Рівно 25 років тому Україна зробила перший крок до незалежності

Сьогодні виповнюється 25 років з дня прийняття Декларації про державний суверенітет України
Depo.Влада
16 липня 2015 09:00
ФОТО: depo.ua
Рівно 25 років тому Україна зробила перший крок до незалежності
Рівно 25 років тому Україна зробила перший крок до незалежності

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР проголосувала за прийняття Декларації про державний суверенітет. Таким чином Рада виконала резолюцію XXVIII з'їзд Комуністичної партії України, яка мала більшість у Раді.

Рівно 25 років тому Україна зробила перший крок до незалежності - фото 1

В Декларації наголошувалося, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як "верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах".

Одним з головних положень Декларації було положення про громадянство. Проголошувалося, що Україна має своє громадянство, де "всі громадяни рівні перед законом, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять". Громадяни всіх національностей становлять народ України.

Декларація проголошувала економічну самостійність України. У документі підкреслювалося намір створити банківську, цінову, фінансову, митну та податкову системи, сформувати державний бюджет, а при необхідності ввести власну грошову одиницю.

Рівно 25 років тому Україна зробила перший крок до незалежності - фото 2

Декларація визнавала самостійність республіки у вирішенні питань науки, освіти, культурного і духовного розвитку української нації.

Україна проголошувала свій намір стати в майбутньому постійно нейтральною державою, яка не буде брати участі у військових блоках і зобов'язується дотримуватися трьох неядерних принципів: не застосовувати, не виробляти і не набувати ядерної зброї.

Декларація проголошувала право України безпосередньо реалізувати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими, торгівельними представництвами.

І хоча в заключній частині Декларації йшлося, що на її підставі буде укладено новий союзний договір з іншими республіками СРСР, документ став основою проголошення незалежності в наступному році.

В 1991 році день прийняття Декларації про суверенітет був вихідним днем і державним святом, але в наступні роки його замінив День Незалежності 24 серпня.