Російські "пацюки": Єжов та інші найвідоміші шпигуни Кремля

Вітчизняні спецслужби відловом російської агентури постійно нагадують українцям, що розслаблятися не варто, ворог не дрімає

Російські "пацюки": Єжов та інші найвідо…

Учорашнє затримання заступника керівника протоколу прем'єр-міністра України, перекладача Станіслава Єжова здійняло такий галас у мережах, ніби до цього СБУ ніколи не ловило російських шпигунів. Це дійсно найкрупніший "кріт", упійманий у 2017-му. Але загалом, "великих рибин" на рахунку СБУ протягом майже чотирьох років "гібридної" війни з Росією було чимало.

У квітні 2015-го резонансу набула історія затримання директора телекомпанії "Нова хвиля" Олени Гліщинської. Її арештували співробітники СБУ за організацію так званої "народної ради Бессарабії". Варто нагадати, що Гліщинська протягом двох скликань була помічницею колишнього "регіонала", а зараз депутата з групи "Відродження" Віталія Барвіненка. Разом з нею в буцегарню потрапив Віталій Діденко - головний редактор сайту "Інфоцентр", який теж мав відношення до спроби утворення "НРБ". У червні 2016 року цих двох обміняли на українських політв'язнів Кремля Геннадія Афанасьєва і Юрія Солошенка.

Ще один учасник "народної ради Бессарабії" журналіст Артем Бузила, який також був затриманий у квітні 2015 року, пішов на угоду зі слідством, повністю визнав свою провину в скоєних злочинах. Фінансування даного прожекту, за його словами, реалізовувалося помічником Путіна Владиславом Сурковим і його заступником Іналом Ардзімбою. Бузила отримав 3 роки і 8 місяців обмеження волі за посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, проте після 11 місяців перебування в СІЗО завдяки "закону Савченко" він вийшов на волю, після чого втік на Росію. Після цього Бузила неодноразово фігурував у проросійських провокаціях. Попри те, що він живе в Москві, це не заважає виконувати низку замовлень на проведення політичних масових акцій в Україні.

А на початку 2016 року СБУ затримала голову Цивільного корпусу "Азов-Крим" Станіслава Краснова, якого звинуватила у співпраці з російськими спецслужбами. Колишній кримський міліціонер Краснов нібито незадовго до затримання виїжджав до Білорусі для зустрічі зі своїм куратором із російських спецслужб. В СБУ також заявляли, що Краснов передав російським спецслужбам списки військовослужбовців полку "Азов". Також у Службі безпеки стверджують, що Краснов закладав у схованку неподалік автозаправної станції гранати й вибухові речовини загальною потужністю 42 кг у тротиловому еквіваленті. Та у вересні того ж року термін тримання під вартою Краснова вичерпався, і він був звільнений зі слідчого ізолятора. Сам "шпіон" наполягає, що СБУ сфальсифікувала справу проти нього. Колись гучний епізод зараз фактично забутий.

Наприкінці минулого року стався ще один скандал: співробітниками "контори" був затриманий полковник Збройних сил України Іван Без'язиков. СБУ заявила, що його завербували російські спецслужби. За версією слідства, від серпня 2014 року до липня 2016, під час перебування у полоні терористів Без'язиков став членом так званої "ДНР" і працював у їхньому "розвідувальному управлінні". СБУ оприлюднила його телефонні розмови з дружиною, коли він перебував у полоні в бойовиків, які свідчать про "теплі" відносини з ватажками "ДНР". Свідчення проти Без'язикова давали його підлеглі, що разом із ним перебували в полоні. Наразі полковник перебуває у СІЗО. 14 грудня йому продовжили арешт на два місяці, поки ж тривають судові засідання, під час яких прокурори наводять докази вини військового.

У лютому цього року стався епічний "зашквар" деяких нардепів та їх помічників. Служба безпеки України оприлюднила перехоплені розмови між помічниками депутатів, які отримували гроші від спецслужб Росії для підкупу українських політиків. У переговорах згадуються прізвища народних депутатів Борислава Розенблата, Дениса Силантьєва, Олександра Пресмана, Геннадія Кривошеї та Єгора Соболєва. Самі народні обранці від цих помічників відцуралися. Чим закінчилася ця історія? Дехто з її фігурантів, як то керівник ГО "Донбаське земляцтво м. Києва" Андрій Будяк на деякий час покинув територію України, але потім повернувся, і зараз, подейкують, почувається в затишку і комфорті.

Коли ж говорити про останні півроку, то нашими спецслужбами було припинено діяльність цілої низки "консерв" різного рівня. Так, у червні співробітники Служби безпеки України попередили на Одещині створення агентурної мережі російських спецслужб з працівників правоохоронних органів. Організувати мережу російські спецслужби наказали співробітнику Міністерства державної безпеки так званої "Придністровської Молдавської Республіки". Мешканець Тирасполю, який має подвійне громадянство РФ та Молдови, з 1995 року працює на придністровські та російські спецслужби. Співробітники СБУ зафіксували контакти зловмисника з українськими правоохоронцями. Для того, щоб шантажувати їх, агент російських спецслужб записував розмови на спеціальну апаратуру. При спробі повернутися до Придністров'я правоохоронці затримали зловмисника на одному з пунктів пропуску. Під час огляду, співробітники СБУ виявили у нього спеціальні технічні засоби, вшиті в одяг.

Також у червні цього року Головне слідче управління СБ України під процесуальним керівництвом Генпрокуратури повідомило про підозру у скоєнні злочину засновнику та комерційному директору компанії розробника комп'ютерних програм "Стахановець" та "Mirobase". Правоохоронці у рамках відкритого кримінального провадження за ч. 2 ст. 359 Кримінального кодексу України розслідують факти можливої передачі російським спецслужбам інформації державних установ та особистих даних українців громадянами України Михайлом Яхимовичем та Володимиром В'язмітіним. Обидва бізнесмени були оголошені у розшук, адже перебувають на території РФ під "опікою" кураторів з російських спецслужб.

У липні ще одного шпигуна, який намагався отримати таємну документацію у військовій сфері та завербувати представника Міністерства оборони, затримали у Києві. Уродженець Донецька, час від часу буваючи у Києві, за завданням російських спецслужб мав намір отримати інформацію про особовий склад, забезпечення, дислокацію, озброєння та переміщення вздовж лінії розмежування військових частин та з'єднань Збройних сил та Нацгвардії.

Також його цікавило постачання до України військового озброєння і техніки країнами-членами НАТО, проведення українсько-американського навчання "Сі Бриз-2017", установчі дані про офіцерів-інструкторів зі Штатів, які здійснюють підготовку українських військовослужбовців. Для цього шпигун встановив конфіденційні стосунки з колишнім офіцером української армії, через якого він за винагороду намагався отримати секретні матеріали. СБУ була напоготові.

А вже в серпні у Чернігівській області співробітники Служби безпеки України викрили будівельника, який працював на спецслужби Росії. Житель прикордонного села протягом останніх трьох років неофіційно підробляв на будівельних роботах у Москві і Московській області. Вербування відбулося за класичною схемою. Під час чергової поїздки до Російської Федерації чоловік був затриманий співробітниками ФСБ, які, погрожуючи йому посадкою за грати через нелегальну роботу, схилили його до співпраці. Цікаво, що від нього зажадали письмове зобов'язання. Так що можна сказати, що працював він по договору.

Гастарбайтер-невдаха повинен був надавати розвідувальну інформацію про кількість особового складу і техніки військових частин, які знаходяться на території Чернігівської області на кордоні з Росією. Крім того, від нього вимагалося надавати дані про засоби захисту державного кордону України, розміщення військових об'єктів і конфіденційні дані співробітників українських правоохоронних органів. Отриману інформацію громадянин України повинен був передавати спецслужбам Росії кожен раз, коли виїжджав до Росії. У випадки відмови співпрацювати з ФСБ заробітчанину погрожували розправитися з його родиною. Замість того, щоб прийти в СБУ, чоловік пішов на співпрацю. Результат: він опинився в буцегарні…

Гарячою на шпигунів видалася й осінь. У жовтні співробітники Служби безпеки України викрили членів угруповання, яке на замовлення представників Росії влаштовувало провокаційні акції у Львові.

Зловмисники, прикриваючись соціальними гаслами, брали участь в акціях протесту, замовлених кремлівськими пропагандистами. Співробітниками спецслужби зафіксована причетність ватажків групи до низки актів вандалізму, у тому числі проти консульських і дипломатичних установ іноземних країн, що функціонують у регіоні. Оперативники СБУ також задокументували, що учасники групи поширювали у соціальних мережах матеріали, спрямовані на дестабілізацію політичної ситуації у регіоні.

Один із затриманих, Максим Осадчук був активістом Євромайдану в Криму, був бійцем батальйону "Айдар". Ще одним затриманим виявився активіст кримського Майдану Денис Мацола.

У листопаді у Києві співробітники Служби безпеки затримали досить високопоставленого дезертира – колишнього командира гаубичного самохідно-артилерійського дивізіону. За словами правоохоронців, він в 2015 році самовільно покинув військову частину в Донецькій області та виїхав на територію анексованого Криму, де намагався отримати тимчасовий притулок. Крім цього, за інформацією СБУ, він перебував на зв'язку з співробітниками ФСБ і передавав відому йому інформацію про сили АТО.

Згідно з повідомленням, до Києва він прибув конспіративно в листопаді для вирішення особистих питань. Утім, його затримали буквально перед поверненням в окупований Крим.

На початку грудня стало відомо про те, що Деснянський районний суд Києва засудив до 12 років жителя столиці, який працював на російські спецслужби. У квітні 2016 року його затримали у пункті пропуску "Сеньківка" на Чернігівщині. Він прямував на територію Брянської області для зустрічі з представником російської військової розвідки. Під час огляду речей затриманого правоохоронці виявили приховані під підкладкою верхнього одягу секретні документи. За висновком експертів, отримана інформація була б використана противником для завдання вогневих ударів по позиціях української армії та проведення диверсійної діяльності.

Затриманим виявився підполковник Головного розвідувального управління Генштабу Збройних сил СРСР у відставці, якого було "розконсервовано" російськими спецслужбами після початку агресії РФ. Він діставав завдання через підкуп залучати до "співпраці" українських військових для отримання відомостей про бойові частини та підрозділи Збройних сил України у зоні АТО. Оперативники спецслужби задокументували, що в Києві російський шпигун вийшов із пропозицією про "співпрацю" на командира одного з підрозділів бригади ЗСУ, але той одразу звернувся до СБУ.

Тиждень тому у Черкаській області співробітники СБУ провели операцію з затримання агента Служби зовнішньої розвідки Російської Федерації, який працював під прикриттям. Під час слідчих дій виявилося, що уродженець Самари, який тривалий час проживав на території Черкаської області та отримав українське громадянство, був завербований Службою зовнішньої розвідки РФ ще в 1996 році. Як зазначають в Службі безпеки, з початком російської агресії його куратори з Москви поставили агенту завдання стати учасником суспільно-політичних структур патріотичного спрямування. Таке прикриття було досить вдалим: задокументовано, що зловмисник здійснював підривну діяльність в Києві і Черкаському регіоні. Отриману інформацію агент передавав російським спецслужбам. З початком бойових дій на сході України він також вербував найманців для участі в бойових діях на стороні терористичних організацій "ЛДНР".

А буквально сьогодні стало відомо, що співробітники Управління внутрішньої безпеки СБ України викрили старшого консультанта-експерта одного з центральних підрозділів Служби на співпраці зі спецслужбами РФ. Оперативники СБУ встановили, що підполковник передавав службову інформацію представникам країни-агресора. Він також надавав спецслужбам РФ допомогу у проведенні розвідувально-підривної діяльності на шкоду національній безпеці України. Під час обшуків за місцями постійного та тимчасового проживання зловмисника співробітники СБ України виявили ноутбуки і планшети з доказами листування та передачі інформації російським спецслужбам.

І, насамкінець, побажання: кожна історія з відловом шпигів має буде максимально широко донесена українському суспільству. Бо, на жаль, значна частина наших громадян досі вважає, що війни з Росією нема, а це просто іграшки, в які граються політики.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme