Рейтинг губернаторів: Кому час на вихід

При прийдешньому переділі влади, в якості офіційних причин звільнень губернаторів, традиційно прозвучать погані показники соціально-економічного розвитку

Рейтинг губернаторів: Кому час на вихід…

Зараз губернатори разом з урядом і парламентом готуються до великого переформатування влади. Лише кілька керівників регіонів можуть бути впевнені в тому, що вони збережуть свої пости. Наприклад, точно не позбудеться свого крісла голови КМДА Віталій Кличко, якого переобрано мером столиці. Деякі голови облдержадміністрацій намагаються запобігти звільненню, демонструючи контроль над обласними радами. А деякі гадають, чи не піти їм самим. Майже всі губернатори за підсумками місцевих виборів стали депутатами обласних рад від БПП "Солідарність", і дехто з них сподівається забезпечити собі політичне майбутнє, пересівши в крісло глави облради.
Серед факторів, які визначать долю голів ОДА, будуть, звичайно, і результати, отримані президентською партією на місцевих виборах, і рівень довіри до конкретних персоналій з боку Президента, і наявність відповідної заміни. Хоча в якості офіційних причин звільнень, швидше за все, традиційно прозвучать погані показники соціально-економічного розвитку відповідних областей.

"Ділова Столиця" представляє увазі читачів черговий рейтинг губернаторів, складений за підсумками трьох кварталів 2015 року. Він якраз і демонструє картину успіхів і провалів керівників регіонів. Методика була детально описана півроку тому в матеріалі про рейтинг за перший квартал і залишається незмінною. Показники мирних регіонів (без окупованого Криму і наполовину окупованого Донбасу) порівнюються за двадцяти суспільно-значущими критеріями. Всі цифри беруться лише з даних Держстату. Всім регіонам по кожному критерію нараховуються бали, залежно від зайнятих ними місць, потім підраховується сума балів за всіма критеріями - саме по цій сумі ранжуються регіони, а разом з ними і їх керівники.

Звичайно, є такі міжрегіональні диспропорції, особливо по лінії "захід-схід", які не можна виправити ні за рік, ні навіть за декілька років. Але, як видно з аналізу, великі відмінності в показниках розвитку є також і між сусідніми областями. Таке порівняння показує, хто дійсно заслужив звільнення, - принаймні, серед тих губернаторів, які були призначені ще минулого року.

1 Коровій зберігає лідерство

2 Гончарук зміцнює позиції

Не повинно бути великих претензій і до голови Івано-Франківської ОДА Олега Гончарука, що займає свою посаду з вересня минулого року. Він зберіг друге місце в рейтингу, поліпшивши свою суму балів з 67 до 73,5. Результат БПП "Солідарність" в Івано-Франківській області не надто високий - 21,8%, але все ж вище, ніж у більшості регіонів (сьоме місце за рівнем підтримки).
Найбільший провал губернатора за підсумками трьох кварталів, що область входить до шістки регіонів з найсильнішим падінням реальної зарплати. У той же час жителі області залишаються найбільш дисциплінованими платниками за ЖКП. На 1 жовтня їх заборгованість становила в середньому 61 грн. на одного мешканця, хоча в більшості регіонів цей показник у кілька разів вище.

Також область зберігає друге місце за темпами житлового будівництва - 326 кв. м загальної площі введеного в експлуатацію житла на 1000 жителів. За цим показником Прикарпаття випереджає столицю і поступається лише Київській області. Можна додати, що за динамікою будівництва область посіла шосте місце за підсумками трьох кварталів, а за підсумками січня-жовтня увійшла до п'ятірки регіонів, що показують зростання обсягів будівельної продукції. Правда, на Прикарпатті це зростання поки що невелике - на 1,1%.

Крім того, Прикарпаття увійшло до трійки регіонів з найменшим скороченням чисельності штатних працівників підприємств, в четвірку - з найкращою динамікою сфери послуг, найнижчим рівнем заборгованості по зарплаті на одного працівника і найнижчою смертністю населення, в п'ятірку - з найменшим коефіцієнтом смертності дітей віком до одного року, найкращою динамікою сільського господарства і найбільшим обсягом освоєних капітальних інвестицій на душу населення.

3 Гунчику не вистачило підтримки будівельників

Лише на один бал відстав від Гончарука губернатор Волині Володимир Гунчик. Він наростив свою суму балів з 58 до 72,5. Волинь зміцнила лідерство за динамікою будівництва, досягнувши зростання на 37% (порівняно з січнем-вереснем минулого року). Зокрема, обсяг робіт на житловому будівництві (насамперед у Луцьку та Луцькому р-ні) виріс на 56,6%, а загальна площа введеного в експлуатацію житла - на 22,2%.

Також Волинь посіла третє місце за динамікою експорту і за рівнем народжуваності, увійшла до четвірки регіонів з найменшим коефіцієнтом смертності дітей віком до одного року і найбільшим обсягом освоєних капітальних інвестицій на душу населення. Причому загальний обсяг капінвестицій на Волині зріс порівняно з січнем-вереснем минулого року на 41% - більше, ніж у будь-якому іншому регіоні. Окрім того, область увійшла до п'ятірки регіонів, що показали зростання промислового виробництва (на Волині він склав 1,1%).

А найбільший провал губернатора - входження області до шістки регіонів з найнижчою середньомісячною зарплатою (3115 грн). Ця проблема виявилася Гунчику не по зубах, хоча він займає свою посаду з липня минулого року. Отримав губернатор і політичну поразку. На виборах до облради БПП "Солідарність", чий список очолював Гунчик, програв "УКРОПу" з рахунком 17,8 проти 21,9%. За рівнем підтримки президентської партії Волинь виявилась 15-ю.

4 Кличко не зміг піднятися вище

5 Меріков демонструє прогрес
Вадим Меріков керує в Миколаївській області з липня минулого року. У рейтингу за перше півріччя 2015 р. він був одинадцятим, а тепер уже на п'ятому місці. Його сума балів зросла з 11,5 до 38,5. Губернатор повинен дякувати за це насамперед сільсому господарству: якщо за підсумками півріччя Миколаївщина мала найбільше падіння сільгоспвиробництва серед усіх областей, то за підсумками трьох кварталів виявилася вже на восьмому місці згори (а за підсумками січня-жовтня увійшла до п'ятірки кращих).
При цьому область зберігає друге місце по динаміці сфери послуг: зростання у фактичних цінах у 1,7 рази. Головною в сфері послуг Миколаївщини є транспортна галузь, включаючи портове господарство. Завдяки транспорту область увійшла до п'ятірки кращих по середньомісячній зарплаті - 3801 грн. (у вересні середня зарплата на транспорті в Миколаївській обл. склала 5 920 грн.). А розвиток портів забезпечив області друге місце за динамікою будівництва - зростання на 10,4%.
Також область увійшла до трійки регіонів з найнижчою смертністю дітей віком до одного року, в четвірку - з найнижчим рівнем заборгованості місцевих бюджетів перед підприємствами ЖКГ, до шістки - з найменшим падінням експорту. У той же час Миколаївщина опинилася в четвірці регіонів з найнижчими темпами житлового будівництва і найбільшою заборгованістю по зарплаті на одного працівника, в шістці - з найбільшим спадом у промисловості. За рівнем підтримки БПП "Солідарність" область в числі середняків (20%, 13-й результат серед усіх регіонів).

6 Синютка обігнав Кличко по новому житлу

7 У Загороднього упали врожаї

8 Шандру виручили інвестори

9 Москалю было не до економіки

10 Саакашвілі вміє не тільки говорити

11 Чугунніков запустив будівництво

Губернатор Рівненщини Віталій Чугунніков, призначений на цей пост в самому кінці минулого року, зайняв за підсумками трьох кварталів 11-е місце (18 балів). Область показала найбільше по Україні падіння реальних зарплат (на 26,4%) та обсягів будівельної продукції (на 46,9%, тобто майже вдвічі). Також Рівненщина увійшла до трійки регіонів з найбільшим зростанням цін, в четвірку - з найвищою смертністю дітей віком до одного року і найнижчим об'ємом освоєних капітальних інвестицій на душу населення.

У той же час область лідирує за народжуваністю і третя серед регіонів з найнижчою смертністю населення. Також Рівненщина має порівняно благополучну картину у сфері зайнятості: область друга серед регіонів з найменшим скороченням чисельності штатних працівників підприємств і найнижчою часткою працівників, переведених на неповний робочий тиждень, четверта - серед регіонів з найнижчою часткою працівників, відправлених у неоплачувані відпустки. Нарешті, не менш важливе і третє місце Рівненщини по динаміці промисловості: зростання за три квартали на 2,3%. За рівнем підтримки "Солідарності" область показала шостий результат по Україні - 22%.

12 Фіщук останній по інвестиціям

За результатами трьох кварталів, як і за підсумками півріччя, на останньому місці за обсягом освоєних капітальних інвестицій на душу населення знаходиться Чернівецька область - всього лише 1357 грн. / чол. У середині листопада глава ОДА Олександр Фіщук (14,5 бала) зустрічався з представниками Центру польсько-української культури та бізнесу. Обговорювали польські інвестиції у виробництво енергозберігаючих електроламп, але не змогли визначитися з державним або комунальним підприємством, на базі якого його можна було б відкрити. Британські інвестори хочуть розмістити на Буковині виробництво окремих частин електрообладнання для автомобілів, але процес поки що теж впирається у вибір майданчика. Серед варіантів - радіозавод, заводи "Гравітон" і "Кварц".

А поки про нові робочі місця губернатор тлише мріє, у ввіреній йому області найгірша динаміка кадрів - скорочення штатних працівників за дев'ять місяців склало 8,2%, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Також область друга знизу за розміром середньомісячної зарплати (+2874 грн.). Входить до трійки регіонів з найбільшою часткою працівників, відправлених у неоплачувані відпустки, і з найвищою смертністю дітей віком до одного року, до п'ятірки відстаючих за динамікою будівництва.

На Буковині БПП "Солідарність" набрав на виборах до облради 21,7% (восьмий результат по Україні).

13 У Головка розучились торгувати

14 У Самардака не будують житло

15 Барна не зміг домовитися по зарплатах

"Ми ставимо аграрним підприємствам чотири прості умови: створення нових робочих місць, належний соціальний захист працівників, підтримка соціальної інфраструктури та забезпечення виплати мінімальної заробітної плати в галузі на рівні 2,5 тис. грн", - розповів про свої завдання губернатор Терпопольщіни Степан Барна ( -21,5 бали) на початку липня. Як видно за підсумками вересня, аграрії області воліли проігнорувати умови Барни. У сільському господарстві зарплату менш ніж 2500 грн. отримує майже половина працівників. У тому числі 6,1% - навіть нижче від мінімальної (1 378 грн.), 14,8% - до 1500 грн., 15,8% - в межах 1500-2000 грн., 12,8% - в межах 2000-2500 грн. В цілому за підсумками трьох кварталів Тернопільщина залишилася регіоном з найнижчою середньомісячною зарплатою - 2827 грн. Крім того, область опинилася в трійці найгірших по динаміці реальної зарплати - скорочення за дев'ять місяців більш ніж на чверть (на 25,8%), порівняно з аналогічним періодом минулого року. Також область друга за розміром бюджетних боргів перед підприємствами ЖКГ (у перерахунку на одного жителя), входить до четвірки відстаючих по динаміці кадрів і в п'ятірку - за обсягом освоєних капітальних інвестицій на душу населення.
А найкраще досягнення Тернопільщини - друге місце по динаміці експорту, скорочення обсягів до січня-вересня минулого року склало лише 5,7%. Всього товарів і послуг було продано на $ 272,7 млн. Основним експортним партнером була Польща, яка купила товарів на $ 113,4 млн. Також область розділила третє-п'яте місця з Києвом і Буковиною по динаміці роздрібної торгівлі. За рівнем підтримки "Солідарності" вона показала другий результат по Україні - 28%.

16 У Машківського падає не лише будівництво

На 35,3% скоротилися обсяги будівництва на Житомирщині за підсумками трьох кварталів - це третій найгірший результат серед мирних регіонів. Всього було виконано будівельних робіт на 309,1 млн грн. - навіть в абсолютних цифрах менше, ніж за аналогічний період минулого року (357,7 млн грн., незважаючи на зростання цін). Скорочення відбулося за всіма видами будівельної продукції: інженерних споруд - на 41,3%, житлових будівель - на 34,7%, нежитлових будівель - на 25%. При цьому в структурі виконаних робіт нове будівництво, розширення та реконструкція зайняли менше половини - у порівнянні з капітальними і поточними ремонтами.
Хоча будувати на Житомирщині є з чого. Область знову перша по динаміці промисловості - приріст на 10% порівняно з січнем-вереснем минулого року і на 8,5% за 10 місяців. Флагманом традиційно виступає видобувна промисловість, хоча це, на жаль, не робить помітного позитивного впливу ні на інвестиції в регіон, ні на зарплати. Область виявилася в числі двох найгірших по динаміці реальних зарплат (падіння на 26,3%), трьох найгірших - за обсягом освоєних капітальних інвестицій на душу населення і чотирьох найгірших - за розміром середньомісячної зарплати (+3102 грн.). Підсумковий результат губернатора Сергія Машківського: -24 бали. А БПП "Солідарність" набрав на виборах до облради 21,6% (дев'ятий результат по Україні).

17 Путилова відвідали нові інвестиційні фантазії

Херсонська область займає передостаннє місце за рівнем освоєних капітальних інвестицій на душу населення за підсумками трьох кварталів - 1578 грн. / чол. За півріччя вона також була передостанньою, у першому кварталі - останньою. При цьому тема залучення інвестицій - в числі улюблених для пусто-порожнього піару у голови ОДА Андрія Путилова (-36 балів). У минулому рейтингу губернаторів "ДС" писала, як, відвідавши виставку "Експо-2015» в Італії, Путилов розповідав про кредит у розмірі $ 1 млрд, який "готовий видати Світовий банк на реконструкцію системи меліорації в Херсонській області". У вересні Кабмін схвалив проект меморандуму з Катаром про співпрацю. Путилов, не гаючи часу, оприлюднив нову фантазію: Катар має намір інвестувати "багато мільйонів" в промисловість, сільське господарство, морські порти і туризм області з початку 2016 р., що дозволить створити "тисячі робочих місць". "Вони планують засновувати тут довгострокові проекти з перспективою розширення. Їх цікавить вирощування фруктів і овочів, а також розведення тварин, зокрема баранів", - уточнив Путилов.

Два інших великих провали області - потрапляння у трійку регіонів із найменшою середньомісячною зарплатою (+2953 грн.) і з найгіршою динамікою експорту (падіння на 32,3%). Впасти в рейтингу ще нижче Путилову не дозволило сільське господарство. За дев'ять місяців область була першою за приростом сільгоспвиробництва з результатом 9,3% (за підсумками 10 місяців опустилася на друге місце, показавши 7,5%). За рівнем підтримки "Солідарності" Херсонщина показала п'ятий результат по Україні - 22,2%.

18 Ткаченко сподівається на Вадатурського

Стан справ з капітальними інвестиціями в Черкаській області краще, ніж на Херсонщині: 1923 грн. в перерахунку на одного жителя і невеликий приріст за три квартали в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Особливий оптимізм у губернатора Юрія Ткаченка викликав візит на вересневий "Інвестиційний форум Черкащини-2015" співвласника компанії "Нібулон" Олексія Вадатурського. "За колишньої влади наша компанія на Черкащині, м'яко кажучи, натерпілася. Зараз все добре. Ми плануємо інвестувати близько $ 20 млн - йдеться про будівництво елеватора на Уманщині. Він матиме потужність 150-200 тис. т на рік". Також Вадатурський пообіцяв "відновити річковий транспорт" і вже до кінця 2016 р запустити маршрути Київ-Тарасова гора і Київ-Чигирин.

Ткаченко давно обіцяє підготувати комплексний проект розвитку туристичної інфраструктури, але все впирається в гроші інвесторів, яких наразі немає. Тим часом область перебуває в числі двох найгірших по динаміці сфери послуг (якій якраз не завадили б туристи), так само як і по динаміці експорту. Входить до четвірки найгірших по динаміці промисловості і за часткою працівників, відправлених у неоплачувані відпустки. В цілому, по 13 з 20 критеріїв у Черкащини зафіксовані результати нижче середніх. Звідси і підсумок роботи Ткаченко: -38 балів. Тим часом БПП "Солідарність" набрав на виборах до облради 17,5% (17-й результат по Україні).

19 У Клочко почали скорочувати борги по зарплаті

20 Резніченко не знає, що робити з боргами за ЖКП

21 Кузьменко став останнім чотири рази 

22 Куліч стомився їздити за субсидіями

В інтерв'ю агентству "Укрінформ" голова Чернігівської ОДА Валерій Куліч (-85 балів) поскаржився, що доводиться їздити в Мінфін і просити перерахувати розмір субвенції на зарплати вчителям і медикам - грошей не вистачає, тому що в центрі формують виплати з розрахунку на душу населення, а область "малонаселена, при тому, що за площею - друга в Україні". Використавши евфемізм, губернатор постарався не звертати увагу на демографічну катастрофу, яку з року в рік переживає Чернігівщина з її найвищою серед усіх регіонів смертністю і найнижчою народжуваністю. І взагалі, за 10 місяців на посаді жодного разу не озвучив свою думку про проблему і те, як можна підступитися до її вирішення.

Ще одне стабільно останнє місце області - у зв'язку з найвищим зростанням споживчих цін, на 54,6% за підсумками трьох кварталів у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Депресивний стан також характеризує потрапляння Чернігівщини в число двох регіонів з найбільшим падінням будівельної галузі, до трійки відстаючих по динаміці сільського господарства та сфери послуг, до п'ятірки - по динаміці промисловості. Надії на краще Куліч пов'язує з децентралізацією. Він вважає, що в новому Податковому кодексі з'явиться формула, що враховує інтереси місцевих громад. І Прилуцька тютюнова фабрика почне залишати в регіоні частину акцизу, поділяться податками пивний комбінат, обленерго, "Чернігівнафтогазвидобування", підрозділ "Укрнафти", інші великі платники ... Схоже, поки цим надіям не дуже вірять жителі області: рівень підтримки "Солідарності" тут склав 17,3%, 18-й результат по Україні.

23 Хто допоможе Райніну рятувати Харківщину

Рейтинг губернаторів: Кому час на вихід - фото 1Клікніть, щоб збільшити

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme