Мінськ-2: Росія відводить збройний кулак. Для удару?

Угода про відведення озброєння калібром менше 100 міліметрів від лінії протистояння на Донбасі - явний крок до зміни ситуації на фронті. Питання лише в тому, у який бік цей крок

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Мінськ-2: Росія відводить збройний кулак…

Вчорашня узгоджена, але не підписана угода між Україною та силами сепаратистів, на перший погляд видається певним кроком до миру. Інформацію про досягнення домовленостей підтвердили як прес-служба президента України, так і представники самопроголошених республік. Обидві сторони збираються детально прописати процедури верифікації відведення техніки.

Власне, ватажки сепаратистів як з "ЛНР", так і з "ДНР" ще 18 липня заявили, що буцімто ухвалили рішення про відведення озброєння калібром менше 100 мм і бронетехніки на 3 кілометри від лінії зіткнення. І навіть прозвітували про початок виконання цього рішення.

Проте ця інформація не сильно потішила ОБСЄ, яка не погодила переміщення чогось, звідкись і кудись автоматично визнати відведенням зброї. "В даний час ми можемо спостерігати посилене пересування озброєнь. Це не свідчить про відвід", - заявив 20 липня керівник спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Олександр Хуг. "Підтвердження відводу озброєнь завжди передбачає двосторонній режим контролю", - наголосив тоді представник ОБСЄ, зазначивши, що досі немає угоди про те, які озброєння, куди і до якого терміну повинні бути переміщені. Зараз, схоже, подібний механізм буде створено.

Що, з одного боку, не може не радувати. Бо насправді все мало бути зовсім інакше. Український Генштаб, бійці на передовій, сепаратисти, російські військові експерти - всі вони чекали серпневого наступу. Безглуздого, безпощадного, і, можливо, навіть останнього в цій війні - але від того не менше кривавого. Натомість замість гнати сепарів та "відпускників" на захід, Москва дала відмашку на вчорашні дипломатичні маневри.

Чому так сталось?

Мінськ-2: Росія відводить збройний кулак. Для удару? - фото 1

Першим, і, на жаль, вельми ймовірним поясненням видається версія про те, що ніякої зміни намірів і не відбулося. Просто під прикриттям переміщення бойової техніки і її транспортування до місць постійного зберігання у відповідності до підписаної угоди, російські та сепаратистські війська можуть здійснити приховану концентрацію сил і засобів у місцях майбутнього наступу. Більше того - під прикриттям цих переміщень вони можуть навіть підводити до передової нову техніку та особовий склад, не привертаючи особливої уваги української розвідки. Ймовірність російського наступу на даний момент є піковою - і такою вона залишиться до кінця серпня.

Хоча, не виключено, що Путін і справді перейшов до "плану Б". Себто відмовився від прямих наступальних дій, на користь активізації плану по "перевішуванню відповідальності" за ситуацію в "ДНР" та "ЛНР" на Україну - за умови збереження можливості фактично довільно впливати на ситуацію в "республіках".

Цілком справедливо вважаючи, що виконання Мінських угод і спроба реінтеграції цих чудесних геополітичних утворів не тільки доб'є українську економіку, але й покладе край і без того хисткому політичному консенсусу серед владних еліт України. І не те, щоб ця надія виглядала аж надто нереальною.

За умов неможливості повернення України в геополітичну орбіту Росії перетворення нашої держави на "зону керованого хаосу", яке б супроводжувалось можливістю виходу Москви принаймні з-під частини санкцій, було б для Кремля однозначною перемогою, найбільшим з того, на що може надіятись Путін на даному етапі.

Що ми можемо цьому протиставити? На жаль, нічого особливо нового. Ефективних дипломатів, здатних виторгувати найадекватніші умови реінтеграції Донбасу. Ефективну державу, здатну "проковтнути" і перетравити" Донбас. Ефективну політичну владу, здатну приймати непопулярні рішення, і пояснювати їх причини своїм громадянам. Ефективний уряд, здатний за короткий час забезпечити економічне зростання за допомогою радикальних і зважених реформ. Ефективних правоохоронців, здатних відірватись від контролю за контрабандними цигарками і переключитись на контроль за російськими агентами.

Ну, себто все те, чого в нас поки немає - але що терміново потрібно. Вочевидь, від добровольчих батальйонів на передовій українцям варто переходити до "добровільної контррозвідки", "волонтерського СБУ" та "любительських воєнних адміністрацій на повернутих територіях".

А поки що націонал-патріоти роздумують над демонтажем владної системи, Генпрокуратура кришує "брильянтових" прокурорів і воює з Лікарчуком, а президент Росії не без підстав вважає, що його війська можуть і відпочити. Бо немало його планів українці можуть реалізувати і самостійно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme