"Розмити" Тимошенко: Навіщо Садовий зливається з Гриценком

Схоже Анатолій Гриценко, Андрій Садовий та Ігор Смешко вирішили єдиним фронтом вдарити по Юлії Тимошенко, а також вирішити власні задачі

"Розмити" Тимошенко: Навіщо Садовий злив…

Сьогодні мер Львова Андрій Садовий повідомив, що він знімається з президентської гонки і підтримує Анатолія Гриценка. Depo.ua нагадує наш вчорашній текст, в якому ми заздалегідь повідомляли про комбінацію, яку Садовий розіграє з Гриценком, їхні мотиви та розрахунки. 

В останній день зими, практично за місяць до президентських виборів, раптово ожила давня і вже добре підзабута історія про єдиного демократичного кандидата. На цей раз без Святослава Вакарчука. Спочатку Андрій Садовий заявив, що "останні дані соціальних опитувань стануть вирішальними для вирішення питання щодо єдиного кандидата від демократичних сил на президентських виборах". І дав зрозуміти своїм постом на "Фейсбук", що знятися з президентської гонки заради вищої мети - висунення єдиного кандидата, який буде здатний перемогти "ставлеників олігархів і мародерів при владі" в принципі готовий. Згодом Анатолій Гриценко оголосив, що сьогодні він зустрінеться з Андрієм Садовим. Мовляв, "настав час ухвалювати рішення" і "єднати зусилля". 

Якщо вірити багатьом останнім соцопитуванням, то з рейтингом в Анатолія Гриценка ситуація набагато краща, ніж в Андрія Садового. Гриценко наближається до 7%, а при потраплянні в другий тур нібито переможе навіть Порошенка з Тимошенко. Для порівняння Андрій Садовий може розраховувати на показники в районі 2%.  Тому й очевидно, що єдиним демократичним кандидатом має стати саме Гриценко, якщо ж вони з Садовим запланували своєрідну "ширку". Лаври другого туру справді не дають спокою Гриценку, от тільки схоже на те, що шанс вже втрачено. З'явилося чимало нових гравців і з об'єднанням до того ж трошки затягнули - висувати "єдиного" варто було набагато раніше.

Як стало відомо Depo.ua, Гриценко та Садовий мають об'єднатися, але до цієї "двійки" приєднається ще один кандидат - непрохідний Ігор Смешко.  Садовий буцімто погоджується на такий союз за умови, що Гриценко піде на парламентські вибори на базі "Самопомочі", а не власної "Громадянської позиції".  Остання за багатьма соцопитуваннями щодо парламентських виборів може подолати 5% прохідний бар'єр і рейтинги політсили Гриценка не дуже відрізняються від його президентських показників - 7% і більше. "Самопоміч" Андрія Садового стоїть на межі. Якщо вірити соцопитуванням, то партія може розраховувати сьогодні на 5,8%. А це вже ризиковано.

Паралельно з цими подіями Мустафа Найєм, Світлана Заліщук і Сергій Лещенко подали заяви на вихід з фракції БПП.  Очевидно, що вони приєднаються до проекту демократичного кандидата Гриценка. В цьому немає жодної сенсації, бо Найєм, Заліщук та Лещенко були присутні під час висунення Гриценка кандидатом в президенти. Мустафа ж навіть закликав Садового, Гриценка і Вакарчука висунути єдиного кандидата вже тоді. Після того, як Вакарчук вирішив не брати участі в перегонах, домовлятися між собою лишилося Садовому і Гриценку. В теорії, до них міг приєднатися кандидат від "Сили людей" Дмитро Гнап, але після скандалу із "грошима на армію", в яку той втрапив, партія відвернулася від нього і Гнап в цілом став занадто токсичною персоною. 

Тепер варто поговорити про мету самого об'єднання попередньо трійки "Гриценко-Садовий-Смешко". Воно стало можливим завдяки декільком важливим моментам. По-перше, Андрій Садовий, потужна Фейсбук та "какао-кампанія" якого хоч і виглядає досить цікавою, але очевидно не гарантує йому успіху на президентських виборах, задумався про парламентську кампанію. Безперечно, від самого початку було зрозуміло, що Садовий розглядає президентські перегони через призму старту в парламентських перегонах. Але над ним замайоріла досить ризикована перспектива. Якщо Садовий за результатами виборів президента отримав би два чи менше відсотки голосів, то це стало б справжнім ударом по шансах "Самопомочі" пройти в парламент. Партії, яка за соцопитуваннями і так на межі прохідного бар'єру. Виборець отримав би сигнал, що справи в Садового кепські. Зняття з президентських перегонів на користь Гриценка дарує Садовому друге дихання. По-перше, таким чином він демонструє жертовність заради благої мети боротьби з "олігархічним злом". По-друге - виборець не побачить результат Садового, а відсотки Гриценка асоціюватимуться з його політсилою, особливо якщо полковник і "Громадянська позиція" зіллються з "Самопоміччю" на парламентських виборах. 

Гриценко ж в цій історії також має дивіденди. Перший - це доступ до медіа Садового. "24 канал" є непоганим ресурсом. Особливо для Гриценка, в якого немає власного ТБ-проекту. Другий - виборці Садового, які мають за нього проголосувати, додавши йому кілька відсотків, котрі і дозволять за розрахунком пройти в другий тур.

Яка роль у цій історії Смешка? Його варто розглядати через призму електорального поля, на якому планує грати "єдиний демократичний кандидат". Говорячи про Гриценка, він може відкусити електорат як в Порошенка, так і в Тимошенко з Зеленським. Але якщо говорити про Порошенка, то президент іде на вибори на трьох китах "Армія, мова і віра". Окрім цього він є прихильником "миру з Росією шляхом перемоги". Гриценко ж є одним з плеяди так званих "миротворців", як Юлія Тимошенко. І хоча він говорить про завершення війни на Донбасі протягом свого одного президентського терміну, його важко назвати яструбом, як Порошенка. Більше того, в нього немає козирів "віри", а також "мови". Гриценко як і Зеленський є своєрідним протиставленням старим політикам - Тимошенко і Порошенку. Але ніша електорату Тимошенко , яку він може підібрати, набагато більша, ніж у випадку з Порошенком. Електорат Гриценка - це люди 40+, здебільшого із Західної України.  Також козирем Гриценка буде своєрідна підтримка антикорупціонерів, яким він обіцяє підтримку на посаді президента. В Тимошенко якось тактично забувають антикорупційні органи і вона для них є своєрідною загрозою.

Як розповідав політолог Валентин Гладких, на цих виборах головним завданням Садового та Гриценка є розмивання електорату Тимошенко. Якщо ж вони об'єднаються, то розмивати буде Гриценко. І такими діями він сподівається виштовхнути Тимошенко з другого туру.  Ігор Смешко у цій історії виглядає своєрідним доказом - один з великих критиків Юлії Володимирівни на ТБ. Він відкрито звинувачував її у здачі України Путіну. Не варто забувати, що Смешко є генералом СБУ, який очолював цей орган з 2003 по 2005 роки. І в теорії може мати якийсь компромат і потрібні зв'язки. Враховуючи його нульовий рейтинг, для нього участь в "ширці" - це золота карта. Бо його взяли хоч кудись.  Цікаво також, чи приєднається до "трійки" хтось ще. 

Якщо повернутися до Найєма, Лещенка і Заліщук - антикорупційного десанту в обоймі Гриценка - вони з фракції БПП вийшли, але мандати не склали. З цим виходом пов'язана показова історія. Заліщук і Найєм написали заяву про вихід з фракції на ім'я голови ВР Андрія Парубія. І тепер БПП може позбавити їх мандату. Варто нагадати, що попри визнання закону про партійну диктатуру неконституційним - відповідне рішення Конституційний суд ухвалював - нардепів можна позбавляти мандату. Рішення КС не стосується так званого "імперативного мандату". Норма про те, що парламентські фракції мають право забрати мандат у депутата-списочника, який вийшов із фракції, Конституційним судом не скасована.

Сергій Лещенко адресував заяву на ім'я голови фракції БПП Артура Герасимова. Його підпис означатиме, що його рішенням фракції було виключено з неї. Від втрати мандату у нього буде імунітет. У БПП зараз планують домовитися з Лещенком, щоб він переписав власну заяву. І тоді всіх трьох "антикорупціонерів" буде очікувати доля Миколи Томенка та Єгора Фірсова, які так само підтримують Гриценка.  Голова виборчого штабу Гриценка Віктор Чумак може бути задоволений - йому вдалося зібрати молодих, перспективних, хоч і дрібних. Мета ж Найєма, Лещенка та Заліщук проста - своїм рішенням вони нібито зберігають обличчя заради продовження власної політичної кар'єри. В БПП у них майбутнього якраз не було. 

На завершення історії варто сказати, що за чутками Гриценко також має зустрітися з Тимошенко. Юлія Володимирівна ще раніше хотіла розіграти карту об'єднання. Під час одного свого візиту до Львова Тимошенко називала прізвища чоловіків, з якими готова об'єднатися: Гриценко, Садовий і Вакарчук. Логічно - щоб вони не крали її електорат. Сьогодні ж новини про об'єднання Садового з Гриценком можуть хіба засмутити Тимошенко, якій і без того непросто дається боротьба за потрапляння в другий тур. А тут ще "єдиний демократичний" відкусить частину її голосів. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme