Росії доведеться укладати новий договір з Україною, якщо "Північний потік-2" провалиться, - МЗС

У випадку нереалізації проекту "Північний потік-2" Росія буде змушена домовлятися з Києвом про новий контракт щодо транзиту газу до ЄС територією України

Про це заявила заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль в ефірі телеканалу "Прямий", передає Depo.ua з посиланням на "Українську правду".

"У ЄС можуть створити рівні умови для усіх країн щодо купівлі і транзиту газу, щоб "Газпром" не користувався ніякими привілегіями, якими вони звикли користуватися. І після того в ЄС вже зможуть купувати газ у "Газпрому" не на нашому західному кордоні, а на нашому східному кордоні, і постачати самі собі газ через територію України. Це буде найбільш вигідний маршрут, а "Північний потік-2" - думаю, що він не буде існувати в ці терміни, які малює собі РФ. Чи буде він взагалі, не можу сказати", - сказала Зеркаль.

Вона зазначила, що контракти, які існують між "Нафтогазом" і "Газпромом", фіксують, що ці точки знаходяться на нашому західному кордоні.

"У 2019 році завершується термін дії контракту на купівлю і транзит природного газу, укладеного в 2009 році між "Газпромом" з НАК "Нафтогаз України". І тому ми зараз усі працюємо над тим, щоб були нові контракти, і щоб ці нові контракти були відповідні до Третього європейського енергопакету, і давали всім доступ до нашої труби, включаючи "Газпром". Що стосується того, наскільки у нас сильні позиції, буде також залежати від того, чи буде до кінця 2019 року цей другий Північний потік, якщо його не буде, то РФ буде змушена піти з нами на переговори і вести ці переговори, включаючи наше законодавство", - каже Зеркаль.

За її словами, третій енергетичний пакет - це правила, які застосовуються в Євросоюзі до всіх операцій на ринку газу. Це питання щодо того, що мають ті, які добувають газ, ті які транспортують газ, ті, які продають газ населенню і всім решті. Вони мають бути незалежні один від одного, щоб не було монополії.

Водночас, на переконання Зеркаль, "Газпром" не хоче таких змін у правилах.

Нагадаємо, 21 березня депутати Європейського парламенту підтримали зміни в газових директивах, які мають перешкодити будівництву газопроводу "Північний потік-2".

11 березня у Вільнюсі керівники парламентів Польщі, Литви і Латвії підписали листа про те, що газопровід "Північний потік -2" спрямований на енергетичну залежність держав ЄС від Росії. Раніше аналогічний лист підписали Україна та Молдова.

17 березня група сенаторів від Республіканської та Демократичної партій США зажадали від американської влади заблокувати реалізацію проекту "Північний потік - 2".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна