Що світить нардепу Онищенку і як його справа пов'язана з половиною парламенту

НАБУ взялося за справу, яка зачіпає інтереси груп "Воля народу", "Опозиційного блоку", партії "Відродження" та "Народного фронту"
Depo.Влада
17 березня 2016 13:30
ФОТО: depo.ua
Що світить нардепу Онищенку і як його справа пов
Що світить нардепу Онищенку і як його справа пов'язана з половиною парламенту

16 березня в центрі Києва Національне антикорупційне бюро України "прошерстило" офіс депутата від "Волі народу" і відомого коневода Олександра Онищенка, який має також великий газовий бізнес. Останній і став предметом зацікавленості силовиків, пише "Ділова столиця".

Відразу після операції в НАБУ уточнили, що обшук в приміщенні, яке сам Олександр Онищенко називає своєю депутатською приймальнею, проводиться у справі про реалізацію природного газу. Згідно з даними "ДС", мова йде про фірми "Цефей" і "Карпатнадраінвест". Вони займаються видобутком вуглеводню в Харківській області за угодами про спільну діяльність з державним ПАТ "Укргазвидобування", яке видобуває понад 80% всього газу в країні.

У лютому держкомпанія звернулася в суди з вимогою розірвати майже всі угоди. "Цефей" і "Карпатнадраінвест" стали двома з восьми компаній в цьому списку. У судових слуханнях поки немає вердикту, але в ході засідань в березні було зазначено, що відповідачі протягом 2015 року приховували половину виручки від держкомпанії, на яку вона має законні права.

Раніше Національна поліція озвучила своє бачення схеми. Показовим є приклад "Цефея". Гроші "Укргазвидобування" переводилися через цю структуру на рахунки як мінімум 13 різних фіктивних фірм - формально за ремонт і інтенсифікацію на свердловинах і складання звітів за проектами та кошторисами. Хоча самі роботи не проводилися. Загальна сума збитку "Цефея" за цим епізодом та іншим компаніям становить близько 1 млрд грн.

Ці справи були розпочаті і успішно розслідувані ще в 2014 році, а деякі керівники зазначених компаній отримали на свою адресу кримінальні виробництва з арештом частини майна, тоді як судова атака "Укргазвидобування" на позиції компаній- "присосок" почалася тільки зараз. Для цього є, як мінімум, одна вагома причина - ослаблення позицій "фронтовика" Миколи Мартиненка, який в грудні 2014 року в четвертий раз очолив комітет з ПЕК Верховної Ради, а роком опісля позбувся депутатського мандата через низку корупційних скандалів. Прізвище Мартиненка разом з Онищенком звучить в зв'язку зі згадуванням як мінімум п'яти з восьми компаній, що мають угоди про спільну діяльність з "Укргазвидобуванням" - "Цефей", "Карпатнадраінвест", "Фірма Хас", "Надра Геоцентр" і "Природні ресурси +".

Цей зв'язок силовики проілюстрували не тільки тим, що компанії мають рахунки в "Діамантбанку", який пов'язують з Мартиненком, а й, наприклад, таким епізодом: 17% частка в компанії "ХАС" з 2014 року перейшла у власність кіпрської Balador Trading Limited, яка була в засновниках бахчисарайського комбінату "Будіндустрії" і компаній з групи "Брінкфорд" Миколи Мартиненка і Давида Жванії.

До того ж сам Онищенко каже, що не він, а саме Мартиненко нібито є головною метою спецоперації. За його словами, він кілька днів тому був на допиті в НАБУ, де його попросили надати компромат на Мартиненко, однак він відмовився це зробити. "Їх цікавила не інформація, вони сказали: дайте нам компромат. Я відмовився, тому вони вранці влаштували це шоу з обшуком", - заявив Онищенко.

Є ще одна, маловідома широкому загалу, історія, яка ілюструє слабшання лобістських можливостей Мартиненко. У вересні 2015 року в парламенті було зареєстровано законопроект №3042 (щодо користування нафтогазоносними надрами). За десятком сторінок документа криється ключова правка - укладати угоди про розподіл продукції пропонувалося без проведення конкурсу та без узгодження з Кабінетом міністрів. Тоді як зараз обидва ці умови - обов'язкові. Проект ще в вересні був блискавично схвалений комітетом Мартиненко, але потім останнього зняли, і подальшому просуванню законопроекту завадила втрата лобістських можливостей. У січні цього року його було поставлено на голосування, однак він не набрав достатньої кількості голосів для прийняття за основу, отримавши схвалення лише 182 нардепів.

Удар рикошетом

Активізація НАБУ по газових справах - погана новина не тільки для Онищенко, а й для представників інших депутатських груп. Наприклад, серед співвласників "Карпатнадраінвест" - Лія Кварацхелія - ​​помічниця нардепа від партії "Відродження", екс-регіонала Володимира Кацуби (екс-глава Дергачівського району Харківської області, де веде видобуток ця компанія). Кацуба - батько Олександра і Сергія Кацуб, оголошених МВС в розшук у минулому році у справі про масштабні розкрадання коштів в НАК "Нафтогаз України" часів Віктора Януковича.

Часткою у фірмі "ХАС" володіє луцька "Думка-реєстр", яка близька до групи "Континіум" засновника мережі АЗС WOG Степана Івахіва - заступника голови депутатської групи "Воля народу", до складу якої входить Онищенко.

Врешті решт, часткою в фірмі "Цефей" володіє ТОВ "Велика Хортиця", що належить Ural Consulting Corporation з Британських Віргінських островів (BVI), а та - фірмі Annex Holding Limited, зареєстрованій на острові Невіс. Згідно виписки з реєстру на Британських Віргінських островах, Annex Holding є однією з холдингових компаній в серці Group DF Дмитра Фірташа. Більше того, згідно з документами, поданими в США, Ural Consulting Corporation Фірташа фінансувала візит в США в 2005 році близького друга Фірташа - Юрія Бойка, що на той час був головою Республіканської партії України.

За інформацією "ДС", до "Цефею" мали відношення структури, безпосередньо близькі до Бойко - нині голови фракції Опозиційного блоку у Верховній Раді. Раніше "Цефей" належав Олександру Корчевському і кіпрській Pikatello Vencherz Ltd, що не є для Бойко чужою. І хоча сумнівно, що нинішнє розслідування НАБУ прямо торкнеться Бойко і більшості інших "шанованих" людей особисто, але, як мінімум, налаштує проти відомства Артема Ситника значну частину парламенту.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада