Російські бомби в Криму: Ядерна пастка для Путіна

Кремль навряд чи відважиться розміщувати ядерну зброю на анексованому півострові – тим паче, що практичного сенсу в цьому немає. Але й оголосити Крим "без'ядерною зоною" Путін не може. Що дає українським дипломатам та посадовцям простір для маневру

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Російські бомби в Криму: Ядерна пастка д…

Розмови про ймовірне розміщення російської ядерної зброї в Криму періодично лунають в Україні і за її межами вже багато років. Про подібну небезпеку говорив Петро Порошенко в 2016-му. Разом із ним цю тему публічно піднімав тоді ще голова Верховної ради Андрій Парубій, зокрема, на засіданні Парламентської асамблеї НАТО в Тбілісі в 2017-му. 

Про подібний сценарій тоді говорили, до речі, не тільки українські посадовці – наприклад, екс-посол США в Україні Пайфер також описував його в провідних американських ЗМІ. Лобіюючи при тому збільшення військової допомоги Україні. 

Реакція Кремля на ці припущення завжди була однотипною. Після заяви кожного більш-менш помітного українського спікера прес-секретар російського президента Пєсков робив заяву про те, що "Росія не має наміру ні з ким обговорювати свої дії в Криму, в тому числі розміщення будь-яких видів озброєнь, оскільки республіка є суб'єктом Російської Федерації". Що, природно, виглядало з точки зору світової громадськості загалом, і Європейського Союзу зокрема, як визнання готовності цю зброю в Криму розмістити буквально завтра. 

Звучали з боку російських спікерів і інші думки – наприклад, перший заступник голови комітету РадФеду Росії з оборони і безпеки Клінцевич заявляв, що розміщеня ядерної зброї в Криму було б "безглуздим і безграмотним" – але хто б став його слухати після озвучення офіційної позиції Кремля?

Після зміни партії влади в Україні подібні припущення на якийсь час притихли. Але вже в листопаді цього року, після того, як усім стало зрозумілим, що "швидкого миру" з Росією не вийде, вони повернулися у публічний простір. Зокрема, в листопаді секретар РНБОУ Олексій Данілов заявив, що не виключає ймовірності того, що Росія розмістить ядерну зброю в окупованому Криму.

А сьогодні міністр оборони Андрій Таран в інтерв’ю турецьким медіа розповів, що на території анексованого Криму Росія таки готується розмістити ядерну зброю. Що навряд чи порадувало громадян Туреччини, до яких від Криму теж, загалом, недалеко. 

Наскільки високою є реальна ймовірність розміщення ядерної зброї на півострові? Практичну можливість зробити це Кремль має. Стратегічні бомбардувальники Ту-22М3, здатні нести ядерну зброю, Путін на півострів перекинув – "у відповідь на ПРО США в Румунії". ОТРК "Іскандер", здатні використовувати тактичні ракети з ядерним боєзарядом, там також розгорнуті. 

Але розмістити ядерну зброю в Криму непомітно в Росії не вийде. Супутникове спостереження, моніторинг радіоефіру, робота інших розвідувальних каналів – все це дозволить США оперативно отримати інформацію про подібний крок. І симетрично на нього відповісти. При тому що питомо військова цінність розміщення ядерної зброї в Криму буде вкрай сумнівною. Загрозу вона становитиме здебільшого для Румунії та інших країн чорноморського басейну. Серед яких, звичайно, також є члени НАТО, але ключових противників Росії ніби не значиться. А додати щось до можливостей Росії загрожувати західній Європі, чи бодай Польщі, зброя в Криму навряд чи зможе. Особливо в порівнянні з можливим її розгортанням в Калінінградській області. Чи, гірше того, в Білорусі. 

Тому російська дипломатія опиняється тут в цікавій ситуації. Розміщати ядерну зброю в Криму ніби й не надто потрібно. Але заявити про те, що її там не буде – також недопустимо, оскільки це означатиме якусь ніби відмову від частини влади над півостровом. Тому загрозлива позиція Пєскова – "що хочемо, те й будемо розміщувати" – вочевидь, збережеться. 

А спекуляції українських дипломатів та військових на цю тему, будемо сподіватися, так спекуляціями і залишаться. Але з допомогою цих умоглядних конструкцій, в перспективі, можна отримати цілком реальну військову допомогу західних союзників, та, приміром, Туреччини.   

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme