СБУ розсекретила документи КДБ щодо Гельсінської групи

Центр досліджень визвольного руху спільно з архівом СБУ публікують в електронному архіві українського визвольного руху колекцію розсекречених документів КДБ про діяльність Української Гельсінської групи
Depo.Влада
10 листопада 2016 11:03
ФОТО: depo.ua

Про це повідомляє Центр досліджень визвольного руху.

34 документи КДБ за період 1976-1987рр. про спостереження, оперативні заходи та арешти діячів Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод відтепер доступні онлайн.

На сторінках доповідних записок кагебістів на адресу Першого секретаря ЦК КПУ Володимира Щербицького зафіксовані прізвища, добре відомі в Україні та за кордоном: Левко Лук'яненко, Олесь Бердник, Микола Руденко, Ніна Строкатова (Строката), Олекса Тихий, Мирослав Маринович, Микола Матусевич, Петро Григоренко, В'ячеслав Чорновіл, Іван Кандиба та інші. Це переважно члени УГГ або інші дисиденти, з якими вони співпрацювали.

Агенти КГБ старанно фіксували кожен їхній крок, кожну дію, оточували донощиками, проводили "профілактичні бесіди", компрометуючі заходи та, врешті-решт, обшуки та арешти. З опублікованих документів постає докладна картина дисидентського руху в Україні крізь дзеркало чекістів.

Наприклад, про Левка Лук'яненка КДБ писав, що той "після звільнення в 1976 році з увязнення, відновив контакти з понад 100 своїми націоналістично налаштованими зв'язками... вживав заходів для їх згуртування і активізації ворожої діяльності...у 1977 р. підготував і розповсюдив провокаційне "звернення" під назвою "Зупиніть кривосуддя" на захист заарештованого націоналіста Рубана і "Відкритий лист" до газети "Літературна Україна", в якому виправдовував злочини оунівських банд".

Радянська таємна поліція змушена була констатувати, що "ворожа діяльність Лук'яненка вирізняється своєю витонченістю та підступністю, чому сприяє його професія юриста і досконале знання чинного законодавства" (доповідна від 18 листопада 1977 р.).

СБУ розсекретила документи КДБ щодо Гельсінської групи - фото 1

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада