Сергія Стерненка кинули за ґрати: Що відбувається

У вівторок, 23 лютого одеського активіста та блогера Сергія Стерненка засудили до понад семи років позбавлення волі з конфіскацією половини майна. І не по найбільш відомій із ним справі про загибель Івана Кузнецова

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Сергія Стерненка кинули за ґрати: Що від…

До СІЗО Сергія повезли прямо із зали Приморського районного суду Одеси. Його звинувачують у викраденні екс-депутата  Сергія Щербича у 2015 році. Прокурори закидали йому розбійний напад, викрадення людини та незаконне зберігання вогнепальної зброї, вимагаючи 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна.  

Depo.ua розповідає, за що ув'язнили Стерненка , чи буде він подавати апеляцію та заплановані акції протесту на підтримку Сергія.

Що це за справа

У 2015 році активіст Сергій Стерненко був лідером одеського осередку "Правого Сектору".  Його, та ще одного керівника "ПС" Руслана Демчука звинуватили у викраденні депутата Комінтернівської районної ради Одеської області Сергія Щербича.

Щербич на той момент був керівником райорганізації проросійської партії "Родина" в місті Одеса. Згодом він став членом партії місцевого міського голови Геннадія Труханова "Довіряй ділам".

При цьому лідер партії "Родина" - одеський кримінальний авторитет Ігор Марков на прізвисько Марадона, який в даний час переховується від українського правосуддя в Росії.

Про провину Стерненка заявляв сам депутат: він нібито впізнав їх із Демчуком серед своїх викрадачів. Власне викрадення тоді, нібито, відбувалося так: невідомі люди викликали Щербича на зустріч, звідки викрали його, били та вимагали відмовитися від депутатської посади. 

Сам Сергій свою участь та будь-яку причетність до викрадення заперечує, а справу називає сфабрикованою та політично мотивованою. 

За підозрою у цій справі ще 8 вересня 2015 року у будинку Стерненка провели обшук, під час якого, за його словами, активіст добровільно передав зброю, яка зберігалася у нього вдома,  правоохоронцям. Серед неї – пневматичний пістолет, стартовий пістолет та колекційний ніж. 

Саме через наявність стартового пістолета Стерненка звинуватили у незаконному зберіганні вогнепальної зброї (ст. 263 ККУ). Нібито він переробив пістолет на "справжній".

Довідка: Стартовий пістолет (англ. Starting pistol; Blank gun) - спортивний звуковий сигнальний пістолет, призначений для створення шумового холостого пострілу, що означає старт спортивних або інших змагань, де це обумовлено правилами.

Таку "зброю" можна спокійно придбати у інтернет-магазинах:

скріншот з інтернет-магазину розетка

Після даного обшуку Стерненку та Демчуку повідомили про підозру, та відповідно до рішення того ж таки Приморського райсуду Одеси взяли під варту. Втім, ненадовго – вже 11 вересня відповідно до рішення Апеляційного суду Стерненку та Демчуку дозволили вийти під заставу у 60 тисяч гривень. 

Сама справа тягнулася понад 5 років. За словами самого Сергія, увесь цей час понад 90% засідань не відбувалися, причому то через неявку потерпілого,  то прокурора.

При цьому у тому ж таки 2015 власне Стерненко подавав звернення до облпрокуратури, СБУ та МВС щодо притягнення до кримінальної відповідальності Щербича за його антиукраїнські дії.  Останній, як неодноразово писали у ЗМІ, закликав до порушень територіальної цілісності України, а за часів Революції Гідності був причетним до завезення "тітушок" до столиці. 

Подробиці

За твердженням прокуратури, провину обвинувачених – Сергія Стерненка та Руслана Демчука підтверджують свідчення власне потерпілого Щербича, телефонні білінги та покази свідка. Свідок розповіла, що бачила, як Щербича затягували у машину та відвезли у невідомому напрямку.  Крім політичного мотиву (щоб потерпілий залишив депутатське крісло), метою нападу, на думку обвинувачів, було заволодіння майном викраденого – телефоном та банківською карткою.

На своїй сторінці у Facebook Стерненко описує подробиці справи. Зокрема, стверджує, що обшук у нього вдома проводився без адвоката, а всі вилучені речі визнані допустимими доказами. 

Крім того, у дописі стверджується, що суд відмовився визнавати доказом висновок спеціаліста щодо стартового пістолета, у якому вказується, що експертиза проводилась з суттєвими порушеннями, і пістолет не є вогнепальною зброєю.

При цьому, як йдеться на сторінці Сергія, суд не сумнівається у висновку експерта сторони обвинувачення, в якому зазначається, що після викручення втулки пістолет зі стартового став вогнепальним.

"Стартовий пістолет мною було видано поліції добровільно. Це взагалі за ч. 3 ст. 263 ККУ є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності. Але суддя також відкинув цей документ, бо добровільна видача не зафіксована у протоколі обшуку і бо я в ньому це не написав. Але я не підписував протокол, бо до мене не пустили адвоката! Таке враження, що вирок писали мусора. Суддю таки дотисла Венедіктова, Татаров та Труханов за ці дні. Обвинувальний вирок за всіма статтями", – додає активіст. 

допис Стерненка

Підтримка Стерненка та акції протесту

До початку засідання суду під будівлю почали приходити десятки людей, аби висловитися на підтримку Сергія. Серед них також була екс-міністерка охорони здоров’я Уляна Супрун.

скріншот зі сторінки уляни супркн

Після вироку Супрун опублікувала у соцмережі гнівний допис. 

Рішення суду обурило багатьох українців, хоча чимало людей висловились на підтримку вироку. 

На сьогодні у Києві під Офісом президента та ще у 15 областях заплановані акції на підтримку Стерненка. 

Розклад даних акцій розмістили у блозі Сергія. На кожну з них у Facebook зареєстрували "подію".

Зазначимо, що проти Сергія Стерненка відкриті ще три кримінальні справи. Зокрема, його звинувачують у причетності до наркоторгівлі. За версією обвинувачення, у 2014-му році 18-річний активіст пообіцяв одеським торгівцям забороненими речовинами за гроші вивести їх з-під уваги "Правого сектора". Сам Стерненко, як пише "BBC Україна", називає докази у цій справі фальсифікованими. 

Ще одну справу відкрито за звинуваченням в організації масових заворушень. Йдеться про зіткнення у міському саду Одеси восени 2017-го. Тоді протестували проти забудови місця, де наразі знаходиться літній театр. Згодом почалися сутички учасників акції з правоохоронцями. 

Зрештою, найбільш відома справа проти Стерненка – обвинувачення в умисному вбивстві. Весною 2018 року, коли активіст з дівчиною поверталися додому, їх атакували двоє чоловіків – Олександр Ісайкул та Іван Кузнецов. Стерненко вихопив ніж. Ісайкул отримав поранення, але втік. Кузнецов помер за сто метрів від місця початку бійки від ножового поранення в серце. За версією слідства, Стерненко і справді спершу оборонявся, але потім "обурений черговим нападом на себе, на ґрунті раптово виниклого неприязного відношення до Кузнецова, викликаного його протиправними діями, з метою помсти останньому за це ... діючи умисно ... завдав (ножем) щонайменше трьох ударів по тулубу останнього".

За версією захисту, активіст завдав фатального удару під час бійки, а не пізніше. Адже є чимало випадків, коли людина з пораненням в серце, може самостійно пересуватися. Тож, стверджують адвокати, Стерненко діяв у межах самооборони. 

Зазначимо, що даний випадок на Стерненка був вже третім. Сам активіст неодноразово заявляв, що в їх організації вважає винним мера Одеси Геннадія Труханова. 

Саме в останній справі Стерненку весною 2020-го обрали запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, а згодом випустили під заставу. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme