Різки для Соболєва, або Як карати гарячі голови

Про те, чи понесе реальне покарання голова Комітету з питань запобігання та протидії корупції парламенту Єгор Соболєв за своє «рукоблудство», depo.ua поспілкувався з експертами, а також нинішніми та вже колишніми народними депутатами України

Різки для Соболєва, або Як карати гарячі…

Сьогодні у Верховній Раді восьмого скликання вперше билися до крові. Голова комітету з питань запобігання та протидії корупції Єгор Соболєв з «Самопомочі» влаштував «гру в кулачки» з Вадимом Івченком з «Батьківщини». Перший акт мордобою трапився в залі Верховної Ради, після чого продовжився в кулуарах. Дійшло навіть до того, що колеги закрили забіяк в туалеті, щоб ті, нарешті, без сторонніх очей змогли розібратися в конфлікті. Після завершення битви Єгор Соболєв пояснив свій напад агресії тим, що Івченко нібито організував проти нього інформаційну кампанію в ЗМІ.

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман досить оперативно відреагував на таке свавілля, виступивши за позбавлення депутатів Єгора Соболєва та Вадима Івченка права відвідування засідань парламенту на п'ять днів. Тепер слово за регламентним комітетом, який ухвалить остаточне рішення.

Про проблеми мордобою в парламенті, а також про те, чи може Єгор Соболєв після цього і далі керувати комітетом, depo.ua поговорив з народними депутатами - колишніми і нинішніми.

Світлана ВОЙЦЕХОВСЬКА, член комітету з питань регламенту: Це повинна вирішувати його фракція

Голова Верховної Ради звернувся до регламентного комітету щодо п'ятиденної заборони депутатам працювати в залі Верховної Ради, хоча міг би винести дане питання перед усіма депутатами, не збираючи регламентний комітет, тобто можна було поставити питання на голосування в залі. Якщо говорити про питання подальшого керівництва комітетом Єгором Соболєвим, то рішення повинна приймати його фракція, яка його туди делегувала. В цілому, я вважаю, що всі питання і проблеми можна вирішити іншими - дипломатичними методами.

Тарас ЧОРНОВІЛ, екс-народний депутат, експерт: Такі, як Соболєв, абсолютно не адаптовані до нормальної колективної роботі

У цьому питанні існує юридичний і моральний аспект. Якщо говорити про юридичне питання, то будь-яких положень, які не дозволяли б депутату битися і передбачали яке-небудь реальне покарання, не існує. Тим більше, що депутати поки що недоторканні. А значить навіть «хуліганку» тут не «пришиєш».

Що стосується моральної складової, то у нас є проблема - ми як мантру повторюємо фразу про «нові обличчя». Єгор Соболєв, як відомо, був одним з найбільш привабливих і обнадійливих «нових облич». Тепер ми бачимо результат у вигляді колосального егоцентризму, самовпевненості і самозакоханості. Вони впевнені в тому, що вони у всьому праві, а ті, хто не думає так, як вони, - вороги, зрадники і корупціонери. Такі, як Соболєв, абсолютно не адаптовані до нормальної колективної роботи.

Чи може Єгор Соболєв залишитися працювати в комітеті? У різних парламентах билися різні депутати, і голови комітетів, у тому числі. І після цього вони залишалися на своїх місцях. Хоча, варто визнати, що частіше глави комітетів намагалися робити подібні речі руками більш дрібних фігур, а самі в бійку не лізли.

Якби Соболєв, будучи головою комітету по боротьбі з корупцією, опрацьовував які-небудь корупційні схеми - хоча в Інтернеті я зустрічав звинувачення на адресу Єгора Соболєва щодо земельних питань - тоді б ми могли б говорити про те, що ця людина не має морального права керувати комітетом. А так це черговий урок на майбутнє: менше вірити в те, що «нові люди» щось кардинально змінюють. Повинна бути суть, а не поверхневі ознаки.

Володимир ФЕСЕНКО, політолог: Потрібно провести виховну роботу

Вираження відносин на кулаках дискредитує парламент і парламентаріїв. Погані звички, характерні і для попередніх скликань Верховної Ради, на жаль, проявляються і зараз. І повторення подібних інцидентів можливі. По-перше, у нас-то політична культура ані в суспільстві, ані у депутатів не змінилася. Ще добре, що у нас немає масової опозиції, оскільки це не дозволяє організовувати конфлікти «стінка на стінку». Але на індивідуальному рівні ніяких табу немає. Навпаки, це вважається мало не чоловічим проявом. До того ж, немає суспільного осуду таких речей.

По-друге, таким історіям сприяє атмосфера війни в країні. Якщо в Європі є серйозні правила і обмеження - битися в парламенті не можна, оскільки це може просто стати кінцем політичної кар'єри - то у нас і виборцям це абсолютно все одно, і депутатів це не стримує. Якщо на вулиці палять шини, проводять «сміттєві люстрації» і б'ють депутатів, то чому депутати не можуть бити один одного. Це пояснення, але не виправдання таких дій. Нам від цього потрібно йти.

Якщо ж говорити про наслідки для Єгора Соболєва, то, я думаю, що як мінімум в рамках коаліції, в рамках фракції потрібно провести виховну роботу. Адже це дискредитує не тільки самого депутата, але і його фракцію.

Фото: politrada.comargumentua.com, УНІАН

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme