Реформі СБУ бути: Що за закон підтримала Рада у першому читанні

Верховна Рада підтримала у повторному першому читанні та за основу проект закону №3196-д щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України (СБУ)

Реформі СБУ бути: Що за закон підтримала…
Фото: Прес-служба СБУ

За відповідне рішення проголосували 285 народних депутатів, передає Depo.ua.

Зазначимо, що ухвалення змін до закону про Службу безпеки України – питання гучне й неоднозначне.

Головна новела цього законопроекту – СБУ хочуть позбавити функції боротьби з корупцією та організованою злочинністю, ліквідувавши відповідний департамент у структурі спецслужби – управління "К".

При цьому реформа СБУ – давня вимога наших західних партнерів, які настійливо рекомендують позбавити її невластивих функцій, пов’язаних з економічними злочинами, щоб боротьбою з корупцією займалася виключно антикорупційна вертикаль.

 

Що передбачає законопроект у контексті оборони та держбезпеки

1. Співробітники СБУ, яким будуть присвоєні спеціальні звання, матимуть право на отримання статусу учасників бойових дій та інвалідів війни, а на членів їхніх сімей за відповідних обставин поширюватиметься чинність закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

2. Статус учасників бойових дій та інвалідів війни можуть надавати особам, що брали участь у заходах оперативно-службової діяльності СБУ під час бойових дій, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО/ООС. 

3. На ветеранів СБУ будуть також поширюватись положення ЗУ "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", а на співробітників СБУ – закону "Про поховання та похоронну справу" у контексті компенсації матеріальних витрат на ритуальні послуги та на спорудження надгробків.

4. Особи, які будуть призвані чи прийняті на службу співробітниками СБУ і яким будуть присвоєні спеціальні звання, підлягатимуть виключенню з військового обліку.

5. Військовослужбовці та співробітники СБУ, яким присвоєні спеціальні звання, мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Нагадаємо, 10 березня 2020 року президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект №3196 про внесення змін до закону України "Про Службу безпеки України" щодо вдосконалення організаційно-правових основ діяльності СБУ. На сайті парламенту він був позначений як невідкладний.

18 грудня 2020 року проект закону винесли у сесійну залу, але нардепи не змогли ухвалити рішення про його розгляд (зібрали лише 208 голосів при 226 необхідних). Тому його відправили на доопрацювання із подальшим винесенням на повторне перше читання.

Згодом голова СБУ Іван Баканов заявив, що реформа СБУ повинна оновити і вдосконалити, а не зруйнувати спецслужбу. Він пояснив також, що центральним пунктом реформи СБУ має стати людина.

Читайте також: Реформа, що не подобається Баканову: Чи зможе Зеленський забрати в СБУ боротьбу з корупцією

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme