Єдинороги, переговори з Росією та членство в ЄС: Про що розповів Зеленський у Давосі

Сьогодні президент України Володимир Зеленський виступив на ювілейному Міжнародному економічному форумі у Давосі

Сайт Depo.ua зібрав ключові тези з виступу президента. 

Про міжнародну безпеку

Цьогорічний форум об'єднав для обговорення важливої теми – згуртованого сталого світу. Україні є що сказати. Яка найбільша загроза згуртованого сталого світу сьогодні? Це питання безпеки – як окремої людини, так і цілих країн. Сучасний світ змінюється з реактивною швидкістю, яка перемістила нас в епоху new normality (нової нормальності, – ред.). Те, що вчора здавалося фантастикою, сьогодні стало реальністю.  

На жаль, не все в цій епосі є позитивним - торговельні війни, перерозподіл територій, зростання військових бюджетів, сепаратистські рухи, вихід з міжнародних угод - це теж, на жаль, new normality. Це наводить на думки - а чи не летить цей світ у прірву? Ми ризикуємо, що наступні покоління, страждаючи від кліматичних змін, перманентних конфліктів, бідності, дорікатимуть світовим лідерам за те, що ті мали шанс домовитися, але так і не скористалися цим шансом. Найстрашніше, що катаклізми стали буденними для людства. Як ніхто інший, я точно знаю, про що зараз вам кажу. 

Шостий рік у моїй країні йде війна, щостий рік як Росія анексувала у нас частину території. Незважаючи на тисячі сторінок міжнародного права і сотні організацій, покликаних його захищати. Ось така у нас з вами new normality. Світ згуртувався навколо вирішення цих питань. Але чи достатньо українцям, загиблим і тим, хто втратив домівки, всесвітнього занепокоєння і стурбованості? Цього замало. 

Про завдання для України

Це лише один з прикладів того, що нинішня архітектура світу вразлива, а сучасні інституції працюють не настільки ефективно, як цього потребує сьогодення. Світ потребує переосмислення та оновлення правил міжнародної безпеки. Світ не може бути згуртований тільки у Фейсбук, де перепощують промови Грети Тумберг, фото жахливих пожеж у Австралії чи, на жаль, фото збитого українського "Боїнга" в Ірані. 

Чи означає це, що всі зробили висновки? Для більшості це через тиждень втрачає актуальність, а в стрічку стукає новий гучний інформаційний привід.

Я недармено приділяю зараз багато уваги питанню безпеки. Це надважливо для розбудови української економіки. В той же час наша філософія – перетворити свої проблеми на власну силу. Виклики мобілізують нас, надихають нас робити неймовірне і неможливе. Ми програмуємо себе на позитивне мислення і амбітні задачі. Які задачі для країни, що втратила частину територію та є далеко ненайбагатшою на Старому континенті? Стати лідером Східної і Центральної Європи. Вважаєте, це неможливо? Багато світових єдинорогів починали з божевільних ідей з кількома працівниками та офісами у гаражі. Тож нічого неможливого.

Про речі, яких нам бракує

Наша країна зробила кілька кроків назад. Але ми не відступили, ми набирали відстань для рішучого економічного стрибка. Нова українська влада будує рівні правила гри, очищує судову систему, втілює реформи і схвалює життєво важливі закони. У нас є все, щоб стати успішною країною. Сприятливі кліматичні умови, вигідне географічне становище, невичерпаний аграрний потенціал, неймовірно талановиті люди. У нас поки що немає тільки двох речей. Немає іншого варіанту, аніж бути успішними. І немає достатнього інвестування. Ми пропонуємо вам стати акціонерами успіху України.

Сьогодні світу гостро не вистачає дива. Світова економіка потребує економічного дива. Україна – саме те місце, де трапляються дива. Моя мета – щоб у підручниками поруч із кейсами Японії і Південної Кореї з'явилася Україна. Тож долучайтеся. Україна повинна стати інвестиційною меккою Центральної та Східної Європи. Ми - одна з небагатьох країн, яка дозволяє заробити високий дохід та інвестований капітал. 

Про зміни у бізнес-кліматі

Ми сьогодні недоінвестовані і недолюблені. Та всупереч глобальній тенденції, Україна пришвидшує зміну клімату. Звичайно, я кажу виключно про позитивні зміни у бізнес-кліматі. Україна стає стабільним і передбачуваним ринком зі значними можливостями для розширення бізнесу. Для нас це питання власного виживання. А для вас це стабільність в регіоні і в Європі в цілому. 

Не інвестувати в Україну – стати Джорджем Беллом, який у 1999-му відмовився купити Google за мільйон доларів. 

Про закони і виклики

Я працюю на посаді президента України 248 днів. Це дуже складна професія. Близько 150 днів працює наш новий парламент. Ми прийняли таку кількість законів, дуже важливих, які не можна було прийняти з різних причин за багато років. Вони поліпшують бізнес-клімат в Україні. Ми реформували все. У нас дуже складна ситуація з земельною реформою. Але ми проголосували земельну реформу у першому читанні. Ми проголосували концесії… Я можу дуже довго говорити про проголосовані закони. Попереду їх дуже багато – дерегуляція… Це дуже важливі закони. В середньому, щодня наш новий парламент приймав один закон. Це не про кількість законів – це про кількість викликів. 

Коли я сказав, наприклад, що ми прийняли закон про концесію, у нас вже проходять конкурси, у нас буде концесія портів, не через роки, а найближчі тижні ми будемо знати, хто переміг, і до нас буде заходити західний інвестор.

Ми робимо великі зміни в правоохоронній системі. У нас була складна реформа, ми перезапустили ГПУ, ми запустили антикорупційний суд, готуємося до запуску Бюро фінансових розслідувань.  Амбітні плани, ставимо до себе завдання, щоб повертаючись додому знав, що не просто так працював президентом. Я президент 248 днів, всі ці дні я дуже мало часу витратив на мою сім'ю, тому я маю щодня давати якийсь важливий результат, щоб пояснити своїм дітям, чому я не вдома. 

Про майбутнє в ЄС

Що має зробити ЄС для України? Просто має взяти Україну в ЄС. Ми підписали угоду про асоціацію, підтримуємо курс на ЄС. Багато країн бачать нас повноправними партнерами в ЄС. Питання не в тому, коли ми там будемо, питання в тому, який статус буде у України в ЄС, яке ставлення буде до нашої країни – як до потужного гравця, країни, яку поважають?

Зараз вельми зручний момент. Одна велика країна зробила Exit (вихід, – ред.), може, для України настав час зробити Enter (вхід, – ред.). 

Про нормандські переговори і війну

Я б ніколи не пішов у президенти України, якщо б моїм бажанням не було припинити війну. На жаль, ми втрачаємо головний потенціал – у нас дуже талановиті люди, і такі ж талановиті і сміливі люди знаходяться на фронті, захищають суверенітет України. Втрачаючи їх ми втрачаємо золотий запас України.

Я дуже радий, що завдяки нашій команді через три роки зустріч в нормандському форматі нарешті відбулася. Я вдячний і Німеччині, і Франції, що вони підтримали цю зустріч, дуже важливо, що ми почали переговори з Російською Федерації. Як ми обговорювали на зустрічі, так все і відбулося. У нас відбувся обмін, ми повернули додому 75 українців. Ми не змогли поки що припинити вогонь, втрачати українців. Але я не випадково кажу: поки що. Я вірю в світло, але не хочу думати, що це світло в кінці тунеля. Така собі асоціація. Я просто бачу це світло попереду. Якщо всі сторони захочуть припинити війну, вона припиниться завтра. Україна захищає свої землі. Ми всі розуміємо, що готові її припинити сьогодні. 

Про пропозиції для інвесторів

Цих прикладів у нас набагато більше, ніж три. Якщо ми говоримо про речі, про які ми готові говорити з потужними західними інвесторами, крім просто теплих слів.... Наприклад, ми приготували програму Investment Nanny. Кожній компанії, яка приведе в Україну 100 млн доларів плюс, ми забезпечимо окремий контракт з державою. У вас буде менеджер, який розмовляє п'ятьма мовами, і який буде працювати 24/7. У вас буде постійний контракт з цим менеджером. 

Друге. Ми готуємо велику приватизацію – 500 підприємств готові до приватизації. Перші два роки всім інвесторам "10 млн доларів плюс", ми даємо податкові канікули – п'ять років ви не будете сплачувати податок на прибуток. 

Земельна реформа, концесії, дерегуляція. У нас багато проектів, про які я можу говорити годинами. Сьогодні вигідно вкладати гроші в Україну. У нас талановиті і поки що That is cheaper than in Europe so please get this moment, be clever (Це дешевше, ніж в Європі, тож ловіть момент, будьте розумниками, – ред.). 

Нагадаємо, українська делегація зустрілася в Давосі із колишнім прем'єр-міністром Великої Британії Девідом Кемероном. На полях форуму Зеленський провів переговори з головою правління та генеральним директором компанії Cargill Inc. Девідом Макленнаном, а також поговорив з директоркою-розпорядницею МВФ Крісталіною Георгієвою.

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада