Що кияни побачать у "прозорому бюджеті" Кличка

Команда Кличка розпочала підготовку до місцевих виборів. "Бюджет-онлайн" стане однією із фішек цьогорічної кампанії
Depo.Влада
27 березня 2015 12:28
ФОТО: depo.ua
Що кияни побачать у "прозорому бюджеті" Кличка
Що кияни побачать у "прозорому бюджеті" Кличка

Бюджет столиці завжди залишався для киян чорною дірою, адже куди і як витрачалися кошти платників податків - з`ясувати майже нереально. Для чиновників прозора діяльність в бюджетній сфері - це смерть, бо усі фінансові оборудки вилізуть на-гора. Втім, з якогось дива київська мерія все ж вирішила показати, як витрачаються кошти з міського бюджету. Вже влітку має запрацювати програма "Бюджет-онлайн". 

Depo.ua з`ясував, чому міські чиновники раптом вирішили відкрити таємниці витрачання бюджету.

Кошторис міста - навиворіт

В мерії запевняють, що на спеціальному сайті можна буде відслідкувати яким чином наповнюється головний кошторис Києва. Крім того, уточнюють в бюджетній комісії, буде доступна навіть інформація стосовно того, скільки грошей отримало те чи інше підприємство для виконання певних робіт. Одним словом: обіцяють киянам абсолютно прозорі бюджетні витрати.

За словами депутата Київради Василя Гацька, подібна відкрита інформація може бути корисною для прийняття управлінських рішень, аналітичної роботи журналістів та експертів, а також - контролю з боку громадян.

"Але цей проект матиме сенс лише тоді, коли ступінь деталізації даних по бюджету буде високим, - уточнює Василь Гацько. - Важливо, щоб система відображала скільки коштів і кому було сплачено. Тільки тоді кожен платник податків зможе перевірити на що саме йдуть його гроші. Так життя корупціонерів при владі ускладниться".

Досить детально цю ініціативу мерії Києва вивчив провідний експерт Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран. За його словами, в проекті "Бюджет-онлайн" не планується, наприклад, відображення державних закупівель, які проводять комунальні підприємства.

"Але саме цей сегмент є найбільш корумпованим. Та й інформація може подаватись так, що людина без певних навичок просто не зрозуміє, що там написано. Крім того, влада, як зазвичай це буває, може публікувати тільки найпозитивніші моменти своєї діяльності. Треба дати доступ киянам до договорів про виконання робіт комунальними підприємствами чи приватними структурами, які працюють за кошти столичного бюджету. А так буде, що на сайті викладатимуть тільки платіжки по факту виконаних робіт".

Іншими словами, у договорі може бути одна сума грошей, а в платіжці зроблять зовсім іншу - більшу. Різницю покладе собі в карман якийсь чиновник.

Мер повинен показати, що працює

Віктор Таран не має великої надії, що муніципальний сайт відкриє усі витрати по бюджету, адже влада міста не зовсім зацікавлена в цьому. Експерт додає, що згодом має запрацювати загальнодержавний сайт, який буде відображати усі без виключення витрати бюджетних коштів.

"А київська влада може грати на випередження, мовляв, ми ось теж такий сайт зробили. Меру Кличку треба показувати результат роботи, адже не за горами будуть вибори в Києві", - додає Таран.

Варто зазначити, що цього року Віталію Кличку дійсно треба буде йти на вибори мера. Зараз в нього немає певних заслуг перед киянами. Зросли тарифи на проїзд у муніципальному транспорті, підвищились тарифи на комунальні послуги, і дарма, що це сталось по всій країні, адже кияни здебільшого думають, що за все відповідає мер. Ті ж дороги не ремонтуються.

Виходячи з цього, варто показати хоч якийсь позитивний результат роботи міської влади, а відкритий бюджет - найкращий піар-хід, мовляв, дивіться, ми працюємо абсолютно прозоро.

Хоча, зробити висновок наскільки влада хоче бути відкритою, можна, переглянувши вже існуючі програми на сайті КМДА. Як приклад можна навести розділ на сайті мерії, де ви можете дізнатися усю інформацію про будинок в якому мешкаєте. Отож, в графі "Доходи та витрати" жеку в більшості випадків відсутні будь-які документи. Також часто-густо не заповнена навіть інформація про паспорт будинку. А більшість даних на цій сторінці взагалі датована минулим роком і не оновлюється належним чином. 

До того ж на сайті оприлюднена лише маловажлива інформація про ваш будинок. Що тут казати про мільйонні витрати з міського бюджету. Важко повірити, що міська влада буде звітувати про свої ляпи в системі столичного кошторису.

 

Мітки: Київ, стаття