Розсекречені листи СБУ: Чому Янукович не втік до Америки

Чергова спроба відбілити екс-президента – втікача, якого підозрюють у державній зраді, лише підтверджує позицію сторони обвинувачення

Політичний оглядач
Розсекречені листи СБУ: Чому Янукович не…

В Оболонському районному суді Києва, де розглядається справа за обвинуваченням екс-президента Віктора Януковича в зраді, зачитали розсекречені листи екс-глави СБУ Олександра Якименка до тодішнього глави Адміністрації президента Андрія Клюєва. А також лист колишнього голови СБУ Ігоря Калініна особисто колишньому гаранту.

У першому з листів вказано, що Служба безпеки отримала інформацію про можливість "агресивної експансії російського капіталу в усі сфери життєдіяльності держави" за активної підтримки керівництва Російської Федерації та використанням спецслужб. В листі на адресу глави Клюєва зазначається, що під виглядом "проектів на захист російськомовних" громадян відбуваються спроби поширити сепаратистські настрої та нав'язати думку про необхідність Росії втрутитися у внутрішні справи України. Вказувалося на пріоритетність російських спецслужб саме щодо східних і південних регіонів України. В ньому міститься попередження: при Путіні створена група, яка займається питаннями експансії й інтервенції в Україну, і що сусідні спецслужби вже розпочали цей процес. "Іванов, Сурков, Фрадков - контролювали цю економічну експансію. Під виглядом загального бізнесу Росія намагається взяти під свій контроль економіку України", - сказано в листі.

Учора ж у суді свідчив екс-глава Харківщини Михайло Добкін, який, з-проміж іншого, розповів: "Янукович до останнього сподівався на гарантії, надані США й Росією, що лідери тодішньої опозиції відведуть протестувальників від урядового кварталу. Але цього не сталося".

Отже, маємо новий поворот у судовому процесі над екс-президентом – чим довше той триватиме, тим більше виникатиме різних версій. За учорашній день виникли відразу дві. Перша – очільники спецслужб попереджали Януковича про російську експансію, але той нічого не зробив. Друга – екс-глава держави втік, бо опозиціонери та США з Росією не дотрималися даних йому гарантій. Щодо версії, висловленої Добкіним, є серйозні застереження.

21 лютого 2014 року Янукович, Яценюк, Кличко і Тягнибок поставили підписи під угодою про врегулювання кризи в Україні, від ЄС це засвідчили глави МЗС Польщі Радослав Сікорський і Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, а також глава Департаменту континентальної Європи МЗС Франції Ерік Фурньє. Російський представник Володимир Лукін підпис ставити відмовився. Американці ж посередниками у переговорах взагалі не були. Слідом за Добкіним уявимо, що Вашингтон і Москва давали Януковичу якісь негласні гарантії, та він чомусь між двома "порушниками" домовленостей обирає Росію, а не США. Мабуть, не тому, що втекти за океан йому заважали відстань і мовний бар'єр.

Наступний момент: умовно на той момент є три суб'єкти – Путін, Обама й Євросоюз – які здатні вплинути на ситуацію в Україні в лютому 2014-го. Але Янукович так образився на Обаму й Меркель з Олландом, що за військовою допомогою звертається лише до Путіна. То ж чергова спроба відбілити його міфом про "зраду" даних йому гарантій не витримує критики.

Що ж стосується листів Якименка і Калініна, то вони хоч і переконливо доводять, що колишній президент не надто переймався небезпекою агресії з боку Росії, та все ж виглядають дещо дивно з кількох позицій. По-перше, обидва накивали п'ятами саме до Росії. Це лише підтверджує, що інтереси цієї країни вони і відстоювали на своїх посадах в Україні.

По-друге, лист до Клюєва, датований 17 лютого 2014-го року, тобто, за 5 днів до втечі Януковича, виглядає як спроба підмостити соломку. Про всяк випадок. Навряд чи Якименко був на всі сто відсотків впевнений, що Майдан завершиться масовими розстрілами протестувальників, перемогою опозиції і його персональною втечею. Якименко, Клюєв, Захарченко та інші точно планували зберегтися при владі. До того ж у цьому листі вказані прізвища російських політиків, які мутять сепаратизм в Криму на південному сході України, але це лише констатація факту. СБУ цьому не заважала, а зайняла позицію стороннього спостерігача. Те ж стосується й агресивної економічної експансії російського капіталу, яка тривала від 90-х років. Нічого нового у цьому повідомленні немає.

І, останнє – Партія регіонів проводила свій політичний курс за російськими лекалами по всій Україні: підтримувала антиукраїнські випади польських політиків стосовно Волинських подій, стояла за так званим "антифашистським маршем", проштовхувала мовний закон Ківалова-Колесніченка, диктаторські закони 16 січня. У цей час спецслужби боролися з патріотами і націоналістами. Тому нинішня спроба показати Калініна та Якименка проукраїнськими діячами виглядає неправдоподібною.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme