Новий "мирний план" для Донбасу та "фінал" Вакарчука: Топ-5 новин дня

Найважливіші новини понеділка, 28-го січня

Новий "мирний план" для Донбасу та "фіна…

Головні новини, які зробили цей день.

Вакарчук не йде в президенти, але Садовий пропонує

Нарешті пісня "Святослав Вакарчук і президентство" підійшла до фінального куплету. Лідер гурту "Океан Ельзи" у відповідь на постійні запитання "чи йде?" повідомив, що не балотуватиметься. Цій звістці передувала низка новин про його переговори з різними політсилами та лідерами - навіть із самим Петром Порошенком. Це була інформація з кулуарів, але чутки не народжуються самі по собі.

І ось Вакарчук розставив всі крапки над "і".

"Перш за все, дозвольте подякувати всім, хто мені довіряє - для мене це дійсно велика честь. І я обіцяю - таку довіру обов'язково виправдаю. Я неодноразово заявляв, влада як така, президентський пост як такий - мені не цікаві. Мене цікавлять справжні зміни в країні. І щоб розставити всі крапки над "i", зняти всі питання, офіційно заявляю: я, Святослав Вакарчук, брати участь в президентських виборах 2019 не буду ", - підкреслив він.

І додав, що у джинсах сьогодні може зробити більше для країни, надягнувши галстук.

Мер Львова Андрій Садовий, який вів перемовини з Вакарчуком про об'єднання, похвалив його і оперативно зробив співаку нову пропозицію - разом іти в парламент.

Але ця історія на даному етапі завершена. З парламентськими перегонами вона продовжиться, одразу після президентських виборів.

Вибори під загрозою російських кібератак

Сьогодні в готелі "Київ" у столиці України відбувся круглий стіл на тему "Втручання Росії у вибори в Україні". Нещодавно в інтерв'ю Depo.ua політик з Європарламенту Ребека Гармс зазначала, що для ЄС, перед їхніми травневими виборами, буде чудовим уроком подивитися, як пройдуть президентські вибори в Україні під загрозою російських кібератак.

У Києві ж експерти та політики поговорили про дезінформацію, тролів і кібератаки. А також, як захистити сервери політсил від втручання.

Представник Уряду у ВР Вадим Денисенко зазначив, що Україна регулярно переживатиме інформаційні атаки до листопада 2019-го. Аж до завершення парламентських виборів.

"Фейкові та не фейкові, але я думаю, що протягом наступних місяців, до листопада включно, ми будемо регулярно переживати інформаційні атаки про те, що зламали сервер партії Х або кандидата Х і там знайдено те й те. І це буде хвиля на два-три дні. Потім вона розпадається і з'являється нова хвиля. І це те, що насправді потрібно розуміти", - зауважив Денисенко.

Він також додав, що головним є питання до захисту самих політичних партій та кандидатів – чи зможуть вони захистити свої сервери від подібних інформаційних атак.

Також, за словами Денисенка, до будь-якої інформаційної атаки в Україні причетні приблизно 25-30% ФСБшних ботів.

"На сьогодні, коли ми відслідковуємо роботу ботів в соцмережах і, перш за все, ми повинні говорити про "Фейсбук" та "Інстаграм". Будь-яка інформаційна атака, яка відбувається щоденно в Україні, передбачає, що до цієї атаки долучається приблизно 25-30% ботів. Тобто якщо ми говоримо, що в державі щоденно генерується приблизно 400 новин, із них 5-10 залежно від дня є частиною атаки Росії. Я маю на увазі ті, які входять в ТОП-100 новин. 25-35% прямих ботів, неорганічного трафіку, це робота Ольгіна (йдеться про фабрику тролів або користувачів-провокаторів з Ольгіна, які за гроші у спеціально обладнаних офісах лишають дописи та коментарі, призначені для здійснення російської пропаганди, - ред.) і супутніх структур. Ми повинні розуміти, що кожна атака, третина її розгонки - це ФСБшні боти", - сказав Денисенко.

Щодо ж самих виборів, на думку нардепа, в другому турі переможця може визначити "біло-блакитний" електорат.

"Ми більш-менш можемо спрогнозувати те, як розподіляться голоси за кандидатів Зеленського, Анатолія Гриценка. Але найголовніше і найважливіше в перемозі майбутнього кандидата в президенти буде те, як розподіляться голоси так званого біло-блакитного електорату", - зауважив Денисенко.

За його словами, якщо не станеться жодних форс-мажорів, то "нас чекає другий тур, в якому будуть Порошенко і Тимошенко".

"Тут, я думаю, нас чекає величезна інформаційна атака зі сторони Російської Федерації, тому що цей електорат достатньо лояльний до російських та проросійських ЗМІ. Від того, як буде працювати той чи інший кандидат з цим електоратом, багато в чому буде залежати перемога на майбутніх виборах", - вважає нардеп.

Кандидат "повних холодильників"

Олег Ляшко похизувався посвідченням кандидата в президенти.

"Щойно в ЦВК отримав посвідчення кандидата. Йду в президенти, щоб в кожного українця, а не лише в тих, хто живе на Печерських пагорбах, був повний холодильник. Моя мета - ситі та заможні громадяни", - написав він.

Звичайно, без Олега Валерійовича холодильник українця буде завжди порожнім. Голосуйте шлунками, а не мізками - буде Вам "щастя".

Між іншим, сьогодні лідер партії "Розумна сила" Олександр Соловйов і самовисуванець, лідер Патріотичної партії України Микола Габер подали до ЦВК документи для реєстрації кандидатами у президенти України.

Станом на 28 січня ЦВК зареєструвала вже 22 кандидатів у президенти.

Зеленський і народовладдя

Кандидат в президенти України Володимир Зеленський опублікував власну передвиборчу програму. В ній "Україна своєї мрії", "народовладдя" і референдум - такі знайомі за милозвучністю кожному українцю слова.

"Мій перший законопроект "Про народовладдя". В ньому ми разом закріпимо механізм, за яким тільки народ України буде формувати основні завдання для влади через референдуми та інші форми прямої демократії. В сучасній Україні це повинно відбуватися з максимальним використанням новітніх технологій", - йдеться на сайті команди Зеленського.

Наступні пункти стосуються скорочення функцій держави, встановлення рівності всіх перед законом, рішення військового конфлікту на Донбасі, прозорості економіки і перемоги над корупцією.

"Перед гарантами Будапештського меморандуму і партнерами по ЄС ми будемо ставити питання підтримки України в прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки. Здача національних інтересів і територій не може бути предметом жодних переговорів", - йдеться в програмі Зеленського.

Також Зеленський підтримав рух України в НАТО, згадав про молодь, охорону здоров'я та освіту, інтернет-грамотность для всіх жителів України.

Комік-кандидат хоче привести до влади порядних і розумних фахівців.

Важливо, що внесення змін до передвиборчої програми Володимира Зеленського та її доповнення приймаються до 29 січня.

Новий "мирний план" для Донбасу

Невгамовні потуги країн "нормандської четвірки" продовжаться. Спеціальний представник діючого голови ОБСЄ в Україні та у Тристоронній контактній групі (ТКГ) Мартін Сайдік анонсував новий мирний план. Він, до речі, і є головний автором нового мирного концепту. Цей "мирний план" має, не може бути, замінити Мінські домовленості, алтернативи яким не так давно ще не було, а в головах деяких політиканів - і досі не має. Втім, "мирний план Сайдіка" мають затвердити країни "Нормандської четвірки" – Україна, Росія, Франція та Німеччина. В інтерв'ю австрійській газеті Kleine Zeitung Сайдік розповів кілька деталей плану.

Окрім спільної місії ООН та ОБСЄ (з військовим та поліцейськими компонентами і міжнародною адміністрацією на "Л-ДНР"), він також передбачає організоване Євросоюзом агентство з відбудови Донбасу.

"Протягом останніх років ми побачили, що в Мінських домовленостях не є зовсім чітким. Важливим моментом є те, що для реалізації центрального елементу - проведення місцевих виборів - потребується допомога ззовні. Ми дійшли висновку, що це може бути лише ООН. ОБСЄ має задачу оцінювати виборчий процес, а тому вона не може організовувати вибори. До того ж, додається безпековий аспект", – заявив він.

За словами австрійського дипломата, новий план був презентований під час останнього засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ у грудні у Мілані, де були присутні представники України, Росії, Німеччини та Франції і "могли задавати питання та робити коментарі".

Згідно з цим концептом, ООН та ОБСЄ мають діяти не паралельно, а разом під спільним керівництвом на чолі з так званим спеціальним представником: це стосується як військового та поліцейського компонентів з боку ООН, так і спостережної місії ОБСЄ, яка вже діє на місцях.

Крім того, пропонується створення Євросоюзом агентства з реконструкції, яке б діяло на Донбасі на кшталт того, яке раніше ЄС мав на Балканах. Це агентство, діяльність якого має поширюватися на всі райони Донецької та Луганської областей, має співпрацювати зі спільним керівництвом місії ООН та ОБСЄ, але не знаходитися під його керівництвом.

Відповідно до тверджень австрійського дипломата, новий мирний план має бути підписаний очільниками країн "нормандської четвірки" – України, Росії, Франції та Німеччини, також необхідне затвердження його парламентами.

"Потрібна угода, яка дійсно матиме вагу в політичному та правовому планах. Мінські домовленості не ратифікував ні український, ні російський парламенти. І це, звичайно, проблема. Наша ідея полягає в тому, щоб отримати таку політичну вагу, на яку потім усі опираються при реалізації документа, який також повинен бути схвалений парламентами", – заявив Сайдік.

Водночас, планом пропонується створення перехідної адміністрації ООН в окремих районах Донецької та Луганської областей, яка має слідкувати за втіленням мирного плану та реінтеграції цих регіонів.

"Сенс цього заходу полягає не в усуненні місцевого населення від влади, а навпаки, в гарантуванні того, що його права будуть забезпечені. Сюди належить і елемент амністії", – додав спецпредставник діючого голови ОБСЄ.

Він також заявив, що Мінські домовленості передбачали, що представники "Л-ДНР" беруть участь у процесі та є почуті, і так має бути і після прийняття нової "всеосяжної угоди".

Дипломат повідомив, що чисельність миротворчої місії ООН на Донбасі наразі не підраховувалася, однак він не думає, що мова йтиме про таку велику кількість, як 20 тис. осіб, як дехто про це говорить.

І все б нічого, але вся ця ідея виглядає безперспективною через два моменти. перший - Росія скама блокує зустрічі "нормандської четвірки", де має ратифіковуватися план. Другий - про миротворців, перехідну адміністрацію і так далі - це все і без того обговорювалося в пропозиціях щодо миротворчої місії ООН. Втім, у Росії та Заходу з Україною погляди на місію різняться. Тому Сайдік не стане генієм - він, швидше за все, стане черговим невдахою, який кине в кошик сміттям один з багатьох "мирних планів", вже раніше презентованих. Втім, посада вимагала від нього презентувати власне бачення і щось зробити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme