу з корупцією
Що заважає Яценюку очолити боротьбу з корупцією

Скандал навколо підкилимних змін до державного бюджету на 2016 рік може призвести до серйозних проблем з отриманням Україною безвізового режиму. Так, нардеп від Блоку Петра Порошенка Віктор Чумак повідомив, що в текст держбюджету закрався абзац, який відтерміновує на рік початок дії нової системи фінансового контролю, яка передбачена законом "Про запобігання корупції" і яка вводиться в дію рішенням Національного агентства з запобігання корупції (НАЗК), що підпорядковується Кабміну.

Фактично мова йде про блокування роботи НАЗК, запуск якої є однією з умов для введення безвізового режиму для України з боку Європейського союзу протягом цього року. При цьому варто зауважити, що урядовий проект бюджету на 2016 рік не містив норми про відтермінування електронного декларування активів, необхідного для скасування віз. Відтак, пункт про відтермінування до 2017 року електронного декларування був доданий депутатами під час розгляду поправок до другого читання. Варто розуміти, що поправками займалися два профільні комітети – комітет з питань бюджету, а також комітет з питань податкової та митної політики. На керівництво цих комітетів і падає підозра за фактичний саботаж боротьби з корупцією – складно уявити, щоб без керівників комітетів в текст бюджету прошмигнула така "миша".

В Мінюсті вже відреагували на цю ситуацію, заявивши, що уряд вимагатиме провести розслідування, аби виявити, яким чином ця правка з’явилася у фінальному тексті документу, і навіть готують відповідні зміни до бюджету. Але насправді для очільника Кабміну Арсенія Яценюка дана ситуація цілком вигідна. Його сюди не прив’яжеш. А отже процес розвивається у вдалій для прем’єр-міністра парадигмі - погана Верховна Рада та хороший Кабмін. Втім, враховуючи реальність втрати Україною безвізового режиму з ЄС, позиція уряду виглядає як перекладання відповідальності – адже за ймовірний провал відповідає вся влада, а не лише парламент, чи якийсь з його комітетів. До того ж ані фракція "Народного фронту", ані безпосередньо прем'єр до останнього часу не надто переймалися цим питанням та не докладали надзусиль аби не допустити казусу з фінансуванням антикорупційних проектів.

Чи знайдуть справжнього винуватця подібного саботажу – для прем’єра не так вже й важливо. Головне – що він тут ні до чого, і сам готовий боротися з корупцією. Хоч і лише на словах.

У свою чергу, голова Верховної Ради Володимир Гройсман повідомив, що поправка була внесена і проголосована на бюджетному комітеті: "Я допускаю, що комітет керувався тим, що введення в дію електронних декларацій пов'язано з початком повноцінної роботи Національного агентства з питань запобігання корупції, а НАЗК працювати ще не почало".

Також він заявив, що про відтермінування введення в дію електронних декларацій не може навіть йти мови. "Відповідне формулювання в Законі про Державний бюджет має бути однозначно виправлено - і я готовий сам внести необхідний законопроект", - зазначив Гройсман.

З огляду на подібні заяви та враховуючи суспільний розголос справи, вочевидь, цю історію все ж таки замнуть. Втім, це зовсім не означає, що протягом найближчого часу ми не отримаємо ще якусь пробоїну, і Кабмін знову буде ні в чому не винний, бо ширмою "поганого парламенту" дуже зручно прикривати і власні недопрацювання.

P.S. Вже з’явилося двоє підозрюваних у проведенні цієї правки до проекту бюджету. Одним з них називають нардепа від БПП, екс-мера Хмельницького Сергія Мельника, який навіть публічно, хоч і обтічно згадував цю правку під час розгляду Держбюджету у залі. Також деякі політичні діячі, зокрема, нардеп Віктор Чумак та блогер та журналіст Денис Бігус називають автором поправки нардепа-екс-регіонала Андрія Деркача.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада