За чиїми спинами йдуть до Ради «регіонали»

ДеПо вирішив знайти, де, з ким і як збираються балотуватися депутати, які представляють або представляли у колишньому скликанні Верховної Ради раніше всесильну фракцію Партії регіонів

За чиїми спинами йдуть до Ради «регіонал…

Hodie Caesar, cras nihil. Сьогодні Цезар, завтра ніщо. Це латинське прислів'я на собі повною мірою відчула Партія регіонів. Партія влади, яка ще рік тому відповідно до соцопитувань займала перше місце, тепер навіть не йде на вибори. Жоден з декількох тисяч кандидатів, що балотуються зараз, не захотів йти під брендом цієї політсили. Всі «регіонали» - колишні (хоча тут доречно сказати, що колишніми вони не бувають) і нинішні - які досиджують свою каденцію у сьомому скликанні Верховної Ради, якщо йдуть на вибори, то як самовисуванці або ж під прапорами інших політичних сил. Щоправда, це їм не заважає все одно домовлятися між собою.

ДеПо проаналізував, хто з представників партії Януковича відмовився від своїх намірів продовжувати політичну кар'єру, а хто все ж вирішив спробувати пробитися до ВР. Тих, хто не балотується, можна поділити на дві умовні групи: або втекли до Росії, або повною мірою розуміють, що ловити їм на виборах нічого. А витрачатися даремно не дуже й хочеться.

Почнемо зі «списочників». Варто відзначити, що серед тих, хто на парламентських виборах 2012 року пройшов за списками Партії регіонів, багато хто або покинули рідні пенати, або досиджують останні тижні свого депутатства. Цікаво, що в першій двадцятці списку зразка 2012 року знайшлося лише дві людини, які балотуватимуться цього разу – це лідер «Сильної України» Сергій Тігіпко та Володимир Макеєнко, який встиг під час Майдану побути главою КМДА. Щоправда, Макеєнко в результаті отримав у Сергія Леонідовича завідомо непрохідне 31-е місце.

В цілому, з 80 осіб, що побували в парламенті від ПР за ці два роки, свої кандидатури на цих парламентських виборах висунули всього 19 осіб.

Цікаво, що вся так звана група Литвина – Ігор Шаров, Олег Зарубінський, Катерина Ващук – вирішила ці вибори пропустити. Аналогічна ситуація з людьми олігарха Ріната Ахметова - ані Сергій Кий, ані Юрій Чертков, ані Нуруліслам Аркаллаєв, ані Володимир Малишев - до наступного парламенту ні ногою. Винятком є лише три нардепа - Юрій Воропаєв і Павло Корж, які вирішили спробувати щастя в непрохідному «Опозиційному блоці» (№13 і №39 в списку, відповідно). А також Євген Геллер, що піде по округу №50 (Донецька область, Красноармійськ), де зіткнеться зі ще одним «регіоналом», переможцем цього округу в 2012 році Леонідом Байсаровим. Останнього, до речі, пов'язують з проросійським олігархом, власником групи «Донецьксталь» Віктором Нусенкісом. Той - найяскравіший лобіст «русского мира» і є найбільшим пожертводавцем, а якщо простіше - спонсором, УПЦ МП в Україні. Два роки тому Байсаров, який підтримується адмінресурсом і Партією регіонів, набрав 72% голосів. Цього разу Байсарову-самовисуванцю доведеться серйозно попотіти, щоб перемогти свого однопартійця.

З мажоритарників варто також виділити главу податкового комітету ВР Віталія Хомутинніка, котрий як самовисуванець відправився до Харківської області підкорювати округ №171, звільнений для нього «регіоналкою», тещею Олеся Довгого Іриною Горіною. Вона перемагала тут в 2012 році, а зараз йде в списку «Опозиційного блоку». По мажоритарці також пішов екс-міністр оборони Олександр Кузьмук по округу №38 (Новомосковськ, Дніпропетровська область). Йому округом поступився ще один «регіонал» - Микола Солошенко. А Анатолій Кінах відправився на свою політичну батьківщину - до Миколаєва (округ №127), де знову знайшовся «регіонал» - Володимир Наконечний, який тут перемагав, але вирішив поступитися своїм місцем. 

Більше зі списочників-«регіоналів» ніхто на округи йти не захотів. У результаті «Сильна Україна» поповнилася шістьма екс-представниками фракції Партії регіонів. А саме - правою рукою Тігіпка Світланою Фабрикант (№3 в списку «СУ»), людиною Пінчука, колишньою депутаткою Київради від Блоку Леоніда Черновецького Ларисою Мельничук (№7), колишнім баскетболістом, а в останню каденцію - викидайлою-«регіоналом» Олександром Волковим (№9), ще однією близькою людиною до Тігіпка Олегом Шаблатовичем (№10), а також двома бізнесменами-автопромниками - власником «Укравто» Таріелом Васадзе (№11) і співвласником «АІС» Василем Поляковим (№17).

Всі інші вирушили остаточно ховати себе в «Опозиційному блоці». Йдеться про «одноокого» після бійки в Одесі Нестора Шуфрича (№7), колишнього представника Януковича в парламенті Юрія Мірошниченка (№20), друга Януковича-молодшого, що втік до Росії, Вілена Шатворяна (№32), людину екс-губернатора Черкащини Сергія Тулуба Олександра Долженкова (№23), а також колишнього охоронця Дмитра Фірташа Івана Мирного (№18).

Однак варто визнати, що «списочники» - це ще не вся розвалена Партія регіонів. Більшість «мажоритарників», що пройшли в парламент і опинилися у фракції Партії регіонів, знову йдуть до парламенту. І в деяких із них є серйозні підстави на те, щоб розраховувати на перемогу.

За підрахунками ДеПоз 138 кандидатів-переможців на округах у 2012 році, які згодом увійшли до фракції Партії регіонів, зараз балотуються 89 осіб.  

З одинадцяти переможців-«регіоналів» на кримських і севастопольських округах в українському політикумі вирішила спробувати зберегтися лише Юлія Льовочкіна, яка разом зі своїм братом Сергієм Льовочкіним опинилася в списку «Опозиційного блоку». У неї - №16 в списку, але, враховуючи нульовий рейтинг даної партії, розраховувати сімейству Льовочкіних особливо нема на що.

З мажоритарників до «ОБлому», окрім згаданої вище Горіної, також увійшли люди Ріната Ахметова, що залишилися без округів у зв'язку з війною на Донбасі. Тетяна Бахтеєва, чий округ №42 в Донецьку зараз зайнятий сепаратистами, отримала №9 в списку. П'ятий номер отримав «ахметовець» Олексій Білий (58-й округ), а ще один із менеджерів Ріната Леонідовича - Олександр Коваль (№111) - задовольнився 29-м. Не захотів йти без адмінресурсу по Сумщині легендарно-одіозний екс-«директор» парламенту Олександр Волков, який замість пенсії отримав №33 в списку «ОБ».

А до Тігіпка потрапив екс-губернатор Вінницької області Микола Джига. Чернівецький «регіонал» з групи Фірташа Геннадій Федоряк також отримав у «Сильній Україні» перспективне 21-е місце. Більше ніхто «регіоналів» до своїх списків взяти не захотів

У цілому, кістяк «мажоритарників» з ПР найкраще зберігся в Харківській і Донецькій областях. З 14 округів на Харківщині старі «регіонали» залишилися на 12. При цьому Ірина Бережна, відома своєю пілоткою по минулій кампанії, вирішила не балотуватися зовсім, а заміна «Горіної на Хомутинніка» свідчить про те, що у другого є надія отримати жаданий мандат. Варто також відзначити, що на окрузі №179 балотується ще одна одіозна особистість - власник корпорації «ЄДАПС» Василь Грицак.   

У Донецькій області кандидати, незважаючи на те, що у більшості округів виборів не буде, все одно прийняли рішення хоча б зареєструватися. Наприклад, Єфим Звягільський балотується по рідному округу №45, однак при цьому всі забувають, що до цього округу входить Київський район Донецька, не контрольований офіційним Києвом на даний момент. Значить, і результати по ньому ЦВК визнавати не має права. Аналогічна ситуація на більшості округів не тільки Донецької, але й Луганської області, де з 11 округів балотується лише два представника партії екс-влади - Сергій Дунаєв - 107-й округ (Лисичанськ) і Юлій Іоффе - №112 (Рубіжне).

При цьому реальних конкурентів на більшості «граючих» округів колишні «регіонали» від Києва так і не отримали. Той же Сергій Клюєв на окрузі №46 (Артемівськ) отримує мандат, оскільки проти нього не виставили жодного реального кандидата. Проте, подекуди вже почалася внутрішньовидова боротьба. Наприклад, на окрузі №48 (Краматорськ) зійдуться переможець дворічної давнини «регіонал» Юрій Боярський і син екс-губернатора області Анатолія Близнюка - Сергій.

У Запорізькій області В'ячеслав Богуслаєв, який сам балотується по округу №77, виставив проти нардепа Сергія Кальцева свого сина Олександра.

В Одеській області, схоже, вдасться переобратися практично всім, хто переміг тут два роки тому. Сергія Ківалова на окрузі №135 у Одесі вибити неймовірно складно. Аналогічна ситуація і з Леонідом Клімовим (№137), Іваном Фурсіним (№138), Олександром Пресманом (№139) та іншими. У Дніпропетровській області два роки тому на мажоритарних округах відбулася тотальна перемога Партії регіонів. Зараз із 17 округів балотується тільки дев'ять «регіоналів». Та й ті з дозволу Києва, а також Ігоря Коломойського.

В цілому, якщо говорити про очищення парламенту, то варто визнати, що у наступному парламенті буде близько 30 депутатів, які встигли протягом двох останніх років заплямити себе у Партії регіонів. З одного боку, з огляду на бажання громадськості провести люстрацію, така кількість «регіоналів» у наступному парламенті є неприпустимою. З іншого ж, доводиться визнати, що за цих самих «регіоналів» люди голосують. Той самий «регіонал» Геннадій Труханов став мером Одеси, і ніхто не оскаржує результати. Як-не-як - демократія...  

Фото: Анна Наконечна/Forbes, pharma.net.ua, Уніан, Українське фото, motorsich.ru.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme