"Розлучення" з інтригою: Коли Ахметов замінить Зеленському Коломойського

Поставлений перед необхідністю вгамувати апетити Ігоря Коломойського президент може наблизити до себе одну чи кілька альтернативних олігархічних груп, інтереси яких перебувають під загрозою бліцкригу дніпропетровського мільярдера

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Розлучення" з інтригою: Коли Ахметов за…

Про роль арбітра "над поєдинком" не йдеться, та принаймні можна спробувати грати на протиріччях між найбагатшими людьми України. Адже для Володимира Зеленського наближається час визначатися, що далі робити з "валізою без ручки", якою стало для нього партнерство Ігоря Коломойського. Скинути з плеча одним рухом важку руку "старшого товариша", про яку сам олігарх нагадує на кожному кроці, поки не вийде – сили все ще видаються нерівними. Потужний медіаресурс, яким володіє мільярдер, і група його "друзів" у Раді здатні суттєво ускладнити життя главі держави. Але й мовчанку з приводу порції свіжих заяв Коломойського щодо зміни стратегічного партнера України з США на Росію не зрозуміють ані на Заході, ані критично налаштована щодо цієї влади частина українського суспільства. Вже лунають голоси, які попереджають, що інвестувати в Україну чи позичати їй гроші до завершення процесу з’ясування стосунків між олігархом і президентом не варто.

Звісно, сам Зеленський не зобов’язаний працювати коментатором будь-чиїх заяв. За нього можуть доступно висловитися силові структури, які входять до орбіти його впливу – насамперед Служба безпеки. Та поки про жодні дії у цьому напрямку невідомо. Тоді як "під килимом" щось починає відбуватися. Так, анонімне джерело Телеграм-каналу "Разведчик" повідомило, що 14 листопада ввечері Володимир Зеленський начебто зателефонував Ігореві Коломойському. Співрозмовники буцімто спілкувалися на підвищених тонах. За даними джерела, йшлося про справу в Канцлерському суді США (The Delaware Court of Chancery), який розглядає поданий у травні ц.р. позов "ПриватБанку" проти Коломойського і його партнера Геннадія Боголюбова. Їх підозрюють у привласненні понад $620 млн, які вони начебто вивели із рахунків банку через шахрайську схему під назвою "Оптіма" та використали ці кошти для купівлі офісних будівель і бізнесу в США. За даними ЗМІ, з цього ж приводу веде розслідування ФБР США.

Невдоволення Коломойським, справи якого за океаном, схоже, йдуть не надто оптимістично, може стати каталізатором процесу "розлучення" Банкової з ним. На це може вказувати і свіжа заява прес-секретаря президента Юлії Мендель. "Він (Коломойський) не має повноважень говорити щось від імені України або Офісу президента, з ним не обговорюються позиції щодо вирішення державних справ", наголосила вона.

Це слова, насправді ж "розлучатися" доведеться вкрай обережно. А от з чим проблем буде значно менше, то це з пошуком альтернативи проблемному "партнерові". Відразу кілька потужних фігур, яких у нас називають олігархами, явно невдоволені перспективою домінування всередині України одного з їхніх "колег" по цеху. І якщо іншому дніпропетровцю Віктору Пінчуку вдалося інкорпорувати у діючу владу групу лояльних до нього депутатів парламенту і навіть міністрів, то такій вчорашній фігурі №1 за рівнем впливовості, як Рінат Ахметов, не вдалося провести до Верховної Ради свою фракцію "Опозиційний блок", немає креатур донеччанина і серед членів уряду. Зате у нього є окремі депутати – переможці виборів до парламенту за мажоритарними округами: переважно колишні топ-менеджери підприємств СКМ, а також наближені до Ріната Ахметова політики. Всі вони перебувають поза фракціями, але частина з них залишаються впливовими в політичних іграх.

Реальність їх співпраці з владою наблизилася цього пленарного тижня, коли Рада розглядала принципово важливу земельну реформу, що її частина фракції "Слуга народу" підтримувати відмовилася. В складній ситуації плече Банковій підставили депутати, котрі входять до орбіт впливу Ігоря Коломойського, Ріната Ахметова, а також "аграрія" Андрія Веревського. Із 13 позафракційних, які підтримали в першому читанні законопроект про продаж землі, чотирьох пов’язують з впливом власника донецького футбольного клубу "Шахтар" - це депутати Вікторія Гриб, Сергій Магера, Муса Магомедов і Дмитро Шпенов (загалом до групи Ахметова відносять сімох нардепів).

Після цього голосування заговорили про те, що така підтримка пов'язана з наближенням розгляду законопроекту про збільшення ренти на копалини: інтерес колишнього "хазяїна Донбасу" – не допустити суттєвого підвищення її розмірів.

Відразу після голосування щодо землі у мережі з’явився запис телефонної розмови начебто помічника російського президента Владислава Суркова з колишнім "прем'єр-міністром ДНР" Олександром Бородаєм, де згадується людина на ім'я "Рінат". Останній, каже Сурков, улітку 2014 року три години чекав у ресторані в Москві на зустріч із ним, а під час спілкування просив дозволу відвідати окупований Донецьк. Із розмови достеменно невідомо, про кого саме йдеться, а в прес-службі відомого бізнесмена з таким іменем відповіли, що не коментують телефонні розмови третіх осіб. І підкреслили, "що у пана Ахметова були тисячі – публічних і непублічних – зустрічей із політиками, бізнесменами та громадськими діячами, і на кожній такій зустрічі він незмінно закликав до вирішення конфлікту за столом переговорів".

Варто звернути увагу на джерело, яке оприлюднило запис: це міжнародна слідча група, яка розслідує катастрофу Боїнга MH17. Їх важко запідозрити у співпраці з кимось із вітчизняних олігархів, але збіг у часі вийшов просто ідеальним.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme