Одкровення Болтона: Вражаючий Зеленський, тінь Коломойського і каверзи Джуліані

У книжці колишнього радника президента США з національної безпеки Джона Болтона "Кабінет, в якому це сталося" чимало сторінок присвячено Україні. Адже наша країна опинилася в епіцентрі скандалу, який ледь не коштував посади американському президенту

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Одкровення Болтона: Вражаючий Зеленський…

Вчора, 23 червня, книжка надійшла у продаж, хоча у Білому домі наголосили, що вона є "збіркою побрехеньок та вигадок", а сам Дональд Трамп пообіцяв, що Болтон дорого заплатить за публікацію мемуарів. 

У творі Болтон описує власний досвід роботи в адміністрації американського президента, оприлюднює фрагменти приватних розмов і ділиться враженнями про характер нинішнього американського лідера.  Критики сверджують, що здебільшого наведений фактаж неможливо перевірити, адже пише Болтон про кулуарні розмови та неофіційні рішення. Втім інтерес у світі до книжки величезний. 

Depo.ua пропонує познайомитися з другою частиною найрезонансніших одкровень колишнього чиновника Білого Дома, що стосуються нашої країни. 

Читайте також: Розмова з Путіним, винний Обама і підготовлена Тимошенко: Що насправді написав Болтон про Україну

Питання Йованович

Ще напередодні першого туру президентських виборів в Україні Трамп почав скаржитися на посолку Марі Йованович.  У розмові з Болтоном жалівся, що Йованович "обмовляє нас, немов скажена", а її єдина турбота – справи ЛГБТ. Тож Трамп хотів звільнити її прямо у день розмови. 

За кілька тижнів Болтона запросили пообідати у Овальному кабінеті, разом з Трампом, Руді Джуліані та ще одним юристом Джеєм Секуловим. "На цій зустрічі я збагнув, що Джуліані був джерелом історій про Йованович,  за якою стояв заступник помічника секретаря з питань Європи та Євразії Джордж Кент. Трамп знову сказав, що Йованович потрібно негайно звільнити. Я зв'язався з Помпео по телефону, аби повідомити останні новини з ремаркою, що усе йде від Джуліані, хоча Помпео в тому не сумнівався. Як 90% закордонної служби Йованович, ймовірно, голосувала за Клінтон", – пише автор. 

В одній з наступних розмов Джуліані повідав Трампу, що Йованович начебто говорила тоді вже переможцю президентських виборів Зеленському, що Трамп хотів би зупинити деякі розслідування в Україні. За словами Джуліані, Йованович говорила про справу Гіларі Клінтон і натякала на Джо Байдена. Втім, жодних доказів адвокат не надав. 

Трамп розлютився, що Помпео досі не звільнив Йованович і сказав Болтону передати Зеленському , що Йованович не може говорити від Адміністрації президента США. 

Болтон зателефонував Помпео. Той зазначив, що у Держдепу є матеріали, що можуть свідчити про причетність Йованович до кримінальної справи. Пообіцяв відкликати посолку  у той самий вечір. 

Білий Дім і Зеленський

Перед другим туром президентських виборів в Україні Західні країни обговорювали, яку політику провадити щодо кандидатів. Німеччина запросила лише Порошенка, Франція – і Порошенка, і Зеленського. 

"Ніхто з нас не знав, чи підходить Зеленський на посаду президента, а також були занепокоєння щодо того, наскільки він близький до олігарха Коломойського, через що могли б виникнути корупційні питання", – пише Болтон.

Коли Зеленський переміг, для Трампа приготували вітальний телефонний спіч. Дзвінок американського лідера Зеленському тривав близько п'яти хвилин, але розмова була дуже теплою. Зеленський зазначив, що його команда "брала приклад з Трампа" і запросив американського лідера на інавгурацію, але той пообіцяв відправити "чудового представника". 

3 травня Трамп зателефонував Путіну. "Хоча Трамп оголосив, що зустрічі відкладалися до моменту, коли звільнять українські кораблі та моряків, цей дзвінок безцеремонно зняв мораторій, що діяв з листопада", – пише Болтон. 

Лідери коротко обговорили Україну.  Путін цікавився, чи зможе Ігор Коломойський повернути вкладені у президентську кампанію Зеленського гроші. Також російський президент додав, що Зеленський має себе проявити. 

8 травня у Овальному кабінеті відбулася нарада щодо України. Джуліані хотів зустрітися з Зеленським, аби обговорити або справу щодо спроб вплинути на президентські вибори у США у 2016-му, або справу Гантера Байдена і наступні американські вибори. Як варіант – поспілуватися зразу про обидві теми. 

"Трамп дав зрозуміти, що я маю подзвонити Зеленському і упевнитися, що Джуліані зможе з ним зустрітися у Києві наступного тижня. Джуліані клявся, що до справи не причетний жоден з його клієнтів, у що я повірити не міг, але все ще намагався залишитися осторонь цієї заворушки", – пише Болтон. 

Тож він не став телефонувати Зеленському. Наприкінці травня Трамп прийняв інтерпретацію подій, яку нав'язував йому Джуліані. Мовляв, Україна винна у реалізації зусиль Москви щодо втручання в американські вибори. За словами Болтона, це означало, що США не будуть робити нічого хорошого для України. 

"Я не хочу мати жодних довбаних справ з Україною, – нібито говорив Трамп, – Вони мене атакували. Я не можу зрозуміти, чому. Вони спробували мене тр*хнути. Вони корумповані". 

Курт Волкер намагався стати на захист України, але виходило кепсько. Зрештою зійшлися на тому, що до парламентських виборів в Україні Трамп і Зеленський не зустрінуться. Адже лише тоді будее зрозуміло, чи зможе новообраний лідер ефективно керувати Україною.  При цьому посол США в ЄС Гордон Сондленд відстоював ідею запрошення українського президента у Вашингтон. А лідери Німеччини та Франції потепліли до Зеленського. 

Матеріальна допомога під загрозою

Наступного разу тема України спливла 25 червня. Трамп обурювався, що США має виділити $250 за програмою допомоги для покупки зброї і запитував, чи це не тупо.  Вперше гроші для України були поставлені під питання. 

10 липня Болтон зустрівся з тодішнім головою РНБО Олександром Данилюком, той був здивований, що американська верхівка не поспішає запрошувати Зеленського у Білий дім.  Тим часом Рік Перрі та Сондленд тисли на Болтона, аби той спробував умовити Трампа бодай на телефонну розмову з Зеленським. Болтон не піддавався, адже вважав, що діалог може мати згубні наслідки. 

Болтон з'їздив у відрядження до Азії і повернувся якраз напередодні наразі скандального діалогу Трампа та Зеленського по телефону. Безпосередньо перед дзвінком мав розмову зі своїм президентом. До цього з Трампом спілкувався Сондленд. Про що саме – Болтон не в курсі. 

Зрештою відбулася та сама розмова між українським та американським лідерами, що ледь не коштувала другому посади. 

Вже наступного тижня Держдеп та Міноборони США почали тиснути, аби країна перерахувала Україні $400 млн. 

"Звісно, чиновники не знали. що Помпео, Еспер та я певний час обговорювали цю тему, намагаючись вплинути на Трампа, щоб він вивільнив ці гроші, але ці спроби були невдалими", – веде далі Болтон.

Втім, чиновникам, що були не в курсі інтриг Білого дому, потрібно було встигнути до закінчення фінансового року 30 вересня. 

Люди з команди Трампа намагалися переконати того, що теорії Джуліані безпідставні. Крім того, не можна використовувати владу для особистих цілей. 

20 серпня Трамп був особливо емоційно налаштований щодо виділення допомоги Україні і стверджував, що не надсилатиме гроші, доки не отримає матеріали розслідування, пов'язані з Клінтон та Байденом. 

Як тисли на президента США

Тим часом Болтон полетів у Київ, аби особисто поговорити з Зеленським та його командою. Переконати їх, що зустріч з Трампом у Варшаві відбудеться і пройде успішно.  Напередодні поговорив з Куртом Волкером. Той акцентував, що Зеленський не має бажання втручатися у внутрішні справи США, хоча і готовий розслідувати те, що відбулося до його приходу до влади. 

В Україні Болтон спершу вирушив на зустріч з Андрієм Богданом та Русланом Рябошапкою. Потім – обговорював справи з тодішнім головою МЗС Вадимом Пристайком. За його словами, Україна вирішила, що вихід США з Договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності означало припинення дії договору в цілому. 

"Відповідно, як держава-наступниця СРСР, попередньо пов'язана угодою, зараз Україна може вільно розвивати власні ракети такого класу. З огляду на ситуацією з анексією Криму та агресією на Донбасі, це була б не мала справа для України, Європи чи США. Що б не думала Західна Європа, Україна та інші країни Східної Європи мають власні ідеї, як відповісти на російський потенціал ракет середньої дальності", – пише Болтон. 

У Києві Болтон поспілкувався з Рябошапкою. Попередив, щоб той звернувся прямо до Вільяма Барра та Департаменту юстиції, щойно обійме посаду Генпрокурора. Адже інакше реальність відступить перед фантазіями. Імені Джуліані Болтон при цьому не називав. 

Далі була зустріч американських делегатів та українських посадовців з Володимиром Зеленським. Він говорив про плани щодо діалогу з Росією і внутрішні завдання. Теми про Гіларі Клінтон чи то сина Байдена не піднімав. 

Вже коли Болтон збирався додому, тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор запитав, що йому робити з питаннями про Джуліані, що циркулюють навкруги. Болтон порадив написати прямого листа Помпео за формою, призначеною для надзвичайних ситуацій. 

Тим часом Дональд Трамп скасував візит у Польщу через ураган Доріан – відповідно, зустріч між ним та Зеленським перенесли. На одній із відеоконференцій зі своєю командою Трамп зазначив, що "Україна – стіна між США та Росією". На думку Болтона, мав на увазі що наша країна – бар'єр для встановлення з Росією ближчих відносин. Також тодішній радник Трампа зробив висновок, що його президент не збирається виділяти допомогу Україні аж до зустрічі НАТО у грудні. 

Але згодом аргументи людей з його команди подіяли, і Трамп зазначив, що доручить "Пенсу пом'якшити месседж" для України.  При цьому все більше політиків хотіли поговорити з президентом США стосовно виділення обіцяної допомоги. 

У Варшаві з Володимиром Зеленським поспілкувався Майк Пенс.  Зеленський підняв питання допомоги на оборону, щойно розійшлися журналісти. Пенс намагався ухилятися від прямої відповіді, але інформацію про те, що питання не вирішене, було не приховати. Теми Джуіліані на зустрічі знову ж таки не піднімали. 

Хоча потім Сондленд усамітнився з Андрієм Єрмаком і, за словами Тіма Моррісона, все ж поговорив з ним про Джуліані. 

Пенс "був під враженням від Зеленського" та звернувся до Трампа з рекомендаціями від себе та усіх радників розблокувати $250 млн для України.  Також Пенс тиснув на Трампа, щоб той зустрівся з Зеленським на Генасамблеї ООН. У той період деякі журналісти вже почали пов'язувати затримку з військової допомогою із надмірним захопленням Трампа справами Клінтон та Байдена. 

Після відбувся обмін полоненими – здається, Трамп трактував цю подію як достатній привід для розблокування допомоги. Зрештою, американський президент вирішив виділити гроші Україні. 

9 вересня, Трамп запросив Болтона до Овального кабінету. Після розмови радник прийняв рішення подати у відставку. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme