"Пропало всьо": Чому Кличку варто готуватися до дочасних виборів у Києві

Столичний голова шокував громадськість пропозицією Міхеїлу Саакашвілі очолити партію "УДАР", яка піде на вибори до ВР. Подейкують, перед цим Кличко провів безуспішні перемовини з низкою політсил

Політичний оглядач
"Пропало всьо": Чому Кличку варто готува…

Кличко піде на вибори з Юлією Тимошенко. Згодом – "УДАР" домовляється про спільний похід на вибори з партією "Голос" Святослава Вакарчука. Тут же: тривають переговори з партією "Європейська солідарність" Петра Порошенка. Писали ще про «Партію мерів», або двох Ген – Кернеса і Труханова – та про політпроект Ігоря Смешка "Сила і честь". Одним словом, не сватали Кличка хіба в "Опозиційну платформу – За життя". Зрештою столичний голова сам розвіяв чутки – "УДАР" іде на дострокові парламентські вибори. "Я залишаюся лідером партії "УДАР", а Міхеїлу Саакашвілі пропоную стати головою партії", - заявив він. "Я переконаний, такий наш союз зможе подвоїти наші зусилля заради перетворень у країні і разом ми маємо план змін, ми маємо людей, які здатні їх втілити", - запевнив Київський міський голова. При цьому особисто він залишається мером.

Зауважимо: Саакашвілі не зможе балотуватися в депутати, адже за законом має прожити в Україні останні 5 років. Тому на виборах, якщо укладе союз з Кличком, зможе бути хіба VIP-агітатором. Утім, експерти сумніваються в успішності такої ролі екс-президента Грузії. Та й в успішності "УДАРу" на виборах взагалі. Ця партія була тривалий час у законсервованому вигляді, її група у складі "БПП" ніяк не асоціювалася з Кличком, час від часу "ударівці" в парламенті голосували не так, як вся фракція Порошенка, однак це залишалося майже непоміченим для загалу. Днями ж стало зрозуміло, що самостійний похід на вибори у середовищі "УДАРу" не всім до душі, і не всі вірять в успішність цієї затії.

Зокрема, склала повноваження голови партії Оксана Продан. Також з’явилася інформація, що Вадим Столар – багаторічний політичний партнер Кличка, якого ще називають "сірим кардиналом" київської політики – отримає місце у списку "Опозиційної платформи" і займатиметься парламентськими виборами у Києві. Не виключено, що найближчим часом мер столиці не дорахується важливих "штиків": хтось з "ударівців" випробуватиме долю на мажоритарних округах, хтось опиниться у списках інших партій. Нічого особливого тут немає, відбувається звичайний для вітчизняного політикуму перетік з одного табору в інший заради отримання депутатських мандатів.

Утім, в цілому така ситуація може свідчити про значне послаблення позицій Кличка не лише на загальнодержавному рівні, але й на київському. Адже традиційно головним центром впливу під час виборів на мажоритарних округах є саме мерія, яка здатна забезпечити адміністративний ресурс для правильних кандидатів. І якщо потенційні учасники перегонів вирішують свої питання через голову столичного голови – це для нього поганий знак. Ще гірше, якщо мер не зможе отримати по Києву своїх переможців на мажоритарних округах.

Наступний поганий знак – компанію з Кличком розглядають через призму майбутніх взаємин з партією Зеленського. Так, Саакашвілі у відповідь на пропозицію мера Києва відповів: в парламенті президенту Зеленському треба допомагати кадрами, а партію "УДАР" потрібно міняти фундаментально - позбуватися всіх тих людей, які до кінця були лояльними до Порошенка. Це означає, по-перше, що Кличка в обмін на союзництво хочуть позбавити його команди, його давніх соратників, а, по-друге, що в разі єднання з Саакашвілі та іншими політиками, які виказують лояльність Зеленському, Віталію Володимировичу доведеться забутися про будь-яку опозиційність до нового президента та його людей. Чи вигідно Кличку виконувати ці вимоги? Навряд, бо він втрачає політичну суб’єктність. Тому не варто вважати об’єднання "УДАРу" з "Рухом нових сил" Саакашвілі доконаним фактом.

Звідси можна зробити кілька висновків. Перший – не потрапляння "ударівців" до ВР наступного скликання робить Кличка слабким і залежним від політичної кон’юнктури. Таким чином, він ризикує повторити долю своїх попередників Олександра Омельченка і Леоніда Черновецького, котрим доводилося шукати підтримку у президента, у тримачів акцій політичних партій, і зрештою – програти у боротьбі за Київ.

Другий висновок випливає з першого: Кличку потрібно готуватися до місцевих виборів і до виборів мера, які, за графіком, повинні відбутися восени наступного року. Але цілком імовірно, що новий склад парламенту підтримає ідею дочасного перезавантаження місцевих рад і перевиборів міських голів. Логіка депутатів може бути простою і зрозумілою виборцям – нинішній склад місцевих рад не відповідає вимогам часу. І якщо перезавантаження узгодять – а воно вигідне дуже багатьом політсилам – тоді Кличко може зіткнутися з куди більшою проблемою, аніж не потрапляння "ударівців" до парламенту. Враховуючи ризики перевиборів, коли проти діючого мера воюватимуть всі, більш логічним для нього зараз виглядає не участь "УДАРу" у виборах до парламенту, а підготовка стратегії і тактичних кроків на випадок дочасних виборів Київради і столичного голови. Бо ще один проблемний міст або схожий сумнівний проект, і мер може програти тому кандидатові, який просто скаже киянам: "Зробимо Кличка разом".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme