Курс проти "Нового курсу": Навіщо Садовий погодився на роль "політичного кілера"

Вочевидь, лідер "Самопомочі" чудово розуміє, що політичних перспектив ні він, ні його партія в разі перемоги Юлії Володимирівни не мають

Кандидат у президенти, лідер партії "Самопоміч" Адрій Садовий на своїй сторінці у Фейсбук запропонував Юлії Тимошенко зняти свою кандидатуру з виборів президента на його користь. Цей, слід сказати, дещо провокативний пост, який менш ніж за добу набрав 7,3 тис. уподобань, дав підстави припустити, що досвідчений галицький політик таки щось знає про результат президентських виборів-2019.

Юлія Тимошенко лише вчора була офіційно висунута в кандидати на партійному форумі. І відразу ж отримала несподівану пропозицію, яка межує з політичним цинізмом. Адже рейтинг Садового в рази менший за показник Тимошенко в останніх соцопитуваннях. І, здавалося б, саме львів'янин мав би прийти і вклонитися більш популярному кандидату. Але ситуація виникла діаметрально протилежна. У цьому дехто побачив "руку Банкової". Як раніше бачили у словах Анатолія Гриценка, котрий кликав Тимошенко на дебати.

До речі, про нього: Садовий відкинув пропозицію Анатолія Степановича про об'єднання навколо його фігури. "Президентом може бути лише один", казав тоді мер Львова. При цьому об'єднання з Гриценком і Святославом Вакарчуком на пврламентських виборах не виключив. На думку ж експертів, відмовою від єднання вже на президентських виборах, Андрій Іванович поховав ідею сильного кандидата від "третьої сили".

Нагадаємо, Садовий оголосив, що не висуватиметься на новий термін як мер і братиме участь у виборах президента України 2019 року. У січня він офіційно зареєструвався. До команди Садового ввійшли мер Глухова Мішель Терещенко і голова партії "Демократичний Альянс" Василь Гацько.

На перший погляд, заява Садового на адресу Тимошенко скидається на відвертий тролінг. Або ж у словах львівського мера йдеться про відомий політтехнологічний хід: спроба "прив'язатися" до потужного опонента і таким чином підтягнути свої показники. Іншими словами, обирай масштабного опонента – і сам здаватимешся більшим.

Однак ситуація може виявитися не настільки простою. Відомий своєю обережністю Садовий навряд чи вдався б до такого політичного хуліганства, якби мав сумніви в перемозі за підсумками виборів чинного гаранта Петра Порошенка. Адже після процитованого вище звернення до Тимошенко, за умови обрання її главою держави, Садовий навряд чи матиме політичні перспективи. Завершиться його 12-річне перебування в кріслі мера, і за це крісло розгорнеться серйозна боротьба. Очевидно, у Тимошенко у Львові є претенденти на цей пост із кола "своїх".

Під питанням будуть і парламентські перспективи "Самопомочі". Ця партія зараз має недостатній рейтинг і балансує на межі потрапляння до наступної Ради. Лояльного ставлення з боку вертикалі влади від місцевого до загальнодержавного рівня, яку швидко вибудує в разі своєї перемоги Тимошенко, цій партії вже не бачити. То ж шанси здолати 5%-вий (якщо його не знизять) прохідний бар'єр за таких умов мінімальні.

А в разі, коли Тимошенко якимось дивом, за відсутності законодавчих підстав але завдяки її відомому натиску, протисне свою ідею з ухваленням нової Конституції на референдумі, тоді партії з низьким рейтингом автоматично втратять можливість отримати владу чи знайти собі "тепле місце" у провладній коаліції. Варіант, так званої "широкої коаліції" за участю екс-"регіоналів" виглядає більш реалістичним. Принаймні його можуть подати під соусом "зшивання" країни – схід і захід разом або щось подібне. Завжди альтернативна "Самопоміч" у цьому соусі – зайвий інгредієнт. І чи готова ця партія, якщо вона таки потрапить до парламенту, піти в "глуху" опозицію – ще питання.

Тому публічне звернення Садового деякі аналітики сприйняли як сигнал про початок витверезвлення політичного класу. На відміну від пересічних виборців, певна частина яких із захватом сприймає ідеї Тимошенко про нову Конституцію і республіку канцлерського типу, досвідчені політики розуміють неминучість дуже неприємних наслідків для держави в разі реалізації таких ініціатив. Адже фактично, йдеться про експеримент над країною, щось на кшталт "третього шляху".

Як показує півріччя від проголошення Тимошенко свого "Нового курсу", серед важковаговиків вітчизняної політики особливої підтримки її прожекти на отримали. Про численних прилипал і політичне "перекотиполе", яких вдосталь обертається довкола Юлії Володимирівни, не йдеться. То ж, можливо, заява Садового стане відправною точкою і для інших кандидатів прискіпливіше придивитися не лише до діючого президента, проти якого так чи інакше працюють всі бажаючі взяти участь у перегонах, а й до своїх перспектив в "канцлерській" схемі Тимошенко.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна